60-åring inför rätta för krogbränderna
En 60-årig södertäljebo misstänks ligga bakom vågen av brandattentat i Nyköping – han och sex andra står nu åtalade för attentaten mot nattklubben Tellus.
Under fem år har lika många krogar i Nyköping utsatts för brandattentat – men nu hoppas Nyköpingspolisen att brandvågen är över. I går fördes sju personer ner genom kulverten som leder via en vaktkur till säkerhetssalen i Stockholms tingsrätt.
Alla sju är åtalade för delaktighet i höstens brandattentat mot nattklubben Tellus, men alla nekar.I centrum för åtalet står en 60-årig tidigare ostraffad Södertäljebo, bosatt i Ronna, som misstänks vara uppdragsgivaren.
På papperet är han plattsättare med en årsinkomst på 335 000 kronor, men som enligt polis och åklagare har hållit två krogar i Nyköping under armarna ekonomiskt.
– Han hade stora ekonomiska intressen i krogarna, säger Bengt Jansson, chef för Nyköpingspolisens enhet för grova brott.
Under 2008 och 2009 överförde han 780 000 kronor till de båda krogarna, där hans anhöriga jobbade och där han själv hjälpt till med driften.
Motivet var, enligt polis och åklagare, att röja en konkurrent ur vägen. Även vid tidigare krogbränder i Nyköping har spåren lett till Södertälje. I fjol dömdes en 17-årig södertäljebo för att ha försökt bränna ner krogen Blue moon bar, som sedan totalförstördes vid en brand ett par veckor senare.
Även då riktades misstankarna mot 60-åringens krogar.
– Men vi har inga belägg för det, säger Bengt Jansson.
Nyköpingspolisen har varit framgångsrik när det gäller att få fast krogbrännare.
– Även om vi inte kommit till vägs ände har vi fått någon dömd. Att det gått så pass bra beror nog på att vi jobbat länge med det här och lärt oss mer och mer under resans gång. Sedan har vi haft en del tur också, säger Bengt Jansson.
Flera inblandade är grovt kriminella och riskerar långa fängelsestraff – flyktfaran anses därför stor och säkerheten är rigorös.
Rättegången fortsätter på fredag och beräknas ta ytterligare sex dagar.
I onsdagens papperstidning: Så arbetade 60-åringen för att få krogarna nedbrända.


3 m/s


































Senaste kommentarerna:
Skrivet 10 mar 2010 08:34 Ännu en Sverigedemokrat! (Ej registrerad)
I Nyköping får man fast förbrytarna, i Tälje läggs utredningarna ner.
Täljepolisen kanske kunde prya lite hos sina Sörmlänska kollegor.
Skrivet 10 mar 2010 08:38 John Lennon (Ej registrerad)
Är inte LT lite väl snabba med att döma personen ifråga?
Ska vi inte låta rättsväsendet komma fram till något innan LT skriver :
"Så gick 60 åringen tillväga"?
Skrivet 10 mar 2010 09:13 Ito (Ej registrerad)
Till John Lennon : Ingen rök utan eld.
Skrivet 10 mar 2010 11:09 Tomas (Ej registrerad)
Det verkar som det finns en Södertäljemaffia inom krogbranschen som sprider sig till andra städer. Jag hoppas verkligen att dem lyckas fälla den s.k. 60 åringen för det är alltid svårt att få tag i huvudmännen. Det brukar aldrig vara någon som berättar sanningen när dem grips. Polisen borde få extra resurser för att bekämpa organiserad brottslighet.
Sedan borde vi som i Norge införa en lag där myndigheterna kan beslag ta pengar och egendom som kriminella personer inte kan redovisa hur dem kommit över dem.
Skrivet 10 mar 2010 11:20 DN (Ej registrerad)
Jag struntar i varifrån kriminella kommer så länge de grips och lagförs. Sedan är det tråkigt att LT gör stora lokala nyheter av att det är en södertäljebo som begått brott i en annan stad...brottslingar rör sig som bekant över kommungränser, också från andra kommuner till vår för att begå brott.
Skrivet 10 mar 2010 11:37 Farbror Fred (Ej registrerad)
Även notoriskt kriminella inser att man inte ska" Kacka i eget bo"...
