Premiär för årets Täljerevy
Efter gästspel i andra salonger förra året flyttar Täljerevyn tillbaka till stadsscenen Estrad. På fredagskvällen är det premiärdags.
Relaterat
Fakta
Täljerevyn 2012
Vad: Lagolöst – en revy utan spärrar!
Var: Södertälje stadsscen, Estrad.
När: Premiär i kväll kl 19.00. Övriga föreställningar: 21/1 kl 18.00, 22/1 kl 16.00, 27/1 kl 19.00, 28/1 kl 18.00, 29/1 kl 16.00, 3/2 kl 19.00, 4/2 kl 15.00 och 18.00, 5/2 kl 16.00, 10/2 kl 19.00, 11/2 kl 15.00 och 18.00.
Regi: Lasse Karlsson.
Manus: Torbjörn Wrighed
Medverkande: Hans Qviström, Owe Lidemalm Lotta Arvidsson, Lotta Köhlin, Torbjörn Westerberg.
Musikensemble: Kapellmästare Anders ”Zibbe” Holtz, Tommy Cilthe, bas och sång, Björn Stålebring, trummor och sång.
Kläder: Lena Linnér, Maarit Niskanen och Annelie Gullbrandsson.
Rekvisita: Nena Forsling.
Årets föreställning är regisserad av Lasse Karlsson och handlar om busseländet vid Östertälje station, polisens arbete mot kriminaliteten i Södertälje och maffiarättegången. Men också om revolutionerna i arabvärlden och alla politiker och tjänstemän som har avgått i Södertälje. Bland dem finns Kjell Hasslert, Ulla-Marie Hellenberg och Anders Lago. Namnet på revyn säger allt: Lagolöst – en revy utan spärrar!
Att man driver med politikerna ingår i konceptet och en som är lite spänd inför årets föreställning är Boel Godner.
– Jag har varit och sett Täljerevyn tidigare, men det är första gången jag gör det som kommunalråd. Jag är inte så nervös för jag tror att årets föreställning mer kommer att handla om Lago och Hasslert. Men jag säger som min kollega Staffan Norberg ”vet inte vad som är mest oroande; att man är med eller inte med”, säger Boel som ser fram emot kvällens föreställning.
– Det ska bli mycket spännande och kul.


0 m/s


































