VÅLDTÄKTSLIGAN Fängelse och utvisning för våldtäktsmännen
Relaterat
På torsdagsförmiddagen kom den fällande domen mot de sex häktade männen i våldtäktsligan i Södertälje; fängelse mellan åtta månader och fyra år samt utvisning på livstid.
– Gärningen är att likna vid en såkallad gruppvåldtäkt och Ö:s situation måsta ha varit förenad med en total hjälplöshet, skriver tingsrätten i sin dom om våldtäkten mot den 16-åriga flickan i Hovsjö den 23 februari i år.
För våldtäkten döms 22-åringen som saknar svenskt uppehållstillstånd till fyra års fängelse samt utvisning från landet på livstid. Den andra 22-åringen döms till fängelse i åtta månader för grovt sexuellt tvång. Även han saknade uppehållstillstånd och utvisas från landet och förbjuds återvända de fem närmsta åren. 23-åringen får fyra år.
För våldtäkten mot den 12-åriga flickan, som inträffade i ett vindsförråd i Ronna i november 2007, döms tre av männen för grov våldtäkt mot barn.
– Samtliga gärningsmän har med full insikt deltagit i vad som kan liknas vid en så kallad ”gruppvåldtäkt”. Dessutom har visst tvingande våld förekommit. Tingsrätten finner vid en samlad bedömning att envar av brotten ska bedömas som grov våldtäkt mot barn, skriver rätten i sin dom.
21-åringen får det hårdaste straffet: fyra år, 19-åringen döms till fängelse i ett år och sex månader, och 20-åringen får tre år och tre månader.
20-åringen stod även åtalad för medhjälp vid gruppvåldtäkten mot den 16-åriga flickan, men åtalet ogillades av Södertälje tingsrätt.


4 m/s









































Senaste kommentarerna:
Skrivet 30 apr 2009 12:47 Robin (Ej registrerad)
Efter 4 år, välkommna tillbaka, ni är förlåtna!
UTVISNING PÅ LIVSTID
Skrivet 30 apr 2009 12:50 J (Ej registrerad)
Det finns hopp om Sverige!
Dock tycker jag att det är skämt att svinen får 8 månader/1½ år för ett sånt grovt brott...Tycker även att 4år är för lite, men det är ju ändock kännbart.
Utvisning VAR/ÄR det enda rätta o så blev det ju tack o lov.
Skrivet 30 apr 2009 12:52 LOFL (Ej registrerad)
Varför inte livstids utvisning för samtliga?
Skrivet 30 apr 2009 12:56 Syrboy (Ej registrerad)
Detta är nu dömda brottslingar! Sätt ut namn och bild på dessa!
Skrivet 30 apr 2009 12:57 Claudia (Ej registrerad)
Även han saknade uppehållstilstånd och utvisas från landet och förbjuds återvända de fem närmsta åren.!!! Helt allvar. Ni kan inte mena det? Och när han kommer tillbbaka så fortsätter visan. D samma sak med en otrogen man/kvinna. kommer alltid vara det . Våldtäktsman likadant. har inga kommentarer för det. Jag mår illa.
Skrivet 30 apr 2009 13:05 Slöddertäljebo (Ej registrerad)
Utvisning och fängelse i hemlandet för samtliga. Utan möjlighet att någonsin återvända. Varför ska jag behöva betala fängelse (mat och husrum) för dessa personer?
De personer som har fått Svenskt medborgarskap skulle bli fråntagna sitt medborgarskap och utvisade.
Det "hårdaste" straffet - 4 år - är ett j-lä HÅN mot flickan som blivit våldtagen. HON kommer inte må bra om 4 år. Hennes liv är förstört.
Skrivet 30 apr 2009 13:08 tint (Ej registrerad)
vadå fängelse utvisa de direkt från sverige
de ska inte leva lux i svenska fängelse hur tänker domstolen
bak eller fram
fan vad man blir trött............