D.v.s. klart att man bedriver sin olagliga verksamhet på annat ställe än där man bor. Vidare så kan det vara svårt att, även om man som i Norge har en lag som tillåter, kunna beslagta pengar och andra svårredovisade värden om dom redan fört dom ut ur landet, t.e.x. till sitt hemland...
Skrivet 10 mar 2010 12:17 Tomas (Ej registrerad)
DN (Ej registrerad) skrev: Jag struntar i varifrån kriminella kommer så länge de grips och lagförs. Sedan är det tråkigt att LT gör stora lokala nyheter av att det är en södertäljebo som begått brott i en annan stad...brottslingar rör sig som bekant över kommungränser, också från andra kommuner till vår för att begå brott.
Detta är inte vilket lite fjant brott som helst. Några förövare har bränt ner ett antal krogar i Nyköping där dem även riskerat människoliv och nu när dem är på väg att fälla en ´huvudman är det så klart av intresse.
Skrivet 10 mar 2010 13:53 Erik A (Ej registrerad)
DN (Ej registrerad) skrev: Jag struntar i varifrån kriminella kommer så länge de grips och lagförs. Sedan är det tråkigt att LT gör stora lokala nyheter av att det är en södertäljebo som begått brott i en annan stad...brottslingar rör sig som bekant över kommungränser, också från andra kommuner till vår för att begå brott.
Visst visst...
Saken är ju dock den att allmänheten har intresse av att få veta så mycket som möjligt.
Du kanske även tycker det är ovidkommande att det är en man, att han är 60 år, kommer från X-land, och trots halvdan inkomst ligger bakom två krogar i Nyköping?
Med ditt resonemang så skulle nyhetsrapporteringen bli aningens fattig: "En person gripen för brand. Slut."
Ursäkta mig.. kanske är ovidkommande vilket brott det gäller. Jag rättar; "En person gripen."
Skrivet 10 mar 2010 18:04 Bengt (Ej registrerad)
Erik A (Ej registrerad) skrev: DN (Ej registrerad) skrev: Jag struntar i varifrån kriminella kommer så länge de grips och lagförs. Sedan är det tråkigt att LT gör stora lokala nyheter av att det är en södertäljebo som begått brott i en annan stad...brottslingar rör sig som bekant över kommungränser, också från andra kommuner till vår för att begå brott.
Visst visst...
Saken är ju dock den att allmänheten har intresse av att få veta så mycket som möjligt.
Du kanske även tycker det är ovidkommande att det är en man, att han är 60 år, kommer från X-land, och trots halvdan inkomst ligger bakom två krogar i Nyköping?
Med ditt resonemang så skulle nyhetsrapporteringen bli aningens fattig: "En person gripen för brand. Slut."
Ursäkta mig.. kanske är ovidkommande vilket brott det gäller. Jag rättar; "En person gripen."
Ja det är så svensk press fungerar numera, jämför gärna med nordisk och brittisk press. Man kan tro att de verkar på olika planeter.
Skrivet 10 mar 2010 22:28 DN (Ej registrerad)
Bengt, Erik och Tomas; jag struntar fortfarande i om förbrytaren kommer från Södertälje eller ej. Jag struntar lika mycket i om kriminella kommer från Nyköping och begår brott i Södertälje. Det viktiga är att de grips, sedan har LT, rätt eller fel, en förmåga att förstora nyheter på ett vis om jag inte delar.
Skrivet 10 mar 2010 23:12 OP (Ej registrerad)
Förstora nyheter?
DN, du måste ha bott för länge i Södertälje!
Fem brända och sprängda krogar på lika många år, det är ju småsaker, eller hur?
"Här brändes ju fyra dagligvarubutiker på en dag - det kallar jag nyheter ..."
Förklara hur du menar?
Själv tycker jag att det är jäkligt intressant att nyköpingspolisen fått fast den som ligger bakom allt, att det är en södertäljebo gör det ännu intressantare.
Det ger ju lite föraningar om våra egna brasor i den här kommunen, om inte annat.
Skrivet 10 mar 2010 23:46 Ito (Ej registrerad)
Det är tydligt att han har haft ett brinnande intresse till groglivet i Nyköping.