Experter vill införa kommunalt rökförbud Kommunens drogsamordnare: "Här har vi något att jobba med"
Södertäljes kvinnor tillhör storrökarna både i länet och Sverige. Nu vill ett par rökexperter och flera politiker införa kommunalt rökförbud, men alla är inte överens.
Relaterat
I Södertälje röker cirka var fjärde kvinna över 18 år. Det är dubbelt så många som rikssnittet och flest i länet, det sistnämnda sett till en jämförelse mellan länets enskilda kommuner som Karolinska institutet presenterade i våras.
Undersökningen bygger visserligen på enkätsvar från 2006, men de är de nyaste i sitt slag och bör tas på allvar, tycker Ulla Lennartsson, landstingets tobaksterapeut i Södertälje, och Södertälje kommuns drogsamordnare Kajsa Björnson.
De vill båda införa rökförbud på arbetstid för samtliga kommunanställda och politiker i Södertälje, vilket betyder att de anställda bara skulle få röka på lunchraster. Kajsa Björnson blir förvånad över att stadens kvinnor är sådana storrökare, sett till att Södertäljes ungdomar röker mindre än tidigare och i lägre grad än länssnittet.
– Här har vi något att jobba med, och inte bara fokusera på ungdomar. Från kommunen kan jag inte påstå att vi gör så mycket när det gäller tobak för vuxna förutom tillsynsarbete, säger Kajsa Björnson och syftar på till exempel krog- och butikskontroller när hon nämner tillsynsarbete.
Gruppledarna Mats Siljebrand (FP) och Ewa Lovfar Konradsson (MP), samt samtliga politiker i miljönämnden, vill införa förbudet och politikerna ska besluta om frågan nästa år. Just nu utreds ämnet och politikerna i personalutskottet har varit oense.
– Personalutskottet har inte bifallit mitt förslag men vill driva en antirökkampanj nästa år och ta fram en ny rökpolicy, säger Mats Siljebrand som motionerat om kommunalt rökförbud och tycker att det vore fegt och omodernt att inte införa detta.
I tisdagens pappers-LT: Så fimpar du för gott - LT har expertens bästa tips


0 m/s













































Senaste kommentarerna:
Skrivet 23 nov 2010 08:47 Heli (Ej registrerad)
Om man vill förbjuda rökning - börja med att förbjuda cigaretter. Så länge staten tillhandahålller tobak är det bara trams att förbjuda vuxna att nyttja det.
Skrivet 23 nov 2010 08:59 Nicko Tin (Ej registrerad)
Har aldrig förstått hur man kan dra ner rök i lungorna? Alla vill andas frisk luft
alla pratar om miljö, bilavgaser dubbdäck som river upp föroreningar,samtidigt drar man ner rök i lungorna? hur dum får man bli? Att ungdomar börjar röka, visar bara vad korkade dom är "Sveriges framtid" ?????
Skrivet 23 nov 2010 09:07 mufflarn (Ej registrerad)
Så tokigt det blir när jag vet bäst-människor ska få alla andra att bli som dom. Undrar om dom själva är helt lastfria men så är det nog. Dom här människorna är nog riktiga renlevnadsexemplar av homo sapiens. Synd bara att dom ska pracka på andra sina åsikter och tankar. Dom skulle säkert vilja omyndigförklara människorasen helt. Tänk vad glada dom skulle bli när dom tagit makten!
Skrivet 23 nov 2010 09:33 Svarta döden (Ej registrerad)
"mufflarn" har en ton i sitt budskap som lutar åt att han/hon själv är rökare. Trist. Jag läser alltid mufflarns inlägg med stort intresse och vill kunna göra det även i fortsättningen.
Jag har med egna ögon, under flera års tid, bevittnat hur en person rökt jämt och ständigt, år ut och år in. Det gick inte alls bra.
P.S. Det handlar inte om att omyndigförklara människorasen, det handlar om människorasens överlevnad.
