Ökat vattenskydd hotar jordbruk i Enhörna
Dricksvattenskydd kontra jordbruksnäring - det är vad Telge Näts styrelse ska behandla på tisdagens möte.
Relaterat
På bordet ligger ett förslag om kraftigt utökat vattenskyddsområde på Överenhörnas halvö (450 hektar åkermark) samt omfattande delar av Mälaren.
Kommunen hämtar sitt dricksvatten ur Mälaren och renar det på naturligt sätt i Malmsjöåsen. EU:s har infört tuffare regler för vattenskyddsområden och nu ska Telge Nät ta ställning till att starta processen om ett nytt vattenskyddsområde via Kommunfällmäktige, Länsstyrelsen plus en mängd remissinstanser. Den kan ta flera år.
Jordbrukarna är nu oroliga för att förutsättningarna för deras näring ska försvåras allvarligt. Samtidigt som har Telge Nät ansvaret som huvudman, för att vattenskyddet garanteras.












































Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 feb 2010 14:14 Kalle (Ej registrerad)
Är inte Telge Nät ett vinstdrivande bolag precis som Telge Energi?
Och vilka är det som sitter med makten i Telge Näts styrelse, jo det är väl fritidspolitiker från S, V och MP...?
Skrivet 9 feb 2010 19:56 Invandrare 1957 (Ej registrerad)
Först faller det ner avfall från himlen. Det vita som kommer på vintrarna. Nu är det fel på jordbruket. I och för sig gillar jag ekologiskt jordbruk men jordbruk har funnits nästan lika länge som snön. Och jorden har inte gått under än.