Ninos Malkis film ska upprätta Södertälje
Hemma i Lina Hage drömde Ninos Malki om filmbranschens glamour. Han tog tag i sin dröm och hamnade snart på film-festivalen i Cannes. Till våren börjar inspelningen av hans film om Södertälje.
Relaterat
Ninos Malki arbetade inom restaurang- och frisörbranschen och hade film som hobby. En dag träffade han författaren och dramatikern Henning Mankell på restaurangen och det blev ett avgörande möte.
– Han inspirerade mig och fick mig att gå vidare. En annan uppmuntrare är filmproducenten Lennart Dunér som nyligen skrev ett riktigt inspirerande rekommendationsbrev till mig, säger Ninos.
Under den prestigefyllda filmfestivalen i Cannes tidigare i år visades Södertäljesonens kortfilm Evelina upp. Han själv var på plats i Frankrike och berättar nu om den största upplevelsen i sitt yrkesliv.
– I början kände jag mig så liten framför alla de gigantiska stjärnorna och ville faktiskt bara åka hem. Men sedan när folk i branschen kom fram och bara ville prata och sa att de hade sökt mig så kom självförtroendet tillbaka. Det blev mycket lärorikt och mitt kontaktnät som jag hade byggt upp under mina sex år i branschen tredubblades under de fem dagarna där, berättar Ninos entusiastiskt och fortsätter:
– Att som förste assyrier/syrian komma till Cannes är den största vinsten.
Evelina innehåller en hel del starka scener och bygger på en verklig händelse om en 14-årig flicka som blir våldtagen. Just nu jobbar Ninos med en ny film som ska spelas in i Södertälje.
– Jallaligan heter den och handlar kort om några invandrargubbar som utmanar ett gäng unga fotbollspelare på en fotbollsmatch för att få behålla sin förening, säger Ninos och fortsätter.
– Gubbarna ritar upp en strategi; om vi ska vinna måste vi tänka, äta och prata som svenskar. I sitt målmedvetna arbete har de inte längre tid att vara på före-ningen. De går ut och möter samhället och det blir kulturkrock gånger 100.
Inspelningen av filmen är planerad till våren 2012 och en audition hålls snart i Södertälje.
– Ja, de flesta skådisar kommer att plockas härifrån, säger Ninos.
I filmen kommer hela staden att synas och Ninos vill visa fram den rättvisa bilden av Södertälje.
– Södertälje har ett dåligt rykte i media, men här i staden vet vi att det inte stämmer, säger han.
Budgetarbetet håller på att bli klart nu och Ninos är nöjd med det generösa stödet han har fått från Södertäljes näringsidkare.
– Folk här stöttar varandra och ju mer vi får in desto bättre kvalitet kan vi erbjuda, säger Ninos.
Han regisserar och skriver manus till reklam, kortfilmer och serier. I långfilmen medverkar han i en liten roll också.
– Det här är min första långfilm, en komedi där det talas svenska, suryoyo och blattesvenska, säger han.


0 m/s



































Senaste kommentarerna:
Skrivet 21 dec 2011 12:56 faihfa (Ej registrerad)
Bra! Det behövs fler som dig som brinner för att utveckla och göra Södertälje bättre
Skrivet 21 dec 2011 16:20 Persson (Ej registrerad)
Va kan grabben om film, inte ett skit!! Försöker få kändis status.
Skrivet 21 dec 2011 21:59 Lotta (Ej registrerad)
Persson- Han tog sig till cannes! har även sett honom i morgonsoffan på tv4, så någonting kan han om film. eller känner du honom? du låter ganska säkert på att han inte kan ett skit! eller är det avundsjuka bara? när äntligen någon försöker lyfta s-tälje så börjar det snackas skit om honom.
Skrivet 26 dec 2011 23:32 Van statist
Vill gärna vara med - gillar Södertälje. En bra stad för en "pensionärsjävel" (Kanal 5) - alla är artiga och rara!!
Skrivet 28 dec 2011 00:15 svennesson (Ej registrerad)
Lycka till Ninos, men återupprätta ???? Det blir nog svårt, det är ju faktiskt rätt mycke' elände här i stan, det kan man inte bortse från.... Klyforna bara växer, dom nyrika blir rikare, bygger finare å större hus. Dom nyfattig bara fattigare och får vara tacksamma om dom får en lägehet med fukt, mögel, kalla golv och dragiga ytterväggar.
Kriminalitet, droger, misshandel, bilbränder...och rädda invånare. Många vågar inte gå ut på kvällarna efter sjutiden, inte ens hundägarna. För någon vecka sen blev en liten farbror på 81år nedslagen och misshandlad tom efter att han låg på marken... "idioten" fick med sig lite mer än hundra kronor och detta hände mitt på dagen i Rosenlund...... detta i sin tur kommer att medföra att det blir några till som inte vågar gå ut här i stan..... tjaa återupprätta blir svårt, för att inte säga omöjligt. Glöm inte att stan har sedan, vad jag vet 70-talet varit en av sveriges farligaste städer och den situtionen har ju knappt blivit bättre....
Skrivet 28 jan 2012 17:39 Curt (Ej registrerad)
VAAAA!
filmfestival utan att ha börjat att spela in !!!!!!!!!!!!!!!
Något måste vara totalt fel,
men frågan är VAD ??????
Att leva i en drömvärld, eller vad skall filmen heta ?
Det finns visst en vårdinrättning i Lina Hage, ?????
Skrivet 31 jan 2012 12:28 Lion (Ej registrerad)
En svår företeelse bland dessa kommentarer är missundsamhet och avundsjuka.Jantelagen drivs till sin spets när någon gör något positivt.
Hus ska Södertälje kunna resa sig ur denna sociala dy?
Ni som bara klagar och nedvärderar-gör något vettigt själva!