FÖRSKOLEBESPARINGARNA: Ansvariga ställdes mot väggen i Järna Upprörda föräldrar krävde svar på stormigt möte om sparkraven
Grodans förskola ska inte stängas. Föräldrarna ska få bli delaktiga i besparingsdiskussionerna. Och nästa gång ska ”den som bestämmer” få stå till svars för att Järna kommundel måste skära på förskoleverksamheten.
Relaterat
Ungefär så kan man i korta ordalag sammanfatta gårdagens möte när Järnapolitiker och utbildningstjänstemän mötte arga och oroliga föräldrar till förskolebarn.
Järna kommundelsnämnds ordförande Hans Neideman (MP) hade en tuff uppgift att förklara, svara och fördela ordet på mötet. Fyra miljoner måste sparas och cirka tolv tjänster av de cirka hundra som arbetar på Järnas sju förskolor försvinner.
Neideman inledde själv med att förklara att en hel del information kommit ut för tidigt, men att det ekonomiska läget i kommunen är allvarligt och att det måste sparas pengar även i Järna.
– Men det är inte aktuellt att stänga Grodan. Det är inte rimligt. Och inga beslut är tagna för hur vi ska spara. Jag räknar bland annat med att några av de extra 36 miljoner som kommunstyrelsen beviljat utbildningsnämnden kommer Järnas skolor, och förskolor, till del.
Men besparingen är beslutad. Vid det här laget var det många av de säkert 200 på mötet som protesterade. När sedan till sist Hans Neideman tvingades svara på hur han prioriterar sa han:
– Som politiker kan man ta hänsyn till alla intressen. Vi är måna om förskoleverksamheten och tvingas konstatera att en personalminskning gör att det blir sämre. Men jag känner trycket här inne. Det ska jag förmedla vidare.
– Nästa gång ska vi ha mött representanter från föräldragrupper. Och jag ska se till att vi får hit kommunalråden.
Läs mer om mötet i torsdagens papperstidning.


1 m/s












































Senaste kommentarerna:
Skrivet 11 mar 2010 08:08 Nu får det faktiskt vara nog! (Ej registrerad)
Vad Hans Neideman var väldigt tydlig med under mötet igår, men som inte framkommer artikeln, var att Grodans förskola inte ska stänga I ÅR!
(D v s man väntar med detta obekväma beslut tills efter valet.) Vi är flera som har hört direkt från olika politiker i olika (privata) situationer att man aktivt arbetar för att lägga ner Grodan. Fegt av politikerna att inte stå för detta.
Skrivet 11 mar 2010 08:22 mamma (Ej registrerad)
Härligt med engagerade föräldrar! Man måste tro på att man som samhällsmedborgare har möjlighet att påverka. Att bara sitta hemma och gnälla tyder bara på brist på engagemang!
En stor eloge till alla föräldrar på mötet igår. Tack till er som drog igång detta och såg till att mötet kom till stånd.
Och slutligen, tack till all personal på alla förskolor i Järna. Ni gör ett kanonjobb för våra barn.
/hälsningar en förälder på Grodans förskola
Skrivet 11 mar 2010 08:24 enkelt (Ej registrerad)
Va glad man blir över den uppsutning som Järnaborna har visat i denna fråga, Hoppas att det fortsätter i denna anda, med fler tokerier som södertäljes kommuns styrelse håller på med, Men det går åt mycket resurser i problemområderna i kommunen. Så det är ju tydligen dit alla pengar går med extra polis bemmaningar mm.
Skrivet 11 mar 2010 08:48 Nisse (Ej registrerad)
Sluta nu. Vi i de mer centrala delarna i Södertälje behöver mycket resurser. Vi behöver många förskolelärare som kan prata svenska så att våra barn inte får någon konstig brytning. Mer resuser till de centrala delarna! Järnabor - Jobba hårt och betala mycket skatt!!! Då fårvi många lärare till de förskolor som behöver det."Nu kör vi".
