50 000 gösar ska stoppa övergödning
Hink efter hink med blänkande gösyngel hälls i ett nät i vattnet. Några stannar vid ytan, flyter alldeles stilla på rygg. En minut går, man anar det värsta. Men så går en rörelse genom kroppen och som en pil simmar gösen mot botten.
– Om jag var med där skulle jag också vara chockad, säger Sture Hansson, professor i systemekologi vid Stockholms universitet.
Det är andra dagen i rad som 50 000 gösyngel sätts ut i Himmerfjärden. De ingår i ett experiment för att undersöka hur övergödningen i Östersjön kan minskas.
– Himmelsfjärden är påverkad av utsläpp av näringsämnen, bland annat från reningsverket. Därför är vattnet är grumligare än för 40-50 år sedan, säger Sture Hansson.
Grumligheten beror på övergödning, en överproduktion av växtplankton. Tanken är att gösarna, när de växt till sig, ska äta upp småströmmingen som i sin tur äter djurplankton. Om djurplanktonen får en bättre chans att överleva så äter de mer växtplankton. Och vattnet blir klart.
Om experimentet blir lyckat i Himmerfjärden kan forskarna ta sig an hela Östersjön, där rovfisken är torsk. Det skulle vara ett bevis för att inte bara fisket, utan även miljön, tjänar på att torskbeståndet skyddas och utökas.


1 m/s




































Senaste kommentarerna:
Skrivet 30 sep 2009 18:05 Anders (Ej registrerad)
Riktigt bra gjort! Jag har lagt upp en länk till denna artikel på http://www.fiskesnack.com/forum/showthread.php?t=54065 om ni vill följa lite sportfiskares åsikter ang detta. :)
Skrivet 30 sep 2009 20:18 GÖSta (Ej registrerad)
Snart fyller de frysarna hos giriga sommarstugeägare som lägger nät dygnets alla timmar så svetten sprutar.Kanska pillig kuha..
Skrivet 30 sep 2009 22:35 Badgäst (Ej registrerad)
Är det in läge och släppa ner några gösar i Malmsjön med tanke på att kommunens toaletterna vid nya Malmsjöbadet inte är öppna så ofta.
Skrivet 1 okt 2009 09:22 mimma (Ej registrerad)
Totalt kommer ca 290 000 gösyngel att sättas ut vid den här utsättningen som pågår under ca 10 dagar. Därefter kommer ytterligare två lika stora utsättningar att ske i vår och till nästa höst. Totalt blir det ca 900 000 gösyngel!