Samverkan kan göra oss världsbäst på hållbarhet
Biogas som energikälla intar en särställning när det gäller att sluta kretsloppet och minska klimatpåverkan. Regeringens vision om en fossiloberoende fordonsflotta till 2030 har en chans att bli verklighet – om vi samverkar.
Relaterat
Som ett led i detta – och för att ytterligare öka Stockholm–Mälarregionens globala försprång när det gäller biogasproduktion – arrangerar Mälardalsrådets miljöutskott och Biogas Öst en benchmarkingresa runt om i regionen med syfte att verka för ökad biogasproduktion och samverkan mellan Sörmlands, Örebro, Västmanlands, Uppsala och Stockholms län.
Förutom att bidra till att förbättra miljön skulle på detta sätt också omkring 3 500 nya arbetstillfällen kunna skapas i Sveriges största region. Regeringens budgetproposition slår fast att Sverige ska vara ett föregångsland för god miljö och hållbar utveckling. Energiminister Anna-Karin Hatt (C) lovar 280 miljoner kronor extra i satsningar på biogas fram till 2016.
Dock nämns inte det av branschen efterfrågade metanreduceringsstödet med ett ord, trots att Energimyndigheten redan för två år sedan föreslog regeringen att införa just ett sådant.
Benchmarkingresan i Stockholm-Mälarregionen är ett led i att skapa samverkan mellan kommunerna för att just producera och leverera mer biogas. Deltagare är främst politiker och tjänstemän från regionens kommuner och landsting. Och resan görs i en biogasbuss.
Vi startade i går i Stockholm och åkte vidare till en tankstation med flytande fordonsgas i Järna. Deltagarna får därefter se optisk avfallssortering i Eskilstuna, hur gödsel kan bli
fordonsbränsle i Katrineholm och besöka en gård utanför Örebro som är helt självförsörjande på biogasdriven el och värme via svingödsel.
I dag fortsätter resan till Gryta avfallsstation i Västerås som är Sverigeledande på insamling av matavfall som omvandlas till biogas, därefter till Subarus testanläggning för fyrhjulsdrivna biogasbilar i Sala och slutligen till SLU och JTI i Uppsala som forskar på hållbar framställning av biogas.
Mälardalsrådets miljöutskott arbetar för att:
· lyfta fram och utnyttja biogasens specifika samhälleliga mervärden.
· öka marknadsvärdet med rötning.
· minska kostnaderna för rötning.
· åstadkomma en mer rationell och ändamålsenlig distribution och försäljning av biogas som drivmedel.
· verka för att det nationella målet för insamling av organiskt avfall uppnås.
· verka för att den betydande biogaspotentialen från lantbrukssektorn tas tillvara.
Vi vill uppmana våra politiker – lokala, regionala och nationella – att arbeta för dessa punkter och att samverka för att nå hållbara resultat. Biogasproduktionens fulla potential i regionen kan tas tillvara. Om alla kommuner, genom att samla in matavfall, producera
biogas eller köra biogasbussar i kollektivtrafiken, skulle det bidra till att förbättra vårt klimat.
Biogas Östs rapport ”Biogas, tillväxt och sysselsättning” visar dessutom att detta skulle kunna generera omkring 3 500 jobb. En storregional samverkan skulle ge Stockholm-Mälarregionen goda chanser att bli en ännu starkare global förebild när det gäller att driva ett hållbart samhälle med låg klimatpåverkan!
Nanna Wikholm (S)
ordförande i Mälardalsrådets miljöutskott
Martin Ahrne
projektledare Biogas Öst