Skrivet 11 mar 2010 08:48 Prioritera rätt! (Ej registrerad)
Genom den protest som vi föräldrar genomför mot detta förslag borde politikerna förstå att vi har en enorm oro för hur våra barn kommer att ha det på förskolan om nedskärningar kommer att genomföras.
Förutom konsekvenser på barnens personlighet som kan synas om flera år, kan det även få direkta ekonomiska konsekvenser på kommunen. Oron för barnens säkerhet och välmående gör att vi är flera som funderar på att försöka reducera tiden på förskolan, dvs gå ner i arbetstid för att kunna vara hemma med barnen istället och detta skulle innebära direkt en MINSKAD SKATTEINTÄKT till kommunen pga minskad arbetstid.
På det sättet dras "besparingen" genom nedskärningen direkt ner av minskade skatteintäkter.
TÄNK PÅ DET - POLITIKER!
Skrivet 11 mar 2010 09:03 Två barns mamma (Ej registrerad)
Håller med, det var ett bra möte och vi föräldrar och pedagoger visade att detta INTE är okej. Som Per sa är 4,1 miljoner en piss i Mississippi, tänk framåt politiker. Vad händer om vi drar ner på barnen, hur kommer framtiden och resurserna se ut i framtiden, vad för extra resurser behöver vi när det kommer i äldre åldrar? Det blir som ringar på vatten. De tänker väldigt kortsiktigt och om man tänker efter så sa de ansvariga ingenting igår.
Vår kamp kommer definitivt att fortsätta. Det sista ordet är inte sagt.
Skrivet 11 mar 2010 09:21 Pelle (Ej registrerad)
Nisse (Ej registrerad) skrev: Sluta nu. Vi i de mer centrala delarna i Södertälje behöver mycket resurser. Vi behöver många förskolelärare som kan prata svenska så att våra barn inte får någon konstig brytning. Mer resuser till de centrala delarna! Järnabor - Jobba hårt och betala mycket skatt!!! Då fårvi många lärare till de förskolor som behöver det."Nu kör vi".
Jag håller till viss del med dig, men det handlar inte om att ta ifrån någon annan för att höja var standard, vi vill bibehålla en bra förskola i Järna, inte sänka Södertälje.
Självklart skall barnen i det mest utsatta områden få mer stöd, men inte på andra barns bekostnad!
Felet ligger hos de politiker som har vetat om att budgeten till förskolan har varit för låg de senaste åren, och där med har anslagen nu "hunnit i fatt" och sänkts.
Att gå till en barntäthet på 7,2 barn per pedagog är inte rimligt när snittet i sverige ligger på 5,3.Glöm inte att alla barn och förskolepersonal har rätt till en dräglig arbetsmiljö.
Skrivet 11 mar 2010 09:27 Funderare (Ej registrerad)
Nu verkar Hans ha ändrat åsikt. Först så skulle besparingarna INTE påverka kvaliten för barnen. Men nu helt plötsligt så kommer det ATT bli försämringar för barnen!!!!
Det bevisar att dom inte har tänkt igenom beslutet innan. Hade dom gjort det så hade dom inte ändrat uppfattning.
Skrivet 11 mar 2010 09:27 Hälsning från medlem i NYFF (Ej registrerad)
Lycka till!
Hälsning från medlem i Nykvarns Föräldraförening, www.nyff.se
Skrivet 11 mar 2010 10:01 Jussi (Nationaldemokraterna)
Man får reda på mycket genom att sitta som åskådare en gång i månaden på kommunfullmäktige.
Kanske något att tänka på för engagerade medborgare...
Skrivet 11 mar 2010 10:47 en som vet (Ej registrerad)
Hoppas att alla som ställde upp igår upfattade vad Hans Neideman sa GRODANS FÖRSOLANS SKA INTE STÄNGAS I ÅR !!!! Järnabo vänta till efter September...valet och vg och skölj..
Skrivet 11 mar 2010 10:56 Magnus (Ej registrerad)
Nu har jag bestämt mig!
Jag ska rösta ja till att Järna blir egen kommun.
Jag har tröttnat att våra skattepengar går till en havererad flyktingpolitik.
