Nyheter

Publicerad 23 november 2009 Uppdaterad 23 november 2009
Textstorlek 1 2 3

Fotograf:
Mats Andersson

Personalen slår tillbaka Kollegor anklagar Magnusson: "Kallade medarbetare för blatte"

Peter Magnusson kallade en medarbetare för ”blatte”. Det hävdar 22 kolleger och undersköterskor på sjukhusets intensivvårdsavdelning i ett brev till det egna fackförbundet Kommunal.

Relaterat

Brevet är formulerat som ett upprop till ”berörda parter inom fackförbundet Kommunal”. Brevskrivarna anklagar Magnusson, som själv larmat om rasistiska attityder på intensivvårdsavdelningen (IVA), för att ha missbrukat ordet ”blatte”.

Brevförfattarna och undertecknarna hävdar också att Magnusson ”sitter vid datorn i privata ärenden och då ofta missar sina arbetsuppgifter. Vi talar om en medarbetare som inte kan ta en befogad tillrättavisning. Listan kan göras lång men alla är nya i början och vissa behöver lite längre tid” skriver man.

I brevet framförs åsikten att Kommunal-medlemmarna känner sig ”lurade, kränkta och förtalade av en medarbetare (Magnusson) som de litat på och ställt upp för”.
”Vi känner att denna person i dagsläget inte kan komma tillbaka till och jobba då det finns konflikter och förlorat förtroende som inte kunnat klaras upp trots försök”

LT har förgäves försökt få kontakt med undersköterskorna på IVA. Kommunals ordförande på sjukhuset, Erika Andersson, deklarerar att hon inte kommenterar vare sig detta eller något kring sjukhusets ”rasism-affär”.

– Det går egentligen inte att kommentera, det är för lågt och illasinnat, jag tror inte brevskrivarna själva tror på det. Tyvärr är väl existensen av brevet ett bevis på att sjukhusledningen inte nått avsett resultat i ansträngningarna för att utreda,utbilda och ta tag i själva sakfrågan, säger Peter Magnusson.

Folkpartipolitikern Mikael Trolin är upprörd över IVA-personalens agerande och han gör nu en anmälan till Socialstyrelsen.

Läs mer i tisdagens pappers-LT

Publicerad 23 november 2009 Uppdaterad 23 november 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 23 nov 2009 15:03 pg™ (Ej registrerad)

ganska löjligt av dom på iva att fortsätta försöka svartmåla magnusson eller hur?

bara för att man själv blivit ertappad med handen i kakburken så vill man fortfarande hitta på något sätt att skjuta över skuld på den som talade om för mamma att dom hade handen i kakburken.

löjligt löjligt, dags för hela jävla sjukhusledningen att avgå och bara försvinna.

Skrivet 23 nov 2009 15:09 chockad (Ej registrerad)

Man kan verkligen frågesätta -Vad är det för PERSONAL intensivvårdsavdelningen har??

Byt ut dom ALLA sånt skit skall inte få försekomma på en arbetsplats, beklagligt att så många blev anställd på samma avdelning och vad har intensivårdavdelningen för personalchef och avdelningschef som låtit sånt gruppskit och ren personmobbning få uppstå!!!

Skrivet 23 nov 2009 15:13 AlI baba och dom 40 rövarna (Ej registrerad)

Hej

dom mennar att han är rassist och dom accepterade det för men i och med att han anmälde dom för rasistisk ord så nu anmälar dom det

med andra ord dom är rasister men om ingen anmäler dom för det så går det bra att vara rassist

Skrivet 23 nov 2009 15:13 suka (Ej registrerad)

Det är ju självklart att hela iva personalen är rasister - De anmälde ju inte Magnusson när han sa (håll för ögonen på småbarnen nu) : Blatte!
Det går utför med sverige när medborgarna inte anger varandra för dessa hemska statsfientliga uttalanden. Alla medborgare borde gå politisk skolning för att lära sig de rätta sakerna och det ska finnas minst en politisk kommisarie på varje arbetsplats. Detta ska kvävas i sin linda innan infektionen sprider sig. Se t.ex. hur Ryssland har förfallit sen de slutade med ovanstående. Ingen ordning alls.

Skrivet 23 nov 2009 15:22 timtidarn (Ej registrerad)

Ja du Magnusson din trovärdihhet börjar tryta. Det är många som skulle vilja säga dig några väl valda ord men det blir svårt då du väljer att springa till Josefsson hela tiden.