Skrivet 23 nov 2010 09:42 Ironman (Ej registrerad)
Man kan ju undra då vilka dagar man får gå på toaletten? Får man vara vänsterhänt? tycker att det börjar gå förlångt med alla antikampanjer mot vanligt folk! att rökning är skadligt vet ju alla, men det måste ju vara upp till individen själv att fatta beslutet? det är ju inte så hälsosamnt att jobba underbemmanat heller! eller köra övertid i tid och otid! se till att folk trivs på sina arbetsplatser i stället för att tala om vad dom inte får hela tiden. folkhälsan är bara viktigt när någon expert vill visa sig på styva linan! Ironman
Skrivet 23 nov 2010 10:03 Realisten (Ej registrerad)
Om vi nu skall förbjuda människor att nyttja sådant som är ohälsosamt, så kan man göra en lista på hundratusentals saker som är just det. Det finns bl.a. tusentals saker som vi stoppar i oss utan att blinka och som är rena giftet. Människan är ju sådan av nature att den gör allt som står i dess makt för att utrota sig själv, i stället för att åtminstånde göra ett litet försöka att överleva. Människan är nog den dummast levande organism som finns på jorden, dummare än ett grässtrå eller en amöba, för dom försöker i alla fall inte utrota sig själva från jorden.
Skrivet 23 nov 2010 10:11 ickerökare (Ej registrerad)
Varför inte höja skatten på tobak drastiskt osh låta dem som läggs in på sjukhus med rökrelaterade sjukdomar betala behandllingen själva,
Skrivet 23 nov 2010 10:15 Bullen (Ej registrerad)
BORT MED GIFTET!!!!
Skrivet 23 nov 2010 10:52 snusa istället (Ej registrerad)
Rökförbudet gäller endast under arbetstid. Lunchrasten kan man röka.
Södertälje Sjukhus har detta rökförbud sedan ganska lång tid.
Skrivet 23 nov 2010 10:59 Icke rökare (Ej registrerad)
"De vill båda införa rökförbud på arbetstid för samtliga kommunanställda och politiker i Södertälje, vilket betyder att de anställda bara skulle få röka på lunchraster."
Vad innebär lunchraster, nu finns det arbetatagare inom kommunen som på grund av arbetet inte har någon "lunchrast". Tänker på gruppboende m m. Hur gör de som har ganska flexibla arbetsplatser, går i våg på möten m m. Kommer det att vara lika för alla. Detta är ju tyvärr så redan stor skillnad vad man gör och inte gör på sin arbetstid, en del uträttar t o m privata ärenden, en del har inte ens tid att ta lunch på grund av underbemanning.
Skrivet 23 nov 2010 11:13 Peter (Ej registrerad)
Varför finns det människor som alltid, alltid, alltid måste lägga sig i alla andras liv? Snacka inte om hälsoproblem, så länge staten tillåter tobaksförsäljning så råder det ingen tvekan om vem som är roten till det onda.
Skrivet 23 nov 2010 11:21 Mi (Ej registrerad)
Man kan ondgöra sig över rökare för att sedan själv ta bilen 50 meter och köpa snus. Var är logiken?
Skrivet 23 nov 2010 11:30 sverige är ett skämt (Ej registrerad)
förjud alkohol oxå
Skrivet 23 nov 2010 12:14 Astmatiker. (Ej registrerad)
Mycket bra initiativ!! Heder åt sådana som vill införa det här!
Skrivet 23 nov 2010 12:36 Enhörnabo (Ej registrerad)
Bra förslag, rökare som springer i väg och röker stup i ett luktar ständigt tobaksrök, en mycket obehaglig odör som drabbar omgivningen, nästan lika obehaglig som passiv rökning.
Mycket obehagligt när man tvingas vara i en rökares närhet,t.ex. vid möten o.liknande.
Om man bara röker på lunchrasten hinner kanske inte röklukten sätta sig så mycket så att man är en "vandrande stinkbomb".
Detta är ett problem som rökarna inte noterar då de troligen inte känner själva hur illa dom luktar.
Har en bekant som är lågstadielärare, hon kan känna på lukten från eleverna i vilka hem där det röks tobak.
Skrivet 23 nov 2010 12:43 En Hutt (Ej registrerad)
Skrivet 23 nov 2010 11:30 sverige är ett skämt (Ej registrerad)
förjud alkohol oxå
Alkohol är medicinskt bevisat i lagom mängd mycket bra för kroppen,rökning oavsett mängd skadligt t.o.m att vara passiv rökare.
Skrivet 23 nov 2010 12:55 Realist (Ej registrerad)
Helt rätt förbjud skiten, skulle vilja se statistik på hur mycket pengar arbetsgivare förlorar på folk som tar sina obefogade "rökpauser" var 45min.