Problemen är inte pengar i de "resurssvaga områdena", problemet är motviljan att integrera sig.
Varför flytta till områden där man inte behöver lära sig svenska språket?
Vi flyttade från Södertälje till Järna för att slippa integrationsproblemen men vi får, eller rättare sagt mitt barn får fortfarande lida för det.
Skrivet 11 mar 2010 11:04 Jonas (Ej registrerad)
Skrivet 11 mar 2010 10:01 Jussi (Nationaldemokraterna)
Man får reda på mycket genom att sitta som åskådare en gång i månaden på kommunfullmäktige.
Kanske något att tänka på för engagerade medborgare...
Hej Jussi! Kan du förklara för mig som inte förstår hur jag ska gå till väga för att ta del av kommunfullmäktige! Jag tror jag ska lyda ditt råd!
Mvh Jonas
Skrivet 11 mar 2010 11:33 Järnapartist (Ej registrerad)
Det är rent av äckligt hur slippriga och falska politi-
kerna är. Dom kommer till föräldramötet och ger sken av att dom bara för någon dag sedan fått reda på att förskolerek-
torn föreslagit nedläggning av Grodan. Men det är bevisat att hela nämnden fick reda på det den 25 februari och Hans Nei-
deman och övriga i presidiet måste ju då rimligen ha vetat om detta några dagar innan.
Ändå har dom mage att komma och göra sken av att så fort dom fick reda på att det var på förslag att lägga ned Grodan så hade dom med en mun sagt "detta går vi nte med på". .
Denna historiebeskrivning är ju inte sann. Sanningen är den omvända. Ni borde skämmas och Ni borde avgå som rep-
resentanter för era respektive partier i samband med hös-
tens val. Ni bör helt enkelt inte visa upp Er för Järnas invån-
are en gång till.
Sen en uppmaning till föräldrarepresentanterna: VÄGRA ATT INGÅ I NÅGON GRUPP SOM SKA HJÄLPA POLITIKERNA ATT FÅ ORDNING PÅ BUDGETEN!!!
Järnapartist
Skrivet 11 mar 2010 11:42 Bengt (Ej registrerad)
Som jag trodde, mötet mynnade ut i de vanliga flosklerna från sittande politiker, inga bindningar här inte. De engagerade föräldrarna kan knappast blivit nöjdare av detta möte. Jag skrev tidigare att dessa vänsterpolitiker har helt andra prioriteringar än era barn och det står jag för fortfarande. Det enda som biter är var ni lägger er valsedel.
Skrivet 11 mar 2010 11:53 3-barns mor (Ej registrerad)
Håller med Magnus och Pelle.flyttade från södertälje till järna för barnens skull,men nu får de ändå lida. Nu får det f-n vara nog!!
Skrivet 11 mar 2010 11:57 Engagerad förälder och företagare i Järna. (Ej registrerad)
Vi trivs i Järna som samhälle, vi har investerat pengar i ett boende som vi verkligen trivs i, vi och våra barn har våra vänner och sociala nätverk här, vi driver ett företag som generererar arbetskraft här, och vi vill inget hellre än att bo kvar och känna att Järna är ett bra samhälle att bo i. Men jag känner att jag börjar tappa tron på att situationen i Järna ska bli bättre, och står nu i valet och kvalet om att stanna kvar och kämpa för att Järna ska bli egen kommun (och chansa på att det blir bättre), alternativt flytta till en kommun med bättre ekonomi, och politiker som är beredda att satsa på sina innevånare.
Det sjuka är att vi egentligen inte vill flytta, utan att vi nästan känner oss tvingade, för att inte ska offra framtidsmöjligheter för våra barn. Och jag vet fler som tänker likadant.
Politiker, ni måste se till att visa lite kämpaglöd, och göra Järna till en attraktiv kommun(del) att bo i! Det är ert ansvar!
Skrivet 11 mar 2010 11:58 Jussi (Nationaldemokraterna)
"11 mar 2010 11:04 Jonas (Ej registrerad)"
Jonas, på kommunens hemsida finns information om när kommunfullmäktige sammanträder, tumregeln är sista måndagen i varje månad. Mötena är öppna för allmänheten, givetvis!