Skrivet 23 nov 2009 15:24 ingen rök utan eld (Ej registrerad)

Det ligger säkert ngt i det kollegerna skriver. Ingen är perfekt. Stå på er!

Skrivet 23 nov 2009 15:26 Ullis (Ej registrerad)

23 nov. 2009 Ullis
Nu får dom sluta med allt larv.skulle inte kunna tro att det
är vuxna människor som håller på att käfta om allt möjligt.
hoppas att man slipper hamna på denna avdelning, Ni talar
jämt om hur mycket Ni har att göra, sköt Ert jobb och sluta
att snacka en massa skit.

Skrivet 23 nov 2009 15:53 Svensson (Ej registrerad)

Byt personal ,de här är på dagis nivå.

Skrivet 23 nov 2009 15:53 O.P. (Ej registrerad)

Lägg ner! Bete Er som vuxna. Inte som en dålig dokussåpa. Låt Peter få jobba kvar. Och låt inte småsaker som detta komma ut i media... lös det internt. På ett vuxet och moget sätt, med bra ledarskap. Herregud.

Skrivet 23 nov 2009 15:55 Q1:an (Ej registrerad)

Äntligen får vi ta del av vad övrig personal på IVA har för åsikt i ärendet. Hittills tycks det som vi läsare endast serverats ett vinklat perspektiv utifrån denna Peter Magnussons upplevelse, förutom dr Lindbergs inlägg i Josefssons program som han sedemera gick ut och dementerade.

Jag hoppas och tror att vi har kompetent personal på vårt sjukhus i Södertälje som är kvalificerade och lämpade att vårda svårt sjuka människor och som dessutom arbetar mot målet att alla har rätt till lika vård på samma villkor.

Det innebär att alla har rätt att komma till tals, inte bara den/de som skapar de bästa rubrikerna på löpet

Det arbetet bör inte bedrivas i media och framförallt inte av tokiga politiker som endast vill göra sin röst hörd för att plocka röster till nästa val. Nej detta handlar om ett arbete med större djup och längre perspektiv än så

Bra jobbat ni "kollegor och undersköterskor" som valt att ge er version av den här historien. Hoppas facket tar till sig av er skrivelse

Skrivet 23 nov 2009 16:01 NN (Ej registrerad)

Så här har alltså personalen suttit och gaddat sig samman och samlat ihop saker som Peter Magnusson gjort fel. Satt de på arbetstid och gjorde det eller satt de och konspirerade hemma hos någon? Det är ofattbart hur en grupp vuxna människor som har till uppgift att arbeta med patienterkan agera så här. Vilken låg nivå!
Jag vill aldrig hamna på Iva.

Oxh att de vill skylta med sin grova mobingaktion genom att sätta den på pränt.

Skrivet 23 nov 2009 16:08 jasso (Ej registrerad)

Magnusson snackar skit om sina kollegor i pressen, men vill sedan komma tillbaka som en god kamrat.
Vem som är den reeela skiten är inte alla andra

Skrivet 23 nov 2009 16:14 Zral Nosh (Ej registrerad)

Det verkar som om de samlat sig för en gemensam attack på Magnusson... Vad har arbetsledningen som valt den helt oresonliga men pk-riktiga inställningen Magnussons anmälan om kränkningar att sådana absolut inte förekommer vid "deras" sjukhus, ställt i utsikt månntro? Visst är det klandervärt om sjukhusledningen och politiker tidigare nonchalerat Magnussons påpekanden, men att idiotförneka när han till slut anmälde är ju inte bara huvudlöst, utan riktigt sjukt! Är medarbetarna på det klara med vad de låter sig dubbas till? Hade beskyllningen gällt en klar brottslig gärning, hade de blivit konfronterade med att bli anmälda för falsk tillvitelse! I det här läget, KRÄV AV FACKET ATT DE BETALAR DINA ADVOKATKOSTNADER och stäm dem!

Skrivet 23 nov 2009 16:16 Saynomore (Ej registrerad)

En stilla undran... Hur rasistiskt är det att säga "blatte" jämfört med att säga "svenne"? Har ju samma innebörd.

Just ja! En svensk kan ju inte bli utsatt för rasism i Sverige. Tänkte inte på det.