Skrivet 30 apr 2009 13:11 Leffrin (Ej registrerad)
För våldtäkten mot den 12-åriga flickan, som inträffade i ett vindsförråd i Ronna i november 2007, döms tre av männen för grov våldtäkt mot barn. 21-åringen får det hårdaste straffet: fyra år, 19-åringen döms till fängelse i ett år och sex månader, och 20-åringen får tre år och tre månader.
Utvisning för detta då?
Det kan inte vara möjligt att de får vara kvar efter sådana dåd!!!!
Skrivet 30 apr 2009 13:11 jkjk (Ej registrerad)
Alla borde utvisas från landet med omedelbar verkan.
Skrivet 30 apr 2009 13:12 Invandrare 1957 (Ej registrerad)
J-vligt lindriga straff om man tänker på att tjejerna fick livstids problem för det som hände
Skrivet 30 apr 2009 13:15 Bad Burrito (Ej registrerad)
jag fattar inte...bara en fick livstidsutvisning och en annan bara 5 års utvisning. Varför fick inte alla livstidsutvisning.??!!!!
Nu blir jag riktigt förbannad!!!
Skrivet 30 apr 2009 13:15 anna (Ej registrerad)
uselt..det var väl i det klenaste laget. det ska vara strängare straff.
Skrivet 30 apr 2009 13:22 Ung, smart och invandrare. (Ej registrerad)
Måste säga att jag ändå är ganska nöjd, visst vill man att dom skulle sitta inne längre men det kostar massa skattepengar, så länge dom får ett straff och SEN utvisas, dock är jag inte nöjd med att man kan bli utvisad på tid, borde bli utvisad på livstid så som i aldrig komma tillbaka. Tack!
Skrivet 30 apr 2009 13:26 Gunilla B (Ej registrerad)
Rätt åt dom, Dom borde få avtjäna sitt straff i sitt hemland Irak!
Skrivet 30 apr 2009 13:30 danne (Ej registrerad)
Rätt åt dem...skicka hem odjuren...
Skrivet 30 apr 2009 13:33 jimmy (Ej registrerad)
Varför ska jag behöva betala uppehälle för dessa idioter i 4år varför kan dom inte bli utvisade direkt??
Skrivet 30 apr 2009 13:37 ta trohi ER (Ej registrerad)
BRAAAA !
VISA DERAS ANSIKTEN !
LÅT DE SKÄMAS
Skrivet 30 apr 2009 13:45 Metallic (Ej registrerad)
"Birgitta" är du allvarlig??? Oskyldiga?? Så för att det fanns fördomar i det här landet när de kom hit så är det helt okej för dem att våldta tjejer och barn??? Hur tänkte du nu? Och alla är inte så förbaskat oskyldiga som du skriver! De tar sig hit för att de vet hur jäkla mjäkigt det här landet är med brottslingar! Du har det nästan bättre som kriminell än som en vanlig hårt arbetande, ärlig person!
Plågas i svenska fängelser - Bah!! Vi har ju de bästa fängelsena i världen! det finns inget annat land där internerna har en egen fack-klubb! ...eller rättigheter över huvud taget!
Jag skäms över Sverige också men det är endast för att rättsväsendet anser att det är viktigare att gulligulla och ta hand om brottslingar än att ta hand om offren!! De som verkligen är oskyldiga!
Skrivet 30 apr 2009 13:59 invandrare (Ej registrerad)
vadå 4 år !!! utvisa dem , även om dem är svenska , för det svenska som gav dem medborgare !! skicka dem där dom kom i från , o så får de berätta värför dem kom tillbaka !!!
och till den som undrar över deras namn , säger jag att det finns å nätet!
Skrivet 30 apr 2009 13:59 Lenn (Ej registrerad)
Hade det varit svenska killar hade de fått kortare straff eller blivit helt friade. Bara för att det var utlänska killar döms de hårdare.