Den andra varianten är att titta på WebbTV på kommunens hemsida.
Mötena sänds LIVE och finns även att se senare.
http://www.sodertalje.se
Skrivet 11 mar 2010 12:02 lol (Ej registrerad)
Magnus
(Ej registrerad) skrev: Nu har jag bestämt mig!
Jag ska rösta ja till att Järna blir egen kommun.
Jag har tröttnat att våra skattepengar går till en havererad flyktingpolitik.
Problemen är inte pengar i de "resurssvaga områdena", problemet är motviljan att integrera sig.
Varför flytta till områden där man inte behöver lära sig svenska språket?
Vi flyttade från Södertälje till Järna för att slippa integrationsproblemen men vi får, eller rättare sagt mitt barn får fortfarande lida för det.
du glöm inte 5 miljarder som ska gå i gåva till Island
det är därför dina och mina barn lider
staten tar våran pengar och skänker dom till isläningar
Skrivet 11 mar 2010 12:07 Arg mamma i Järna (Ej registrerad)
Vad som politer och tjänstemän verkar ha glömt bort är att dom faktiskt inte uppfyller skollagen och skolverkets mål och riktlinjer. Enligt kommunens högsta tjänstemannen så är det enbart budgetramarna som styr. Men så är inte fallte enligt skollagen där skall beaktas den pedagogiska utvecklingen , gruppstorlek och antal personal/barn. Samt att innan ett budget beslut fattas ska man ha en konskevensbeskrivning av vad effekterna blir på kvaliten inom omsorgen. Men här i Järna och Södertälje anser man sig tydligen stå över skollagen!! Det står också i skollagen att det är av största vikt att de ansvariga tjänstemännen( idetta fall Helen Pettersson med chef ) är ansvariga för att mål och riktlinjer uppnås vad gälller pedagogik och kvalitet på omsorg. Men dom har uppenbarligen missförstått sina uppgifter fatalt och bara lagt sig platt på rygg för beslut att budgeten inte räckte. Vad har dom sin integritet? det är ju dom som kall tala omatt med denna budget kommer vi inte att uppfylla målen
Skrivet 11 mar 2010 12:16 Madeleine (Ej registrerad)
Välkomna till Barnens Södertälje står det på skyltar efter motorvägen. Vilket hån.... När man kommer till gärna borde det kanske stå: Här upphör barnens Södertälje ?!
Skrivet 11 mar 2010 13:05 Invandrare 1957 (Ej registrerad)
Det börjar låta som Nykvarn innan det blev egen kommun.
Skrivet 11 mar 2010 13:28 Pelle (Ej registrerad)
Oavsettn vilken sida om politiken man står borde väl alla tycka någerlunad lika i denna fråga! Drar man in på barnen för man betala igen detta senare. Jag tycker vi Järna bor kräver nya "Förtroeendevalda" i denna komundel oavsett politisk tillhörighet! de har misslyckats med sitt uppdrag och bör stå för detta!
Varför hela tiden ordet nerskärningar och spara, vänd er uppåt i förklara, motivera presentera vättiga lösningar som kan ge pengar! Komundelsnämndens hobby politiker bör AVGÅ! ni räcker inte till låt nya krafter ta över!
Skrivet 11 mar 2010 13:38 Stridslust!!! (Ej registrerad)
Bra jobbat alla Järna föräldrar!!! Vi kan vara stolta över aggerandet! nu samlar vi mer föräldra som sluter upp och så nyper vi tag i Komunpolitikernas öron!
Skrivet 11 mar 2010 13:50 Falsk tro om att bevara Grodans förskola. (Ej registrerad)
Järnapartist (Ej registrerad) skrev: Det är rent av äckligt hur slippriga och falska politi-
kerna är. Dom kommer till föräldramötet och ger sken av att dom bara för någon dag sedan fått reda på att förskolerek-
torn föreslagit nedläggning av Grodan. Men det är bevisat att hela nämnden fick reda på det den 25 februari och Hans Nei-
deman och övriga i presidiet måste ju då rimligen ha vetat om detta några dagar innan.