Skrivet 23 nov 2009 16:21 benyamino (Ej registrerad)

Var e alla invandrarorganisationer som borde förvara en människa som stog upp för GODHETEN?
O du Lago du har gjort vår stad till magnet för folk som pendlar in här Arbetar och samtidigt intensivt hatar Södertäljes halva befolkning
Rösta bort LAGO o CO

Skrivet 23 nov 2009 16:25 logiskt tänkande (Ej registrerad)

Behöver inte vara någon Einstein för att fatta att något är skumt här när 22st sk kollegor går samman och "anklagar" Magnusson för något han säkerligen inte gjort. Undrar vilka andra fel dessa 22 kollegor har gjort som de tillsammans valt att inte avslöja för omgivningen. "Luktar det skit och det ser ut som skit så måste det vara bajs"

Skrivet 23 nov 2009 16:28 Observer48 (Ej registrerad)

Kvinnor i grupp som agerar. Skrämmande ! Detta beteende är inte helt ovanligt på arbetsplatser. När grabbar gaddar ihop sig och slår gemensamt mot det som upplevs fel, så ryas det ett tag och hårda ord haglar, men så är det bra med det. Kvinnor under samma press och stress manipulerar och psykar; i all oändlighet!! Beteendet kan spåras tillbaka till småskolan, och detta borde vara en guldgruva för arbetspsykologer och terapeuter med flera, att djuploda sin forskning i.
Mera: ni kvinnor som producerat detta; vem är ansvarig för skrivelsen ? Namn ?? Underskrift ??
Se er runt och sök er informelle ledare, och ni skall se att ni finner piratelden i er grupp !! Illa !! Mycket illa !!

/ Observer48

Skrivet 23 nov 2009 16:37 Observer48 (Ej registrerad)

Tiillägg:
Det Magnusson genomförde, är en sak. Det personalen och kollegorna senare reagerade på och över, är en annan sak. De blev uppvisade offentligt i massmedia, med byxorna nere. Ledningen visades upp i all sin skröplighet; bristen på stadigt och kunnigt ledarskap är uppenbar OCH akut !! Yttermera är, att denna svaghet i ledningsstrukturerna får fortgå. Märkligt !!
Slutligen: det som nu sker är steg tre i denna soppa; nu skall det hämnas.
Dagisdokusåpan lär fortsätta ! Var så säkra !!
/ Observer48

Skrivet 23 nov 2009 16:55 SS (Ej registrerad)

Till timtidarn: vad menar du med väl valda ord. Jäklar nu är det hot. Är det ett hästhuvud i hans säng nästa?

Skrivet 23 nov 2009 17:03 M (Ej registrerad)

Äntligen får vi veta vad arbetskamraterna känner!

Tvärtemot vad andra tror så tror inte jag att de är så illa ställt som Herr M velat framställa det. Varför inte prata med sina arbetskamrater i stället för att jaga rätt på alla medier för att framställa sig själv i bättre dager.
Tror han själv att det skulle vara hållbart att arbeta ihop med någon man inte kan lita på eller har förtroende för.

Skrivet 23 nov 2009 17:25 Invandrare (Ej registrerad)

Kan någon förklara vad "blatte" betyder?

Jag är relativ nyflyttad till Sverige och kan inte svenska perfekt.

Skrivet 23 nov 2009 17:30 Nattugglan (Ej registrerad)

Hmm.....
Jag är mest nyfiken - med tanke på alla indragningar o personalbrist - Vad för slags situation rörde sig detta om när "blatte-ordet" användes egentligen?
Inte fasen har då jag sett, sammanlagt med Magnusson, 23 st i samlad trupp inom sjukhusets väggar någon gång!
Knepigt att INGEN är observant och vittne vid felbehandlingar men OJ om ordet blatte förekommer, då verkar det finnas personal och vittnen i överflöd!?!

Skrivet 23 nov 2009 17:39 ÅJ (Ej registrerad)

Det här är helt klart en ledarfråga. Man borde ha tagit tag i problemen mycket tidigare, förmodligen redan när Peter första gången flaggade för det. Att låta honom bli en syndabock är inte acceptabelt. Förmodligen har cheferna på berörda avsnitt blivit just chefer pga lång och trogen tjänst och inte för deras ledaregenskaper. Jag har själv erfarenheter från industrin där samma problem finns trots etiska regler och andra policies. Det råder en kultur i fikarummen på arbetsplatser där det pratas nedsättande om invandrare, homosexuella, överviktiga personer etc. För att komma tillrätta med detta måste ledare/chefer på arbetsplatser tydligt visa att man inte accepterar detta genom att agera så fort signaler kommer om ett sådant beteende. Om ledningen på sjukhuset får man väl bara konstatera att de har misslyckats fatalt med den uppgiften.
Stå på dig Peter och all heder till dig för att du vågar ta ställning.