Skrivet 30 apr 2009 14:11 Mene Tekel (Ej registrerad)
Nej, "Birgitta" skojar förhoppningsvis med oss. Visserligen intar hon ungefär de ståndpunkter som de mest "politiskt korrekta" brukar göra, men när de skruvas så här blir det faktiskt roligt!
(Eller... Har Mona Sahlin kanske sagt så här?)
Skrivet 30 apr 2009 14:14 LOFL (Ej registrerad)
Skrivet 30 apr 2009 13:09 Birgitta (Ej registrerad)
Är denna insändare (ovan) ett skämt, eller?????????
Skrivet 30 apr 2009 14:16 Besviken (Ej registrerad)
Hoppas alla andra potentiella hundar lär sig av dessa "människors" öde.
Hoppas dom får lida rejält i svenska fängelser, tänker på att få det själva som dom givit åt de stackars flickorna.. finns inget att vara mänsklig över för deras beteende är otroligt kallt och omänskligt.
Utvisning är det enda rätta, dom har visat att dom inte förtjänar att vistas i det här landet.. hade gärna sett det hända alla infödda svenska svin som begår samma brott
Skrivet 30 apr 2009 14:16 Camilla (Ej registrerad)
Straffen är ju löjligt låga.
Och FEM ÅRS utvisning?!?
Varför vill man ha hit honom om fem år igen?
Skrivet 30 apr 2009 14:20 HAAAAA (Ej registrerad)
HAAHAA Dom blir våldtagna i fengelset HAAAHAAAA
Skrivet 30 apr 2009 14:22 anna (Ej registrerad)
metallic förstår du inte att hon är ironisk?
Skrivet 30 apr 2009 14:22 M (Ej registrerad)
Till Birgitta. Jag förstår faktiskt inte heller hur du resonerar. Att komma hit som invandrare är nog inte det lättaste men undrar varför? Är det inte just idioter som dessa killar som förstör för alla andra invandrare kanske? Det spelar ingen roll var man kommer ifrån, beter man sig som dessa människor gjort så finns det inga ursäkter. Självklart är det viktigt att arbeta för ökad integration i samhället, det finns mycket att säga om det, men det är också viktigt att sluta gulla och dalta med grova brottslingar som dessa. De fick ändå en chans här, vad det nu är värt, och se vad de gjorde av den. Hur man än vänder och vrider på det så har de ett eget ansvar. Nu får de ta konsekvenserna av sitt handlande. Det är varken offrens eller Sveriges fel att de valt att göra det de gjort. Släng ut dem bara, förutom det liv de sabbat för de här tjejerna så förstör de för alla, infödda svenskar och inflyttande invandrare alike.
Skrivet 30 apr 2009 14:22 MAG (Ej registrerad)
Bra ...de förtjänar något värre!!!
JÄ....... AS !!!!
Skrivet 30 apr 2009 14:23 garnet (Ej registrerad)
"Birgitta", du lurar ingen. Vi förstås att du är en uppviglare som genom att skriva falska kommentarer försöker väcka hat.
Skrivet 30 apr 2009 14:28 Gunilla B (Ej registrerad)
visa deras ansikten och deras namn dom är nu dömda förbrytare!
Skrivet 30 apr 2009 14:39 Jakthund (Ej registrerad)
Om kräken blir utvisade utan straff här så finns risken att de då går helt fria eftersom deras hemland har ett kvinnoförtryckande samhälle.
Det är oerhört svagt att inte sverige utvisar samtliga på livstid.
Man skall automatiskt bli av med ev. svenska medborgarskap när man
våldför sig på medborgare i sitt värdland.
Skrivet 30 apr 2009 14:40 Prinsessan (Ej registrerad)
Gunilla B,vad då Irak?
Eller det hände ingenting sånt här innan vi tog emot irakier i nöd?så det måste vara irakier?
