Niklas kan svenska fjällen
Hos Svenska Volkswagen i Södertälje finns det många experter. En är före detta olympier i utförsåkning och den som kan svenska skidorter bäst: Niklas Henning.
Relaterat
Fakta
Niklas Henning
Ålder: 46 år.
Bor: I Järfälla.
Familj: Fru och två barn, 12 och 10 år.
Yrke: Arbetar på Svenska Volkswagen i Södertälje.
Meriter: Världscupåkare för Sverige i storslalom, super-G och störtlopp. Har deltagit i två OS: Sarajevo -84 och Calgary -88. Vann en VC-tävling i super-G. Har åtta SM-tecken – sju i störtlopp och ett i storslalom.
Antal fjällveckor per år: Minst fyra i Sverige samt minst två i Alperna.
Efter tjugo år som elitåkare och sedan ansvarig för ett av världscupens sponsorers program har Niklas Henning varit på många skidorter. I Sverige och i Alperna.
– Men jag är förälder också. Mitt äldsta barn tävlar i alpint och därför är jag runt
i Sverige på träning och tävling.
Niklas menar att Åre har det bästa skidberget och är den mest kompletta skidorten i Sverige.
– Men det betyder inte att den passar för alla. För barnfamiljer med barn under tonåren är det ingen mening att åka till Åre. Då är Björnrike, Idre och Sälen bättre. Och är man ute efter offpiståkning duger Åre bra, men då har Riksgränsen större utbud.
Niklas menar att det inte går att rekommendera just en ort. Inte bara backarnas svårighet, utan vad som finns att göra förutom skidåkningen, samt vilken tid på säsongen man reser spelar roll.
– Riksgränsen är jättefint, men inte förrän i april. Åre är roligt om man kan åka bra och vill gå på krogen.
Under jullovet har Niklas varit i Sälen. På sportlovet planerar han att åka till Vemdalen och på påsklovet blir det Åre. På frågan om han kan rekommendera någon pärla till backe, säger han efter lite betänketid:
– Det skulle vara Almåsa i Krokom.
Fakta/Bakgrund
Niklas guide till svenska skidorter
Niklas Henning, gammal olympier och landslagsman i utförsåkning, nu sponsoransvarig på Audi Sverige, listar för LT:s läsare bra skidorter i Sverige.
Åre: Den mest kompletta, och den enda som påminner om skidorterna i Alperna. Ett stort berg, långa nedfarter och många pister. Dessutom ett roligt uteliv. Passar den som är hygglig på skidor, men inte barnfamiljer.
Sälen: Perfekt för barnfamiljer då det finns gott om enkla backar samt ett stort utbud av aktiviteter utöver skidåkningen.
Vemdalen/Björnrike: Bra skidåkning både för stora och små. Men ingen riktig skidort.
Idre: Där var vi med familjen de första åren. Inte så långt bort och bra för de små.
Funäsdalen: Har nya branta nedfarter som är riktigt intressanta.
Riksgränsen: När de andra skidorterna får snöbrist håller Riksgränsen ett tag till. Stort utbud av offpist och sen säsong, ända till midsommar.


0 m/s




















