Han kämpar för en kristen frizon i Irak
– Det vore katastrof om Irak töms på kristna, säger han.
Han är turistminister i den självstyrande kurdiska regionen i norra Irak. Men även generalsekreterare för APP – Assyrian patriotic party – ett politiskt parti för den kristna minoriteten som började arbeta underjordiskt på 70-talet.
Just nu är Nimrud Baito på besök i Södertälje – hitbjuden av den assyriska tv-kanalen Soroyo tv för att berätta om de kristnas situation i Irak – en situation som delvis förbättrats men som alltjämt är svår i den arabiska delen av landet.
– I den kurdiska regionen är läget helt säkert för de kristna, även i Bagdad har det blivit säkrare eftersom regeringen skapat alltmer stabilitet. Men i Mosul och Basra är det farligt.
Många kristna har därför flytt till norra Irak, den kurdiska regionen eller Nineveslätten – det kristna kärnlandet.
LT träffar Nimrud Baito i foajén på Scandic hotell i Södertälje. Intresset för honom bland assyrier/syrianer är stort av två orsaker: han tillhör själv folkgruppen och kämpar
för ökat kristet självstyre på Nineveslätten.
– En kristen frizon är fullt möjlig tror vi, säger han.
Hoppet bland de kristna har tänts på nytt sedan regeringen i den kurdiska regionen antog en konstitution i juni som ska garantera även de kristna ökat självstyre.
Men det finns ett problem: Det kristna kärnområdet – Nineveslätten, med sina cirka 200 000 kristna – ligger på den arabiska sidan i Mosulområdet, och centralregeringen sätter sig emot frizonen.
– Men vi försöker få dem att anta samma konstitution, säger han.
Läs mer i dagens papperstidning.


4 m/s









































Senaste kommentarerna:
Skrivet 24 sep 2009 09:16 Medborgare med insyn (Ej registrerad)
Intressant har Nimrud läst Nd:s hemsida? Verkar väldigt överrens.
Skrivet 24 sep 2009 10:03 Bad Burrito (Ej registrerad)
är det inte lite konstigt att Borgmästare från Syrien, Turistministern från IRAK och massa andra politiker kommer till Södertäje av alla ställen. Har det gått så långt att Södertälje har blivit ett eget land? varför åker de inte till Stockholm och träffar Carl Bildt.
Skrivet 24 sep 2009 10:11 Anna (Ej registrerad)
Bra!
Försök få dom kristna att återvända...
Det är viktigt att dom stannar kvar i sitt land och bygger upp det istället för att fly över halva jordklotet...till ett överbefolkat S-tälje
Skrivet 24 sep 2009 11:06 Peace in da middle east (Ej registrerad)
"Lösningen" att bygga upp en frizon för just en folkgrupp är helt fel, människorna i Irak måste lära sig att leva tillsammans med andra, så som man gjorde innan Saddam Hussein och hans Baath-parti kom till makten. I artickeln så står det ju att de kristna lever gott bland oss kurder, och att läget börjar repa sig i Bagdad, håll en fortsatt god utveckling så kommer vänligheten att synas.
Skrivet 24 sep 2009 12:44 John (Ej registrerad)
De kommer till Södertälje för att Stockholm och Carl Bildt vägrar träffa dem och låtsas som att problemet assyrierna upplever i Irak inte finns! Och varför ska inte assyrierna få en frizon, eller rättare sagt en autonom del i sitt eget land när kurderna har det fått och levt bättre än assyrierna under alla dessa år? Det finns dessutom en gömd agenda där man försöker få assyrierna att överge sina nationella rättigheter genom att benämna de som "kristna" och inte vad de egentligen är. Det som behövs är en assyrisk del i norra Irak i fred och ett mindre överbefolkat Södertälje samt Sverige.
Skrivet 24 sep 2009 13:38 Mesopotälje (Ej registrerad)
Kalle Bildt låtsas som att problemet inte existerade han o resten av regeringen tror inte att Assyrierna är förföljda i Irak det är därför de kommer direkt till Södertälje.
