Bostad

Publicerad 23 juni 2010 Uppdaterad 23 juni 2010
Textstorlek 1 2 3

Fotograf:
Janne Näss

De lockades av nytt och centralt boende

Från 800 kvadratmeter tomt – till en uteplats på 26.
– Vi vill kunna bo kvar livet ut, säger Marjo och Jonas Brunnström som köpt ­lägenhet i stans kommande nybygge.

Relaterat

Snart sätts spaden i jorden för kvarteret Humlan, vars två hus och 46 lägenheter ska vara inflyttningsklara 2012.

Marjo och Jonas Brunnström har precis betalat in pengarna som garanterar dem en av lägenheterna i kvarteret mellan Nygatan, Oxbackskolan och Pingst­kyrkan.
– Vi blev intresserade ­redan när vi läste om detta i LT för ett par år sedan, tänkte att det skulle vara perfekt att bo så centralt. Nu bor vi i villa och känner hur det börjar eka i rummen när två av ­barnen är utflugna, säger Marjo.

Från början tänkte sig ­paret en lägenhet högst upp i ett av femvåningshusen, men till slut blev det en fyrarummare på markplan, med en liten uteplats som blir något helt annat än den 800 kvadratmeter stora tomt familjen sköter i dag.
– Vi vill ha en fritid som räcker till mer än trädgårdsskötsel. Särskilt efter den här vintern! Tänk på all snö vi skottat, säger Marjo med en blick på Jonas.

Det är ändå med delade känslor de förbereder sig på att lämna villan i Västergård.
– Vi trivs där vi bor i dag. Men lägenheten blir ett bra seniorboende. Här kan vi stappla omkring med rollatorn, skrattar Marjo.

Publicerad 23 juni 2010 Uppdaterad 23 juni 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Kontaktinformation