Aho sprider desinformation – och tillhör en passerad tid
Den senaste månaden har jag för ovanlighetens skull läst LT:s debattsida vid några tillfällen. Trots att det är långt till nästa val tar inte debattsidan semester från politiken. Jag har aldrig varit intresserad av politik eller engagerat mig. Men efter att jag läst några inlägg, växte viljan att skriva kring detta utifrån en vanlig medborgares perspektiv och uppfattning.
Relaterat
Politisk pajkastning pågår mellan representanter från de etablerade riksdagspartierna. Den senaste månaden har LT:s debattsida varit deras arena. Besim Aho är en flitig debattör som inte undgått LT:s läsare. Han har den senaste tiden upprepade gånger bemött och kommenterat allianspolitikers debattinlägg.
Aho blandar ihop begreppen till den grad att det blir pinsamt. Ej heller verkar matematik och finanser vara hans starkaste sida. Utifrån hans inlägg ser jag inget annat än att han åsamkar det socialdemokratiska partiet skada. Detta är varken smart eller strategiskt. Han uppfattas som en grälsjuk som måste bemöta allt som skrivs såvida det inte är
undertecknat (S), (V) eller (MP).
Kristdemokraterna Robert Halef och Andreas Carlsson beskrev (LT, 17 september) alliansens satsningar för att minska ungdomsarbetslösheten med bland annat ökad satsning på lärlingsutbildning efter modell från andra länder som bevisligen fungerar.
Besim Ahos (S) attack kom utan dröjsmål. I svaret ”Yrvaken satsning för arbetslösa unga” (LT, 22 september) visar han en uppenbar avsaknad av diplomatisk fingertoppskänsla och förvränger fakta. Aho raljerar över alliansens misslyckanden och drar upp en av sina hjärtefrågor: vuxenutbildningen. Aho skriker efter 7,5 miljoner som den kommunala vuxenutbildningen har ”gått miste om” sedan 2010 (!) och sörjer för att kommunen fått skjuta till extra pengar i det avseendet.
Aho ogillar även den sänkta krogmomsen och får alliansens 8,1-miljarders satsning på ungdomar att framstå som noll i en obegriplig matematisk uträkning. Ahos recept är i stället ”kreativa bolagslösningar” av modell ”Telge tillväxt” och den ”lyckade satsningen av 1 200 ferieplatser”.
För det första kanske Aho ska titta på facit. Kompanjonskapet mellan kommun och
näringsliv har ej varit så lyckat. Det havererade Telge Peab borde vara en läxa. De miljoner som pumpats in i Telge Peab skulle göra bättre nytta i Ahos vuxenutbildning.
Dessutom borde företagande lämnas åt privata företag. Kommunen ska inte äga företag och konkurrera med oschysta metoder. När det gäller Ahos referat till ferieplatserna så var dessa endast tillfälliga sommarjobb som tillhandahölls av mestadels privata företag i kommunen.
Besim Aho, vars parti vill dubblera krogmomsen och öka arbetsgivaravgifterna för unga borde vara tacksam mot företagen i kommunen, som varit behjälpliga med att tillhandahålla platser den gångna sommaren. Om man ska gå på Socialdemokraternas och Ahos linje, kommer det bara bli dyrare att anställa folk och framför allt ungdomar.
Alla partier pratar om ungdomsarbetslösheten. Det parti som har den bästa politiken i detta avseende kommer att få min röst vid nästa val. Då vill jag veta vilken politik de för i frågan. Jag vill inte läsa Besim Ahos attacker på andra politiker. Det Aho framhåller i sina debattbidrag är inget som vinner röster.
Dessutom dumförklarar Aho företagare i restaurangbranschen när han å ena sidan
utnyttjar dessa företagare i sitt tiggeri efter ferieplatser och å andra sidan förespråkar en dubblerad krogmoms. En belastande avgift som knappast leder till fler ungdomsjobb.
Den 10 oktober skrev näringsminister
Annie Lööf (C) ”S slår undan benen för unga som söker jobb”. Ett inlägg som ökar förståelsen för syftet med den sänkta restaurangmomsen.
Lööf motiverar sänkningen och beskriver att effekterna ej enbart ska mätas i kronor då den långsiktiga effekten på exempelvis turism och ett stärkt varumärke internationellt för Sverige inte omedelbart mäts i pengar. Sänkningen infördes vid årsskiftet. Och alla partier inser att det är för tidigt att utvärdera effekterna efter så kort tid – även Besim Aho. Ändå använder Aho krogmomsen som slagträ utan att komma med något konstruktivt.
Han refererar återigen (LT, 23 oktober) stolt till Telge tillväxt och 1 200 ferieplatser. Dessa har knappt haft en märkbar effekt på ungdomsarbetslösheten. Effekten skulle vara om ungdomarna behöll kontakten med respektive företag och kanske fick anställning där längre fram. Aho kommer sedan med ytterligare en obegriplig uträkning.
Kostnad för sänkt krogmoms: 5 miljarder. Antal skapade jobb: 6 000. Kostnad ”830 000 kr per arbetstillfälle”. Att bara läsa detta får en lekman att reagera. Man behöver inte ha en doktorsavhandling i nationalekonomi för att se Ahos inkompetens vad gäller uträkning och att vara realistisk.
Inser inte Aho att man inte kan räkna ut effekten på det sätt han gör? Han borde läsa näringsministerns debattinlägg igen, hans uträkning är orealistisk och enbart teoretisk.
Dessa 6 000 jobb kommer förhoppningsvis resultera i tusentals långa anställningar samt att dessa anställda kommer bidra med skatt. Kostnaden på 830 000 kronor är därför helt ointressant i detta avseende eftersom de nyskapade arbetstillfällena kommer att generera skatteintäkter, arbetsgivaravgifter och bryta bidragsberoendet. Reformen kommer betala sig snabbt, förutsatt att det blir långa eller tillsvidareanställningar.
Södertälje är sedan årtionden en röd kommun. Sedan valet 2010 styr S, V och MP. Under alla dessa år har vänsterblocket haft chansen och makten att införa reformer som ökar sysselsättningen men misslyckats.
I stället kopierar de alliansens politik och sprider felaktig information via sina kommunpolitiker. Vanliga människor vill ha en sund politik. Att attackera och smutskasta sin motpart tillhör det förgångna. Den idéhistoriska politiken är också passé.
Se bara på Stefan Löfven, Socialdemokraternas partiledare, som är emot vinststopp i privata välfärdsföretag. Även om en liten klick långt till vänster fortfarande lever i det förgångna – Besim Aho tillhör även han en passerad politisk era.
Av det jag har läst i LT är min slutsats att Alliansens politik minskar arbetslösheten och bryter bidragsberoendet. Då måste alla politiker agera professionellt och sluta med att attackera sina meningsmotståndare.
Nuri Yalcin