Skrivet 23 nov 2009 17:52 Biskop Brask (Ej registrerad)

Jag tror inte riktigt på det här, att 22 kollegor till Peter Magnusson skulle ha bildat en enad, jag repeterar, enad front i ett brev till sitt fackförbund. Det vanliga är istället att någon hysteriker på avdelningen piskar upp den hatiska stämningen och driver igenom brevskrivning mot andras vilja.

Jag undrar hur många brasklappar som ligger instoppade i skrymslena på IVA, hur många/vilka skrev under brevet fast det kändes fel? Till de som anslutit sig till hatkören utan att egentligen hålla med vill jag bara säga: Fegisar, jag hoppas ni mår riktigt, riktigt dåligt. Jag hoppas även att sjukhusledningen går in och röjer här, nu räcker det med dagisfasonerna på en av sjukhusets viktigaste avdelningar.

Det är synnerligen märkligt att 22 intelligensbefriade och helkorkade människor kan arbeta på samma avdelning, en statistisk omöjlighet om ni frågar mig.

Skrivet 23 nov 2009 18:29 jpox (Ej registrerad)

Det här var ju guld

Skrivet 23 nov 2009 18:58 Sippan (Ej registrerad)

När jag läser det här tror jag knappt mina ögon. När Magnusson bedömde att det fanns en invandrarfientlig attityd bland viss personal, en attityd som inte får finnas någonstans, men allra minst på ett sjukhus, vände han sig till sin närmaste chef. denne chef agerade inte. Då gick Magnusson upp ett snäpp i hierakin, helt enligt regelboken, och där fick han inte heller något gehör. Då han vände han sig till sista instans, nämligen media. Och det blev ett jävla kackel bland idioterna. Och nu nar de ööpnat sina käftar igen. För jag gissar att det är samma 22 kackelhöns med attitydproblem som också har författat det här brevet? Då måste man nog ändå säga att den fula attityden var mer utbredd och bars av fler personer än man kunde ana vid första anblicken. Alldeles uppenbart finns det STORA problem på IVA:

Skrivet 23 nov 2009 19:05 sam (Ej registrerad)

avlopp

Skrivet 23 nov 2009 19:13 alle Kanin tycker samtliga på IVA avdelninge och övrig stryrande personal borde avgå omg.sätt dit kompetent ledningspersonal från tex Telge akuten........finns tillräckligt med arbetslösa säkert! (Ej registrerad)

Jpxo o alla övriga

silver är..........o tiga är guld!

Blatte kan vara en nedsättande benämning på en individ med etnisk bakgrund som uppfattas som icke-central/nord/västeuropeisk, exempelvis en person med sydeuropeiskt, afrikanskt eller arabiskt ursprung.

Under 2000-talet har individer ur företrädesvis invandrade grupper försökt neutralisera ordets pejorativa karaktär genom att aktivt införa det i den egna gruppens språkbruk (jämför "nigger", "bög"). Tidskriften Gringo, vilken gjort sig känd för sitt provocerande språkbruk, har bidragit till att betydelseförskjutningen även fått ett visst genomslag i etablerade media.

Blattens motsats i vardagsspråket är "svennen". De är båda arketyper i populärkulturen.

Blatteförmedlingen definierar "blatte" som en "individ med svenskt eller utländskt ursprung, som bor i Sverige och har insikt i andra språk, kulturer, seder och bruk än de traditionellt svenska".

Tänk att det tar en kanin.....tacka gud jag använder veterinär vid behov.

Skrivet 23 nov 2009 20:01 USK (Ej registrerad)

Ja men hallååå !!! e ni där för att jobba och ta hand om människor som svävar mellan liv och död, eller gäller det bara att få ut Magnusson när ni inte kan stå för det ni har sagt. Lägg ner detta och sköt erat jobb istället..... Har själv jobbat många år på detta sjukhus så.... kom inte o snacka sk.. !

Skrivet 23 nov 2009 20:27 Kalle (Ej registrerad)

Kom tillbaka Magnusson..du behövs mer än nånsin på avdelningen!

