Flytta vattentornet till Ytterjärna
Om nu den borgerliga Alliansen i centralorten tycker att vattentrappan/-tornet på torget i Södertälje är så hemsk – se Rolf B Bertilsons insändare (LT, 24 juli) – och om kommunen tycker att den inte är värd att spilla vatten på, vore väl en god idé att skänka denna vattentrappa till stiftelsen Kulturcentrum i Järna med placering på lämplig plats inom Steinerområdet i Ytterjärna.
Relaterat
Där skulle den smälta bra in i befintlig byggnads-stil och säkert bli ett uppskattat tillskott till antroposofernas varierande verksamhet. Dessutom skulle Järna få sig till livs en del av den Tom Titska verksamheten.
Jag vill föreslå Rolf B Bertilson (M) att – efter erforderlig research med den antroposofiska rörelsen – snarast lämnar in en motion till kommunfullmäktige om detta. Jag tror säkert att Järna kommundelsnämnd för sin del kommer att tillstyrka ett sådant förslag.
Gunnar Karlsson
Järna