Ändå har dom mage att komma och göra sken av att så fort dom fick reda på att det var på förslag att lägga ned Grodan så hade dom med en mun sagt "detta går vi nte med på". .
Denna historiebeskrivning är ju inte sann. Sanningen är den omvända. Ni borde skämmas och Ni borde avgå som rep-
resentanter för era respektive partier i samband med hös-
tens val. Ni bör helt enkelt inte visa upp Er för Järnas invån-
are en gång till.
Sen en uppmaning till föräldrarepresentanterna: VÄGRA ATT INGÅ I NÅGON GRUPP SOM SKA HJÄLPA POLITIKERNA ATT FÅ ORDNING PÅ BUDGETEN!!!
Järnapartist
Håller fullstänigt med. Jag själv som tack och lov inte är inblandad i politikernas flum har vetat sedan 2 1/2 år att nämnden "jobbar" på en nedläggning av Grodan. Detta för att den inte är lönsam. Jag frågade vid det tillfället berörd person om de inte tänkte på barnen som då gick där. Svaret var då: - Jaa men den är inte lönsam. Inte någon av den "kompetenta" skar tänker på annat än pengar! Rent ut sagt förjävligt. Skulle förövrigt vara intressant att få se siffror på hur Järna skulle klara sig som egen kommun. Vi var några som efter gårdagens mötet pratade med Neideman och han sa att för att Grodan föräldrarna skulle känna sig helt trygga borde de tänka över att strta upp ett föräldrakoperativ. Anmärkningsvärt att han inte tog det för alla! Nej håller med er andra Grodan blir kvar tills valet. Nu får man väl innerligt hoppas attalla föräldrar röstar klokt.
Skrivet 11 mar 2010 14:42 Benny Hansen (Ej registrerad)
Mycket av politikernas svar på frågorna från föräldrarna på mötet igår gick ut på att spara och att få budgeten att räcka. "Kostymen" var för stor (7,2 barn per pedagog) sade utbildningsdirektören.
Det finns två typer av lösningar på ekonomiska problem antingen drar man ned på kostnaderna eller så ökar man intäkterna.
Riksgenomsnittet på "kostym" är ca 5 barn per pedagog, vi ser ingen anledning till att Järna inte politiskt ska sträva efter den nivån.
Politiken i frågan är tydlig! Budgeten för förskola (och skola) måste utökas så att pedagogerna kan uppfylla skolverkets mål.
Något som politikerna moloket tvingades erkänna att man inte klarar av i förskolan i Järna idag.
I vår vision om Järna som egen kommun är barnen en prioritet! Vi kommer att sträva efter att bas tjänsterna så långt ekonomiskt möjligt ska vara i nivå med riksgenomsnittet.
MVH
Benny Hansen
Järna Partiet
Skrivet 11 mar 2010 15:00 Socialdemokrat (Ej registrerad)
Ja alla Järnabor, det är helt sant det som signaturen "Järna-patist skriver. Det var först när det började brännas under fötterna som politikerna insåg att dom var tvingade att reage-ra. Jag tycker nu att SUSANNE BERGSTRÖM (S) med ome-
felbar verkan ska ta över ordförandeskapet i Järna Kommun-
delsnämnd.
Socialdemokrat
Skrivet 11 mar 2010 17:48 Förälder först, Järna partist sen! (Ej registrerad)
Jag håller med Magnus, frun o jag ska rösta på Järna Partiet - de har helt rätt när de säger att vi kan bestämma bättre över oss själva än vad man kan innifrån Södertälje.
Har läst på deras hemsida (jarnapartiet.se) och det verkar vara precis vad vi behöver.
De politiker vi har nu har misslyckats! De verkar inte ens ha ifrågasatt sparkraven uppåt. De har inte reflekterat över vad det innebär att man skurit så mycket att målen inte ens uppfylls.
Oavsett hur NEJdeman & kompani vänder kappan efter detta får vi inte glömma vad som skett när vi går till val!
Ja till egen kommun! Ja till lokal prioritering!