Kalle Bildt bryr sig mer om sina aktieaffärer med Turkiet än att se människors lidande som också drabbar Sverige i form av att många kommer hit som flyktingar.
alla partier i Sverige motsätter sig en frizon för Assyrierna de vill helst ha hit alla Assyrier än att kämpa för deras rätt att få vara kvar i sina egna hemländer.
Skrivet 24 sep 2009 13:58 Hjärna och krona (Ej registrerad)
Sånna hära artiklar om de kommer till Islamisters kännedom i Irak ökar kidnappningar och terrorn mot kristna för att få de att lämna landet så Islamisterna får äga allt själva.dumdristigt att gapa i media ty det skadar oskyldiga .Men tanken är rätt finns det en fristad behöver folk inte emigrera och bli flyktingar så det borde ligga i västs strategi att bygga upp stabila frizoner nära alla oroshärdar ty det kostar en bråkdel att hjälpa folk i närområdena jämnfört att lyfta flyktingarnas status till europeisk standard när de väl kommit hit och flyktingströmmar dränerar behövande länder på hjärnor så tanken är rätt och FN borde anamma den överallt i världen att folk ska få hjäl och säkerhet så nära sitt ursprung som möjligt!
Skrivet 24 sep 2009 18:03 Assyr /syrian /Aramie (ett eget land med egna lagar och arme) (Ej registrerad)
Skrivet 24 sep 2009 11:06 Peace in da middle east
"Lösningen" att bygga upp en frizon för just en folkgrupp är helt fel, människorna i Irak måste lära sig att leva tillsammans med andra, så som man gjorde innan Saddam Hussein och hans Baath-parti kom till makten. I artickeln så står det ju att de kristna lever gott bland oss kurder,
Var inte det som var felet med Saddan och baath partiet som var socialistisk
baaths ideologi var just att förneka Assyrierna som ett folk och dom hävdade att dessa minsann är arabiska kristna
och dom var på hejade av just kurdiska folket
men nu när usa och västvärlden är där så spelar kurderna poker
och dom har lyckats med det ganska bra
viktigaste nu är att man stödjer ett kristet freeszone för just dessa så kallade kristna
ett frizone för kristna är just vad det är ett stort kamping för just dom kristna
det är inte ett frittland och lär det aldrig bli ett självständigt Assyria
samma sak hände 1914-15 och 1920 samt 1933
vi blir lurade igen av NF=FN
Skrivet 24 sep 2009 21:20 Assyr /syrian /Aramie (ett eget land med egna lagar och arme) (Ej registrerad)
vadå kristna vi är ett folk med ett eget språk, egen kultur, egna seder egna historia dessutom egen kristen version och versioner av den kristna relgionen
vi är inte vara ett kristet grupp
ska vi ha någon så ska vi ha det för att vi är ett folk och en nation och inte bara för att vi är kristna
jag kanske konverterar till judism snart ska jag ha rätt till mitt hemland (kristna landet)
Skrivet 24 sep 2009 23:50 ns (Ej registrerad)
varför irakier kan inte bo var somhelst i Irak, varför ska hela Irak drabbas av bombningar och elandet medan hela världen pratar enbart om norra Irak. I början av 60 talet tvingades assyrierna att fly from sina hemtrakter i norra Irak till centrala delar i Irak på grund av det kurdiska gerilla kriget och nu ska de tillbacka till sina hemtrakter på grund av situationen i stora delar av Irak. Irakiska federala regeringen samt irakiska federala paralmentet , Fn och kurdiska oppositionella parti har förkastat det föreslagna kurdiska grund lagen för att den strider mot den irakiska federala lagaen. Kurdiska grundlagen kan först vinna lagakraft tidigast 30 dagar efter en folkomrästning som har aldrig ägtrum i enlighet med paragraf 122 i det kurdiska grundlagen samt att kudrdiska parlamentet tog beslutet om grundlagen en månad förra parlamentvalet i Norra Irak som i sin tur strider mot lagar som styr det kurdiska paralmentet.
Skrivet 25 sep 2009 23:26 Jussi (Nationaldemokraterna)
"24 sep 2009 09:16 Medborgare med insyn (Ej registrerad)
Intressant har Nimrud läst Nd:s hemsida? Verkar väldigt överrens."
Vad är det som den "insynte medborgaren" vill ha sagt, tro?
Kanske komma med lite exempel eller dylikt?