Hmfp.
Bra att dom blir utvisade på livstid!
Skrivet 30 apr 2009 14:42 Adolf (Ej registrerad)
Om det nu är så att de lurat tjejerna, bjudit dom på alkohol och sedan våldtagit dom då är straffen milda. Men om det nu detta är ytteliggare än rättsskandal då borde man tänka efter lite och inte dömma ut människor bara för att dóm är flyktingar. Vi har ju sett tidigare fall där ungdomar har festat och haft sex utan tvång eller våld men som sedan slutat i en anmälan. Kanske svårt att dra gränser. Händelseförloppen är alltid intressanta. Även om det handlar om unga tjejer så har både dom och deras föräldrar ett ansvar. Personligen har jag svårt att ta emot information från media för man får aldrig helheten utan det som skapar bäst rubriker.
Skrivet 30 apr 2009 14:45 Sara (Ej registrerad)
Hade det varit svenska killar hade de fått kortare straff? Tycker du på något vis att det är straff nog oavsett svenska eller invandrare? Lenn??
I slutändan är det de barn som blivit berövade sin barndom, som är de drabbade, de straff dessa män borde få finns inte ens nerskrivna i en enda lag i detta land. Även om det funnits det hade det inte hjälpt de stackars barn som nu är förstörda för en lång tid framöver.
Det som Birgitta skiver måste vara ett skämt inget annat. Kan man ens intala sig själv att det på något sätt är synd om dessa "män"? Enda synd det är om dom är att dom inte har alla "cornflakes i paketet" och begåvats med ett normalt folkvett.
Nej jag röstar för strängare straff i deras hemland och utvisas dit direkt, paddla dit själva i en gummijolle helst. Ussssh...
Skrivet 30 apr 2009 14:55 "Hut går hem"!!!! (Ej registrerad)
Lugn bara lugn!
På anstalten, så kommer dessa "nya b*tch*s" att bli ordentligt "b*tt - f*ck*d"!
"Pojkarna" är hjärtligt välkomna och förhoppningsvis väl "insmorda"!!!!
Skrivet 30 apr 2009 15:00 Mkn
Dela med sig av 5 filmer och du får 1 år och 30 mil i skadestånd.
Tvinga sig på småflickor ger 8 månader.
"Den andra 22-åringen döms till fängelse i åtta månader för grovt sexuellt tvång."
Skrivet 30 apr 2009 15:09 Tilly (Ej registrerad)
Jag tycker dommen är rättvis, inte fan ska man ha rätt å få bo i detta vackra land ock missbruka dt som dom gjort, utvisning är dt ända rätta när folk som inte kommer/ födda i sverige missbrukar vår gästvänlighet.
Kolla in Fornhöjden, där man kastar sten på brandmänn,poliser,sjukvårdare, är dt ett nya rosengård, är dt deras fel att dom inte har jobb elr sysselsättning är dt så här man tackar dt land som tar en ann ock faktiskt ser till att man lever ett bra liv med massor med möjligheter....//Tilly
Skrivet 30 apr 2009 15:10 erik (Ej registrerad)
bravo
Skrivet 30 apr 2009 15:22 GMP (Ej registrerad)
Till Birgitta. Så synd det är de stackarna, låt dem göra som dom vill, våldta m m, naturligtvis så är det svenska samhällets fel.
Dessa vidriga människor skall utvisas på en gång och självklart på livstid för alla. Jag hoppas att de i fängelset blir behandlade på samma vidriga sätt som de har behandlat sina våldtäktsoffer. Det är inte ett dugg synd om dessa odjur.
Skrivet 30 apr 2009 15:45 napolista (Ej registrerad)
tycker att alla smygrasister härinne skall utvisas på livstid!
