Låt folket rösta i brofrågan
Staffan Norberg (V) är en bra politiker med ansvar för stadsbyggnad i Södertälje med det ”sunda förnuft” som behövs utan att politisera i onödan.
Dock gäller inte det i den aktuella slussbrofrågan.
Relaterat
Staffan Norberg säger att Vänsterpartiet försöker att ”tänka nytt” och menar att det södra alternativet är ”konservativt” bara för att det liknar nuvarande lösning. Även om Alliansen pläderar för det södra alternativet hoppas jag att denna för Södertäljeborna så viktiga frågan inte blir partipolitisk.
Argument för det södra läget:
· Norra läget ger förödande ingrepp i slänten från Kusens backe mot kanalen som är det mest använda flanör- och motionsstråket i området i det soliga läget. Att lägga en väg här skär helt av detta stråk och dessutom den fina grönytan norr om slussen.
· Man behöver inte vara trafiktekniker för att inse att de kurvradier som krävs främst för bussarna innebär mycket stora ingrepp i slänten av Kusens backe och höga stödmurar som förstör miljön. Har man kopplat in SL på detta? Två tvära svängar med stående passagerare känns inte alls bra. Därtill förstör man mycket av den fina naturmiljön mellan parken och Hebbevillan – den finaste delen av Slussholmen.
· Slussholmen och dess stränder fungerar bra för gående och flanörer utan att man känner sig störd av den måttliga trafiken.
· Det södra alternativet ger utrymme för fortsatt bra buss- och biltrafik med flera alternativ för cyklister och gående. Att bara tillåta bussar vore också oerhört negativt främst för Östertälje-borna men också ur miljösynpunkt med en lång omväg över Klaffbron.
· En stor nackdel med norra läget är att både Slussbron och Mälarbron kommer att vara öppna samtidigt till nackdel för Södertäljeborna men också för ambulanser etcetera.
Jag uppfattar att den planerade aktivitetsparken är Staffan Norbergs viktigaste argument för norra läget. Vilka resurser har kommunen anslagit till Tom Tit för detta och vilka behov fyller det? Jag tror att Tom Tit har fullt upp på nuvarande område att försvara sin position i en hårdnande konkurrens. Aktivitetsparken lever kvar från tidigare stora planer runt Marenområdet men det är svårt att se realismen och behovet av den.
Beträffande vandrarhem finns det ett välbeläget nytt sådant vid kyrkan, centralt och naturskönt.
Sammanfattningsvis vädjar jag till den styrande majoriteten: Innan ni fattar snabbt beslut om norra alternativet ordna stormöten med Södertäljeborna och en helst en folkomröstning för att utröna folkviljan.
Trafikverket bör kunna vänta de månader som behövs. Vi har inte råd att förstöra den fina miljön runt Slussområdet.
Södertäljeentusiast sedan 30 år