Skrivet 23 nov 2009 20:33 3 Dörrar (Ej registrerad)

Heder åt denna unga man som stod upp mot skiten på Sjukhuset men som frodas överallt i södertälje och Högsta Hönan "lama Lago s"Anställnings policy skulle det var kul att ta del av på vilka grunder värvar kommunen folk ?
Jag anser att det ska vara en JÄTTE Merit att stå ut och bo här i en stad vanstyrd i mer en ett decenium

Skrivet 23 nov 2009 21:00 Igelkott (Ej registrerad)

Det är faktiskt väldigt sorgligt att säga detta men jag tycker det verkar som att professionalitet och yrkesheder saknas både hos enskild personal på golvet och på chefsnivåerna hela vägen upp. Hur är det möjligt? Hur har det kunnat bli så här?

Skrivet 23 nov 2009 21:48 Firsov (Ej registrerad)

Jag har IVA att tacka för att jag lever, kommer in akut talar om att jag har svårt att vrida på huvudet. Blixtsnabbt under behandling magnetröntgen ambulance Karolinska sjukhuset tack ni alla på IVA.

Mvh KÅ

Skrivet 23 nov 2009 21:48 Firsov (Ej registrerad)

Jag har IVA att tacka för att jag lever, kommer in akut talar om att jag har svårt att vrida på huvudet. Blixtsnabbt under behandling magnetröntgen ambulance Karolinska sjukhuset tack ni alla på IVA.

Mvh KÅ

Skrivet 23 nov 2009 22:04 Timmis (Ej registrerad)

Man slutar aldrig att förvånas!
Hur kan alla tro på Peter Magnusson utan att ha fakta? Är man gud själv om man "står upp" för något man hittar på?
Läs utredningen som friar cheferna på IVA, prata med personalen som jobbar där! Tänk er själva att bli utpekade bara för att en kollega inte gillar viss personal och chefen.
Att bara höra en sida av en historia som denna är väl lite väl enkelspårigt. Varför tror ni att media blåser upp detta? Och vilka medier är det? Jo, LT och J Josefsson....journalistik på hög nivå! NOT!

Stå på er IVA!

Skrivet 23 nov 2009 22:47 SURYOYONO hol holam (Ej registrerad)

Peter har avslöjat en VARBÖLD på ett institut som ska serva vårda och ömma människor i beroendeställning Jag ÄCKLAS!Peter du e min bror och välsignad av gud för din rättfärdighet och ditt ställningstagande för det rätta och mot det orätta .

Skrivet 23 nov 2009 22:55 Suck!! (Ej registrerad)

Är det här ens en nyhet värd att skriva om?
Det känns som en fullkomligt berättigad skrivelse från medarbetare till facket eftersom det med största sannolikhet pågår ett arbete med att reda ut vad som hänt och sagts samt att ta reda på hur man skall gå vidare med detta på Södertälje sjukhus.
Det som är illa är att detta fått pågå fram och tillbaka i pressen eftersom detta skadat förtroendet för sjukvården.
Och LT som bara älskar att ta saker ur sitt sammanhang och vinkla så att det blir extra smaskigt och så många upprörda kommentarer som möjligt på sin nätsida.

Skrivet 24 nov 2009 02:28 Vårdad (Ej registrerad)

Här får nu komma en slutkommentar, då debatten sjunkit långt under den nivå där man kan tänka sig att t.o.m. arbetare måste stoppa!
Krafttag från ledningen måste nu till så att de anställda sysslar med den som vi alla tror viktiga huvuduppgiften-att vårda och inte att syssla med kafferepssnack. Alltså nog med kommentarer, så att de inte förleds att läsa resultaten av sina utspel i LT!

Skrivet 24 nov 2009 06:33 Hur många av oss är det som inte har invandrarblod i oss? (Ej registrerad)

benyamino, varför skyller du på Lago? Läs på lite innan du skriver dummheter. Det är landstinget som styr över sjukhuset och inte Södertälje stad så hoppa på Felippa istället och aliansstyret, men dom tycker du väl att de är toppen och inte gör några fel,de säljer ut Sverige och pantsätter Vattenfall och den ansvarige ministern hon vet inget.Staten skall ju inte äga något så nu säljer vi till utlandet alla industrier, så får aliansen hålla på ett tag till så är vi ett u-land snart.
Det verkar som om det är invandrarna som kommer hit som är skyldig till allt ont, men hur många av oss är äkta svenskar? Alla som har utvandrat härifrån har de haft ett lika dant helvete dit dom har flyttat? När det var fattigsverige åkte de till Amerika och kom hem på besök som miljonärer. Hur f-n gick det till? Det är tydligen många som borde läsa om vår historia och lära sej lite om den. Vad skulle Scania ha varit om inte Valonerna hade funnits, de var de som lärde oss hur man skulle smälta järn.