Skrivet 11 mar 2010 19:00 Gärna ett svar från Järna partiet som onekligen lockar en småbarns förälder (Ej registrerad)
Benny Hansen (Ej registrerad) skrev: Mycket av politikernas svar på frågorna från föräldrarna på mötet igår gick ut på att spara och att få budgeten att räcka. "Kostymen" var för stor (7,2 barn per pedagog) sade utbildningsdirektören.
Det finns två typer av lösningar på ekonomiska problem antingen drar man ned på kostnaderna eller så ökar man intäkterna.
Riksgenomsnittet på "kostym" är ca 5 barn per pedagog, vi ser ingen anledning till att Järna inte politiskt ska sträva efter den nivån.
Politiken i frågan är tydlig! Budgeten för förskola (och skola) måste utökas så att pedagogerna kan uppfylla skolverkets mål.
Något som politikerna moloket tvingades erkänna att man inte klarar av i förskolan i Järna idag.
I vår vision om Järna som egen kommun är barnen en prioritet! Vi kommer att sträva efter att bas tjänsterna så långt ekonomiskt möjligt ska vara i nivå med riksgenomsnittet.
MVH
Benny Hansen
Järna Partiet
Mycket intressant det du tar upp. Men blir ändå fundersam hur Järna partiet tänker kring att pengarna ska räcka till en förskola med snitt 5/pedagog om vi nu röstar för egen kommun? Det känns absolut som en positiv tanke att rösta för men samtidigt vill man inte gå på något val fläsk(om du ursäktar). Vi har mycket hem som kostar kommundelen, har vi verkligen råd med egen kommun, det räknades på det för ett antal år sedan och det kom fram att det inte skulle fungera. Vad är annorlunda nu? Tacksam för svar.
Skrivet 11 mar 2010 19:11 Susanne vore bra (Ej registrerad)
Hasse Neidemann borde avgå självmant i ett sådant här läge! Susanne vore bra!
Skrivet 11 mar 2010 19:18 David (Ej registrerad)
Undrar vad Hans Neideman har att säga om följande (från miljöpartiets hemsida):
"Barngruppernas storlek och personaltätheten inom förskolan bör därför bygga på en bedömning av vad som är bäst för barnen snarare än ekonomiska överväganden."
Skrivet 11 mar 2010 19:28 En som var på mötet igår 10 mars!! (Ej registrerad)
Jag tycker att det är pinsamt att sitta och höra hur personer i höga chefsbefattningar sitter och "svammlar" inte vet vad de säger .. ex Anna-Bella Kraft: vadå? har jag sagt det? hon vet inte ens vad hon säger/svarar på under detta möte. Och dessa personer har höga löner och kan påverka i viktiga beslut som rör våra barn! Södertälje Kommun borde skämmas!
Se över vilka chefer ni har!
Skrivet 11 mar 2010 19:40 Våra barn (Ej registrerad)
Vi tänker aldrig sluta kämpa för våra barns rättigheter!!! Även om mötet igår var massa skit snack å ljug från politikerna sida.Inga raka svar,bara skylla på varann el gå bakom ryggen på oss väljare..Så vet jag att vi fick ännu mer att strida för och dom erkände tillslut att dom inte kan följa våra mål och att inte kan hålla sig till som står på täljes hemsida.Vi ska inte spara på barnen!! Kanske vi ska göra som i Nykvarn,bli en egen kommun!? Men går väl inte Södertälje m på,för då skulle dom förlora så mycket inkomster.Tror faktiskt att inte skulle klara sig utan,Järna,Hölö och mölnbo. Vi en stark växande, vacker och stolt kommundel!! Kram till alla som visade sitt missnöje och kämpar...
Skrivet 11 mar 2010 21:41 Järnaförälder (Ej registrerad)
Det är märkligt att trotts att man inte har råd att upprätthålla den barnomsorg man har idag ändå tänker utöka tiden fr.o.m. 1/7 för barn till arbetslösa och mammalediga. Det tycker jag liknar socialdemokratiskt valfläsk.
Skrivet 11 mar 2010 21:46 TRBNGR (Ej registrerad)
Jag tycker att de som nu tror att de räddat förskolan Grodan skall presentera en skuggbudget för Järna där de tagit hänsyn till både kostnader och inkomster för kommunen utan att kränka några särintressen.