Om folk är korkade får de helt enkelt börja snusa och lära sig att snus också går att kasta i papperskorgar, snus behöver inte spottas ut på något golv eller en vägg.
Skrivet 23 nov 2010 13:02 Förmynderi (Ej registrerad)
Jag tycker det hela handlar om förmynderi, jag har själv rökt men nu tycker jag att det börjar gå för långt i "klappjakten" på rökare.
En av orsakerna är att de som ska drabbas av detta är myndiga och mycket väl vet vad de gör. Förbjud alkoholen till de som kommit på den här " snilleblixten"
Skrivet 23 nov 2010 13:14 klabbe (Ej registrerad)
SKITSNACK att rökare inte är kostnadseffektiva! Du kan kolla på vilken arbetsplats som helst att även icke-rökare presterar mycket mindre än 100% av en arbetsdag. Det blir surfning, Harpan, en extra kaffekopp o.s.v. men det sticker naturligtvis inte i ögonen lika mycket som rökpauserna. Sanningen är att staten behöver dessa intäkter, därför förbjuder man inte tobak. Typiskt gnällsvennar, gissar att det skrivs arga lappar i tvättstugorna också?
Skrivet 23 nov 2010 13:59 matilda (Ej registrerad)
Låt folk röka men inte på arbetstid! Är så trött på all "små" rökpauser, jag vill också ha jobb pauser! Jäkla hyckleri! Å sen komma in å stinka på det sättet! Har aldrig varit med om att alla dessa människor som tar rökpauser hela tiden jobbar lika effektivt som ickerökare. Så det så. Själva rökandet är väl upp till var o en, även om man väljer att stinka, men det ska inte påverka min arbetssituation! Eller rökarens egna arbetsprestation för det heller! Hycklare!
Skrivet 23 nov 2010 14:35 Jorma (Ej registrerad)
matilda, det verkar som om dina bekymmer beror på andra orsaker än rökarnas pauser. Kontakta en psykolog för råd så att du inte behöver vara så osympatisk, griniga medarbetare som dagligen spyr galla över allt och alla är ett stort problem på vilken arbetsplats som helst.
Skrivet 23 nov 2010 15:07 Ledsen (Ej registrerad)
Nästa steg nr 2 Är folk som äter skräpmat.dricker läsk,äter godis m.m.Överviktiga får dagligen ta emot spydiga kommentarer från folk i sin omgivning på arbetsplatser m.m.överviktiga kallas ofta för Den där tjocka! Hon är inte tillräckligt representativ för att stå som personal i en klädaffär! Eller Gör något åt din situation! Det är fritt fram att mobba överviktiga i detta samhälle Men rökare som stinker och förpestar luften.Där ska man ta upp en diskusion.Och ifrågasätta !
Skrivet 23 nov 2010 16:02 Bullen (Ej registrerad)
BORT MED GIFTET!!!!
Skrivet 23 nov 2010 23:03 icke rökare (Ej registrerad)
Södertälje Sjukhus har detta rökförbud sedan ganska lång tid.
Ja, men de springer ändå ut till rökruta och blåser och det med arbetskläder.
Varför tror icke rökare att de är duktigast än andra bara för att de inte röker,känner många sådana som inte ens hittar hem på helgerna,är det vana mera hälsosam,rökare hittar hem åtminstone.
Skrivet 23 nov 2010 23:06 lilian (Ej registrerad)
Varför inte höja skatten på spriten drastiskt och låta dem som läggs in på sjukhus med spritrelaterade sjukdomar betala behandlingen själva,
Skrivet 24 nov 2010 08:19 Jussi (Nationaldemokraterna)
".... säger Mats Siljebrand som motionerat om kommunalt rökförbud och tycker att det vore fegt och omodernt att inte införa detta."
Varför stanna där?
Förbjud fisandet som bidrar till den globala uppvärmningen!
Förbjud kolsyrade läskedrycker eftersom rapandet bidrar till ovanstående!
Förbjud även vitlöken eftersom den är både rasistisk och nästan helt har utrotat den numera väldigt sällsynta vampyren!
Kanske förbjuda skattefinansierade politiker som inte har viktigare saker att arbeta med...