Skrivet 24 nov 2009 07:36 ml (Ej registrerad)

SJUKHUSLEDNING, GÖR NÅGOT SNABBT, är det så viktigt med Humanistisk medicin, så måste väl detta ingå i det.
Och Ni på IVA hur lågt kan Ni egentligen sjunka.
Usch.

Skrivet 24 nov 2009 07:45 Heli (Ej registrerad)

Observer48: Du skriver om att kvinnor i grupp manipulerar osv medan män ryar ett tag och sedan är allt bra? Jag undrar vad för fakta du stöder din uppfattning på. Om du läser lite mer om det t ex forskning kommer du att upptäcka att din slutsats inte stämmer. Män är dessvärre varken bättre eller sämre när det handlar om dåligt beteende i grupp. Eller lite tidningsrubriker, som om trakasserier i det militära där männen är i absolut majoritet.

Skrivet 24 nov 2009 09:09 helikoptern (Ej registrerad)

Hur många månader tog det innan någon av de s.k. arbetskamraterna kom på att Magnusson hade använt ett "förbjudet ord"? Ett halvår? Mer? Konstigt att de inte berättade det när det hela började.

För det kan väl inte vara så att de kom på det i förra veckan? Och oj, vilken tur att de var 22 stycken som hörde det där ordet samtidigt.

Inte lätt att vara facket, heller...

Skrivet 24 nov 2009 09:36 Hönan Agda (Ej registrerad)

Folkpartipolitikern Mikael Trolin hänvisar till JK:s beslut att sjukhuset ska säkerställa att vårdpersonalen förstår innehållet i begreppet meddelarfrihet. Jag utgår ifrån att man från sjukhusets sida verkligen har följt JK:s anvisningar, problemet är att personalen fortfarande inte vill inse vad det handlar om. Signaturen Sippan benämner de 22 IVA-anställda som "kackelhöns med attitydproblem". Visst är det så, attitydproblem var ordet, sa Bull. Jag tror inte en sekund på att det rör sig om en tätt sammanhållen grupp, det är tvärtom. Om man gör sig av med grundbulten i detta gäng (det mest högljudda kackelhönset) så är det snart gjort att slå hål på den sunkiga hönsgårdsmentaliteten på IVA.

"Vi känner att denna person i dagsläget inte kan komma tillbaka ..." skriver man om Peter Magnusson. Vilka brösttoner! Det är väl snarare så att detta är sjukhusledningens avgörande, inte personalens. Jag citerar en viss regeringsrepresentant: "Man ska hålla käften och göra sitt jobb."

Skrivet 24 nov 2009 11:36 Sippan (Ej registrerad)

Men det vore djupt orättvist om Magnussons närmaste chefer klarar sig undan kritik och de 22 kackelhönsen får ta all skit, eftersom det ligger inom överkuckuchefernas ansvarsområde att hantera arbetsmiljöfrågor och attitydproblem och att lösa dessa så snabbt och så effektivt som möjligt på ett konstruktivt och professionellt sätt.

Skrivet 24 nov 2009 12:22 KAH (Ej registrerad)

Men trots att också jag tycker att dessa 22 personer verkar lida av någon form av attitydproblem, kan man inte förbise det faktum att Magnussons närmaste chefer inte tog hans larm om tvielaktiga attityder på allvar och därför inte heller löste dem så konstruktivt och effektivt som möjligt i ett tidigt skede utan istället valde att negligera problemet. Vad tänker högsta ledningen på sjukhuset göra åt det chefsattitydsproblemet?

Det är i varje fall INTE rätt att de 22 personerna på golvet ensamma eventuellt skall utses till syndabockar i den här trista affären som jag tycker svärtar ner hela stans rykte.

