Kultur & Nöje

Publicerad 1 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Fotograf:
Paola N Andersson

Lyxfällan-Charlies mjuka liv i Södertälje

– Ekonomi är som att hålla ordning hemma. Jag gör det i farten och väntar inte tills det behövs en storstädning. Så förklarar Charlie Söderberg från tv-programmet Lyxfällan hur siffror och budgetkolumner kan bli en naturlig del av vardagen.

Relaterat

Charlie Söderberg verkar vara ett under av ekonomisk disciplin. Men den Charlie vi träffar på ett fik i centrala Södertälje är långt ifrån så auktoritär som i tv. Tålmodigt plockar han upp nappen som Primus kastat iväg samtidigt som han berättar om åren innan sonen kom till världen.
– Primus är min största skatt, vårt mirakel. Vi försökte i sex år innan han kom. Jag hade visualiserat mig in i papparollen så när han föddes kändes det som jag redan byggt en relation till honom, säger han.
– Och det är märkligt vilka superhjälteförmågor barn har. De kan bete sig illa och man är hur förbannad som helst. Sedan behövs det bara ett leende så är allt bra igen.

Men vem är då Charlie Söder­berg, mannen som tillsammans med Mathias Andersson gett budgettavlan och pengakoll ett ansikte?
– Jag är uppvuxen i västra Stockholm tillsammans med mamma, pappa och två systrar. För fem år sedan flyttade jag från Stockholms innerstad till Södertälje då jag köpte hyreshuset vi bor i.

– Jag var inte direkt studieintresserad i skolan utan pratade lite väl mycket.
Trots den ljumma inställningen till studier fortsatte han på gymnasiets ekonomiska linje och pluggade därefter till fastighetsmäklare. Han klarade sig utan studielån genom att uppträda som gatuartist och bo gratis i en sommarstuga.
– För mig är det en sport att testa om det går. Jag är lite av en motvalls gubbe som inte stoppas av orimliga saker, säger Charlie Söder­berg.

Efter fastighetsmäkleriet gav han sig för ett kort tag in i tidningsbranschen innan studier i personlig utveckling ledde honom till Resurshuset och ett jobb som coach för vd:ar och ledare inom när­ingslivet.
– Men jag ville göra ekonomin tillgänglig och spännande för vanligt folk. Få till en ekonomisk folkhälsa, berättar Charlie.

Och tillgängligt har det blivit genom braksuccén Lyxfällan i TV3.
– Där får jag använda allt från min kunskap i juridik till mina tricks som gatuartist. När vi kommer till familjerna har vi ingen aning om vad som väntar oss. Inspelningsteamet har gjort research men jag och Mathias vet absolut ingenting.

Charlie Söderberg får ofta frågan om hur han kan göra ekonomi så roligt.
– Det gäller att ändra attityd, att börja gilla ekonomi. Allt handlar om vad man vill få ut av livet. Jag tycker inte om att ge råd utan vill ställa frågor och få igång en diskussion.
– För mig är ekonomi inget jobb utan en passion. Jag är en beteendekille som jobbar lite med siffror och mer med människor. Jag är bra på att fatta beslut, är snabb, visuell, verbal och auktoritär. Men också prestigelös. Spelar gärna andras spel och älskar att bli ledd, men om inget händer tar jag kommandot.

Charlie förordar att ha en plan för sina pengar. Att följa upp en budget genom att prata med alla i familjen om hur ekonomin ser ut. Vad vill vi göra och hur når vi dit?
– I skolan borde eleverna få mer träning i att stå emot påtryckningar och vara nöjd med det man har, säger han och erkänner:
– Visst unnar jag mig själv saker, men jag är ingen prylkille som har de senaste grejerna.

Händer det att du impulsköper något på kredit?
– Jag har ett kreditkort. Det är en trygghet att kunna köpa något vi behöver när det är billigt och inte vänta till den 25:e. Men det gäller att ha koll på sin ekonomi, att avsätta tid till det.

