Folktandvården i Järna och Nykvarn säljs ut
Folktandvården i både Nykvarn och Järna säljs till det privata bolaget Distriktstandvården Sverige.
Samtlig personal erbjuds att följa med till sin nya arbetsgivare.
Relaterat
Tio folktandvårdskliniker, däribland både folktandvården i Nykvarn och i Järna, säljs till Distriktstandvården Sverige för 23 miljoner kronor. Det beslutade i går landstingsstyrelsens produktionsutskott.
I dag på morgonen ska verksamhetscheferna på respektive klinik informera de anställda. Men redan nu står det klart att samtlig personal erbjuds att följa med till den nya arbetsgivaren.
– Vi i alliansen vill stärka patientens makt i tandläkarstolen, säger landstingsråd Gustav Andersson (C) som i går var nöjd med överlåtelsen till den nya privata aktören.
Det var förra året som landstingsfullmäktige fattade beslutet om att sälja ut folktandsvårdsmottagningar. Man beslutade också att överlåtelsen skulle motsvara mellan sju och nio procent av Folktandvårdens omsättning under fjolåret.
Därefter har Folktandvården själv tagit fram förslag på kliniker som man ansett vara tänkbara kandidater för att övergå till privat drift.
De tio mottagningar som nu övergår i privat regi är Alby, Bollstanäs, Hallstavik, Jordbro, Järna, Kallhäll, Nykvarn, Rimbo, Salem och Tuletorget. Övertagandet av de tio mottagningarna sker den 15 december.












