Skrivet 30 apr 2009 15:49 Kip Walker (Ej registrerad)
För mig o övriga medborgare i allmänhet är man djupt besviken över dom mkt låga straff som är dömda. Barnen/flickorna kan ha men för livet. Kan någon med juridiskt kunnande förklara det hela? Varför döms man inte till livstids utvisning? Om ej utvisning, varför så låga fängelsestraff? Detta är för medborgarna en skam att rättvisan inte straffar våldsmän hårdare för deras mkt grova brott mot barn. Det politiska parti och regering som ökar straffskalan avsevärt för dessa brott, misshandelsbrott, mord av alla de slag, kommer garanterat få stor majoritet av folkets röster. Finns det ingen politisk rådgivare som inser detta? Vårt land kommer ständigt att ha dessa problem så länge vi är ett land som inte tar dessa brott på största allvar och nonchalerar folkets vilja. För det finns väl ingen på allvar som försvarar dessa brott och förövare.
Skrivet 30 apr 2009 16:06 rättskandal!!!! (Ej registrerad)
nog är det här en rättskandal!!!!! alldeles för lindrigra straff!!!! sveriges rättsystem är ett skämt!!!! utvisa samtliga på LIVSTID!!!!!!!
Skrivet 30 apr 2009 16:10 Mats (Ej registrerad)
Satans pack! Låt dem avtjäna straffen i hemlandet, jag vill inte försörja dessa kräk. Sedan ska alla ha livstids utvisning!!!!
Skrivet 30 apr 2009 16:20 Paragrafen (Ej registrerad)
Lite väl mjäkig dom... Alla var ju över 19 år! Gruppvåldtäkt bör alltid anses som särskilt rå och med tanke på vad offren fått utstå då och vilken skada detta kan ha gjort vad gäller förmågan att lita på män tycker jag nog 10 år hade varit rimligt + utvisning i samtliga fall som inte var svenska medborgare!
De som var med om övergreppen på barnet... 12-åringen borde fått livstid. Domen är en praktexempel på i första hand en helt misslyckad socialdemokratisk flyktingpolitik. Den nuvarande regeringen försöker rensa upp i tycka-synd-om-träsket, men inte tillräckligt. Förstår inte att folk är så förbaskat dumma att de inte begriper att bara för att människor hamnar på svensk mark så börjar de naturligtvis inte tänka och uppföra sig svenskt! I hur många kommuner ska vi ha Rosengårdssituationen där brandkåren vägrar släcka bränder och polisen ransonerar besöken för att det är för farligt. Södertälje är på god väg....
Skrivet 30 apr 2009 16:30 Tvärviggo (Ej registrerad)
Era kommentarer här på LT,får mej att tänka på 1700 -talet.Då man stenade folk som gjort nåt dumt.speciellt utsatta var främlingar som fick utstå allt spott och spe som urinvånarna spydde upp.nu ska man skicka hem dessa till ett land med hårda lagar och regler.Kanske blir dom tvingade att gå ut i krig.Få leva långt under de existensminimum som dom är vana vid........vad har hänt med humaniteten?
Skrivet 30 apr 2009 16:56 Björnen (Ej registrerad)
Hoppas att dom får en liknande behandling av någon stor grov hårig medfånge.
Skrivet 30 apr 2009 17:02 Iceman (Ej registrerad)
Birgitta = ironins drottning
Skrivet 30 apr 2009 17:17 Repet (Ej registrerad)
Dom som utvisas ska vara glada för att detta kommer INTE att glömmas bort!
Skrivet 30 apr 2009 17:43 Birgittas man (Ej registrerad)
Kan inte vanliga medborgare skipa rättvisa hoppas jag dom kriminella på anstalten tar hand om dom på sitt sätt.
Skrivet 30 apr 2009 17:46 knut (Ej registrerad)
Nu undrar man hur det går i valet nästa år för de partier som klart och tydligt förespråkar obligatorisk automatisk utvisning för alla icke svenska medborgare som begår brott i någon form.
Jag undrar om det inte är dags nu att sätta foten i marken.