Skrivet 24 nov 2010 20:37 Enhörnabo (Ej registrerad)
Jussi (Nationaldemokraterna) skrev: ".... säger Mats Siljebrand som motionerat om kommunalt rökförbud och tycker att det vore fegt och omodernt att inte införa detta."
Varför stanna där?
Förbjud fisandet som bidrar till den globala uppvärmningen!
Förbjud kolsyrade läskedrycker eftersom rapandet bidrar till ovanstående!
Förbjud även vitlöken eftersom den är både rasistisk och nästan helt har utrotat den numera väldigt sällsynta vampyren!
Kanske förbjuda skattefinansierade politiker som inte har viktigare saker att arbeta med...
Sign. Jussi avslöjar sig direkt som nikotinmissbrukare.
När argumenten inte finns ( det gör dom aldrig hos nikotinförespråkare )
försöker man att via pajaskonster att utvinna gehör, patetiskt.
Den politiker som initierat det som Jussi spyr galla över har full koll,
han har nog tagit sin uppgift på fullt allvar och kommer att tillföra mer än Jussi någonsin kommer att göra med sina pajasinlägg i LT:s debattforum, de flesta rasistiska.
Skrivet 28 nov 2010 15:14 Jussi (Nationaldemokraterna)
"24 nov 2010 20:37 Enhörnabo (Ej registrerad)"
Se där! Då är vi två som saknar argument.
Skrivet 29 nov 2010 07:32 mufflarn (Ej registrerad)
Svarta döden (Ej registrerad) skrev: "mufflarn" har en ton i sitt budskap som lutar åt att han/hon själv är rökare. Trist. Jag läser alltid mufflarns inlägg med stort intresse och vill kunna göra det även i fortsättningen.
Jag har med egna ögon, under flera års tid, bevittnat hur en person rökt jämt och ständigt, år ut och år in. Det gick inte alls bra.
P.S. Det handlar inte om att omyndigförklara människorasen, det handlar om människorasens överlevnad.
Jag har själv slutat röka men av egen fri vilja. Det jag menar är att "välviljan" gått lite väl långt när det gäller både rökning och snusning. Självklart måste man ta hänsyn till omgivningen om man är rökare men att andra ska bestämma över om jag ska sluta eller inte tycker jag är lite överförmynderi. Sedan är det synd att ungarna har börjat röka igen men det tror jag beror på att kampanjerna mot rökning upphörde när dom började ge resultat. Så länge det säljs cigaretter så behövs det kampanjer för att hindra unga från att börja! Jag är ju inte för rökning - det är väl den drog som "ger" minst för pengarna och som dessutom är skadlig.
Skrivet 29 nov 2010 07:50 mufflarn (Ej registrerad)
ickerökare (Ej registrerad) skrev: Varför inte höja skatten på tobak drastiskt osh låta dem som läggs in på sjukhus med rökrelaterade sjukdomar betala behandllingen själva,
Skatten höjdes för några år sedan. Ganska mycket också. Det som då hände var att smugglingen av cigaretter ökade lavinartat. Det blev helt plötsligt mycket lönsamt - så lönsamt att folk riskerade fängelse för det! Sedan sänktes skatten på grund av den ökade smugglingen men då var ju skadan redan skedd. Har man en gång startat upp verksamheten så är det ju lätt att byta "varorna" mot något annat lönsamt. Så ditt förslag har redan visat sig förkastligt. Nu var det ju politiker som höjde skatten trots varningar om att smugglingen skulle öka. Svaret dom gav den gången var att tullen var så duktig så det skulle inte vara något problem. På debatten i tv fanns folk från kriminalvården och försökte tala politikerna till rätta genom att påpeka att den till och med fanns knark inne på kumla! Det var då dom påpekade att tullen skulle klara biffen! Då jag insåg hur dumma politiker kan vara. Skrämmande!!
Skrivet 29 nov 2010 08:11 mufflarn (Ej registrerad)
En Hutt (Ej registrerad) skrev: Skrivet 23 nov 2010 11:30 sverige är ett skämt (Ej registrerad)
förjud alkohol oxå
Alkohol är medicinskt bevisat i lagom mängd mycket bra för kroppen,rökning oavsett mängd skadligt t.o.m att vara passiv rökare.
Så vi ska börja supa i stället då? Verkar minst lika dumt - om inte dummare! Tänk hur det skulle se ut i trafiken med en massa "huttande" människor bakom ratten!