Skrivet 24 nov 2009 12:26 Pia (Ej registrerad)

Lägg ner hela sjukhuset! Finns ingen anledning att skattepengar ska försörja inkompetenta människor som inte har lust att sluta snacka skit och börja sköta sitt jobb. Om sjukhuset inte kan hålla en hög standard både i mänsklig omvårdnad och respekt men även i andra områden såsom städning etc, så finns det inget skäl att ha det kvar.... så långt är det ju inte till Huddinge som är ett toppensjukhus.

Skrivet 24 nov 2009 13:40 Sippan (Ej registrerad)

Om det skulle bli tal om omplaceringar av personal på golvet och Kommunal (som vanligt) accepterar detta helt okrítiskt, vill jag bara uppmana samtliga undersköterskor att gå ur det lama och arbetsgivartämjda fackförbundet och istället skaffa sig en privat försäkring som täcker omplacerings- och uppsägningsärenden. Det blir både effektivare och betydligt billigare.

Skrivet 24 nov 2009 17:30 Sven (Ej registrerad)

Till signaturen Dörrar:
Lagoeller kommunen anställer inte personal till sjukhuset.
Det gör landstinget. "Skjut" rätt pianist och lär dig skilja på dessa och vad de gör.

Skrivet 24 nov 2009 22:06 anonym (Ej registrerad)

SD 2010!

Skrivet 24 nov 2009 23:55 "Trött på lögnerna" (Ej registrerad)

Det är så intressant att så många människor yttrar sig och verkar veta vad som är sanning. Jobbar de på IVA ? Har de läst utredningarna?
Är det kanske så att personalen legat lågt och hållit tyst trots ständiga påhopp i media? Att det inte spelar någon roll vad de säger det är bara klippt och klistrat till nya lögner och påhopp Är det kanske så att man tycker att ens fackförening tar parti emot resterande medlemmar. Är det kanske så att personalen tröttnat på lögnerna och vill ha arbetsro efter att varit oskyldigt uthängda i media i snart ett år. Ni som tror att ni vet, gör ni det, annars ska ni inte öppna truten. Var är alla patienter svenska och invandrare som fått bra vård, våga träda fram annars är det bara lögnerna som får utrymme i LT. Byta ut personalen, visst men om de faktiskt är oskyldiga? Sök inte sjukvård ligg hemma istället....och gnäll.

Skrivet 25 nov 2009 10:54 Upp till kamp Peter (Ej registrerad)

Varför har ingen sagt något tidigare? Inte vågat? Inte hunnit hitta på något?
Aha redigeraren har varit på kurs, hur man sänker medarbetare totalt.....
Håller med er andra SANDLÅDENIVÅ, kakburkssyndromet etc.

SUCK är ni inte vuxna??

Skrivet 25 nov 2009 12:49 Trött Södertäljebo (Ej registrerad)

Skrivet 23 nov 2009 15:55 Q1:an (Ej registrerad)
Håller med dessa kommentarer. Personalen har ju inte velat gå ut i dagspressen tidigare utan tydligen velat ha arbetsro. I en tidigare artikel i Länstidningen blev de ju beskylda för "likgiltighet" för att de inte ville yttra sig. Personalen på IVA har fått tagit så mycket skit i detta ärende, varför skall de behöva tiga, bra att de tar upp saken med facket. Länstidningen har ju hela tiden varit vinklad till Peters fördel.

Skrivet 25 nov 2009 14:41 Fredrik (Ej registrerad)

Vore jag Peter skulle jag inte vilja jobba kvar. Detta är mobbning!

Skrivet 1 dec 2009 21:19 Kollega (Ej registrerad)

Som anställd på anestesikliniken känns det oerhört sorgligt att läsa alla kommentarer till ovanstående artikel där ingen har en aning om vad som verkligen har utspelat sig. Alla har rätt att förvara sig. Inte bara Peter Magnusson. Hela sjukhuset får stå i skamvrån p.g.a. denna händelse. Jag anser att Peter Magnusson tillsammans med den IVA-personal som orkar samt Janne Josefsson offentligt i TV redogör för vad som egentligen hände. "Debatt" med Janne Josefsson i spetsen har gjort mer skada än nytta i detta fall. Sanningshalten är mycket låg och det har inte offentligt framkommit vad som var kärnan i de händelser som gav dagens resultat. Peter Magnusson har mycket att själv förklara. Det här "svenska folket" är en skandal av stora mått.

Innehåll

LT.se on Facebook

LÄSARBILDER - Vårtecken

Annat innehåll

SÖK PÅ LT.se

Top Jobs

Kontaktinformation