Stort pådrag efter grovt personrån
En kvinna utsattes natten mot söndag för ett grovt rån i gångtunneln vid stadshuset i centrala Södertälje. Polisen eftersöker nu 5-6 män som är misstänkta för rånet.
Relaterat
Med hjälp av helikopter och hundpatruller eftersökte Södertäljepolisen en grupp misstänkta rånare i centrala Södertälje under natten mot söndag.
Det rör sig om 5-6 män i 15-18 årsålder som strax före midnatt rånade en kvinna i gångtunneln vid stadshuset. Det finns uppgifter som att männen ska ha använt sig av ett vapenliknande föremål.
Kvinnan, som är i 20 årsålder förlorade sin handväska och mobiltelefon vid rånet, händelsen rubriceras som grovt rån.
- Hon skadades inte fysiskt men är givetvis chockad, säger Axel Lerida, stationsbefäl vid Södertäljepolisen.
Ingen var på söndagsförmiddagen gripen för rånet men polisen jobbar vidare på de spår de har.













