Man säger att pengar ger lycka. Stämmer det?
– Lycka för mig är Primus. Men det är också att ha roligt, att inte ha stenkoll på allt utan att överraskas, vara på slak lina. Sedan är jag lycklig om jag växer som människa, som coach fungerar det bara om jag själv utvecklas. Och jag är inte lycklig om jag inte bidrar och gör skillnad för andra. Det gäller att se magin i vardagen. Rikedom sitter i att kunna ta emot.

Som programledare, coach och utbildare reser Charlie Söderberg mycket. Just nu pågår inspelningen av Lyxfällans åttonde säsong.

Vad gör du helst en lördag när du är ledig?
– Då tar jag sovmorgon – jag älskar att sova. Sedan tar vi en promenad längs vattnet, handlar lite god mat som är komplicerad att tillaga. Bjuder hem goda vänner, luftar vinet och äter i lugn och ro medan vi pratar anting­en om livets väsentligheter eller bara har en fånig diskussion vänner emellan.
– Jag gillar kommunikation och kan nog prata hål i huvudet på vem som helst, säger Charlie Söderberg avslutningsvis innan han tillsammans med sonen Primus påbörjar promenaden hem längs Marens vatten.

Publicerad 1 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 1 feb 2010 17:55 Södertäljebo (Ej registrerad)

Man har lärt sig ett o annat i Lyxfällan. Ett bra program tycker jag det är!I
Ibland undrar man vad folk tänker med, se över alla räkningar
jag stor handlar mat. O köper först när det är totalt slut på varona.

Så har det inte alltid varit. Jag var en riktig slösare men sedan när det krisade sig fick man bita i det sura äpplet. Det gäller att hanska med det man har o inte köpa bara för att det känns bra för stunden.
Det kommer en dag då du måste ha pengar kanske till läkare mm
Det känns bra att ha en slant kvar vid nästa löning.

Skrivet 2 feb 2010 23:32 Gunilla B (Ej registrerad)

Herregud. Först sitta och tycka illa om folks ekonomi i rikssänd tv. Raljera, basa & bestämma. Måla upp scenarior på en svart betal-tavla. Sedan - efter LT:s granskning visar det sig att karln dessutom är en hyresvärd som kammar in storkapital från hyresgäster. Magstarkt. Tack för mig.

Skrivet 3 feb 2010 10:45 Glenn (Ej registrerad)

Gunilla B, har du tittat för djupt i flaskan igen eller? Han kanske är hyresvärd för att han lärt sig att spara och investera. Inte ska det väl vara gratis att bo bara för att karln varit i tv

Skrivet 4 feb 2010 02:52 Storfot (Ej registrerad)

Gunilla B

(Ej registrerad) skrev: Herregud. Först sitta och tycka illa om folks ekonomi i rikssänd tv. Raljera, basa & bestämma. Måla upp scenarior på en svart betal-tavla. Sedan - efter LT:s granskning visar det sig att karln dessutom är en hyresvärd som kammar in storkapital från hyresgäster. Magstarkt. Tack för mig.

måste du gnälla på allt och alla som en surkärring med ett tråkigt liv bakom sig?

Skrivet 5 feb 2010 20:03 Avanz (Ej registrerad)

Såfort ni är borta ifrån rutan saknar man er. Ni gör det jäkligt bra, för en själv som har superordning på ekonomin är det riktigt skönt uppfriskande att se er läxa upp människor som handlar statusprylar på kredit som inte ens jag som övermedelinkomstagare anser att jag har råd att köpa. Hade hushållsekonomi på allvar varit ett ämne i skolan så skulle garanterat jag och alla andra som sköter oss kunna få sänkt skatt i form av minskade socialbidrag etc.

Skrivet 7 feb 2010 13:45 Lyxfällan ljuger (Ej registrerad)

Till Avanz:

Den där programmet ljuger värre än en häst travar.

Var finns de som har hamnat i skuldfällan pga skilsmässa, sjukdom, arbetslöshet, utförsäkring och för att de har blivit brottsoffer?

Att höra sådana som dig raljera över skuldsatta bör testa hur det är att sitta i skiten.

Och nej, jag är inte själv i skuldfällan och har god ekonomi utan ett endaste bidrag.

Innehåll

Top Jobs

Kontaktinformation