Stora fördelar med små tjänstebilar
Södertälje kommun ska spara pengar och mitt förslag är att man ser över sitt användande av tjänstebilar.
Relaterat
Jag vet att det sticker i många invånares ögon att kommunens tjänstebilar är av kombimodell – och att det i de bilarna oftast sitter bara en eller max två personer.
De privata hemtjänstföretagen (Aleris, HSB med flera) är ett föredöme när de åker runt i mindre bilmodeller.
Fördelarna med de mindre modellerna är flera: De är billigare att köpa/leasa, drar mindre bränsle, har ett lägre utsläpp av farliga gaser samt är lättare att hantera. Fullt förståeligt att det kan behövas tjänstebilar av modell kombi i vissa lägen, men jag är helt övertygad om att majoriteten av de anställda skulle kunna använda en mindre bil i tjänsten.
Jag hoppas att dessa synpunkter tas på allvar och att man inom kommunen ser över sitt bilinnehav och behovet – och vinsten av att använda mindre bilmodeller.
Lars Carlsson