Skrivet 12 mar 2010 08:24 Svar till "Gärna ett svar..." (Ej registrerad)
Det har räknats på Järna som egen kommun förut och det visade på en skatteökning, och visst är LSS (som det ser ut nu) en riktigt tung post.
Med statistik, beräkning och budget kan i princip vad som helst bevisas.
Vi kan inte här och nu gå ut och lova att om ni röstar på Järna Partiet så löser vi ekonomin från dag ett. Vad vi definitivt kan lova är att om ni röstar för en egen kommun så kommer ni få ännu lättare att styra och påverka era politiker.
I dag är föräldragruppen som protesterar ca 200 i kommun med ca 67000 invånare.
I Järna kommun är föräldra gruppen fortfarande 200, men invånarna mellan 9000-14000. Alltså relativt en mycket starkare påtryckningsgrupp!
Det tog fem år från beslutet till att Nykvarn blev egen kommun, det är många frågor och mycket arbete innan vi går i mål, men ni är med och beslutar bl.a genom hur ni röstar nu till hösten.
Järna Partiet säger - Egen kommun NU!
MVH
Benny Hansen
Järna Partiet
Skrivet 12 mar 2010 09:30 Ifrågasättaren (Ej registrerad)
Men hur kan LSS få kosta mer i Södertälje Kommun per "brukare"/elev än vad de kostar i snitt i Sverige? Det är toppen toppen med antroposofisk verksamhet inom LSS, men jag har själv jobbat inom Stockholms Socialtjänstförvaltning med "normal" budget och "vården" är utmärkt!! Pengar pengar pengar.. Allt handlar om att en kommun har rätt utbildat folk som sitter som ekonomiska rådgivare och fördelar kommunens alla inkomster på rätt sätt... Det känns som om Södertälje med alla kommundelar verkar ha mindre lyckade personer på dessa positioner?
Vi alla dagisföräldrar i Järna kommer att fortsätta kämpa för våra barns rättigheter att inte bli diskriminerade inom kommunen Södertälje!
Skrivet 12 mar 2010 11:27 David (Ej registrerad)
Bara så ni vet, så är kvalitén på LSS stöd i det här området långt ifrån något att skryta om. LSS är i större behov av mer pengar än förskolorna.
Livskvalitén på barn med funktionshinder är mycket sämre än vanliga barn, trots att det finns (t.ex) väldigt starka samband mellan autismspekrum diagnoser och depression, självmord, brott osv. redan i tonårsåldern när rätt stöd inte ges.
Barn och föräldrar som omfattas av LSS i södertälje har haft det och kommer att ha det MYCKET svårare än en vanlig barnfamilj.
Snälla kan ni sluta nämna LSS i denna debatt eftersom det inte är relevant och besparingar görs redan på dessa barns bekostnad (som syns redan efter några dagar).
/Förälder BÅDE till barn med LSS-behov OCH förskolebarn i Järna
Skrivet 12 mar 2010 11:50 SuS (Ej registrerad)
Det går inte att utesluta NÅGON del i en sådan här debatt. X-antal skattekronor ska räcka till mycket och då behöver ALLA områden som omfattas av skattemedel ses över. LSS inget undantag.
Var och en värnar förstås sina egna intressen men jag är övertygad om att en helhetssyn på kommunens intäkter i förhållande till kommunens åtaganden är på sin plats.
Skrivet 12 mar 2010 12:00 Bengt (Ej registrerad)
Det är bra av mer än en orsak att politikerna kommer ut och får möta väljarna. Då får väljarna se vilka stolpskott de röstat fram och kan ångra sig i god tid före valet.
Skrivet 12 mar 2010 15:09 David (Ej registrerad)
Till SuS:
Som du säger så måste allt ses över. Jag håller med dig helt. Det enda jag säger är att LSS är ett av de områden som har utpekats av några i den här debatten och på föräldrarmötet - och jag vill inte att det ska ses som en stor onödig kostnad för kommunen.
Skrivet 12 mar 2010 16:55 KBJ (Ej registrerad)
Besparingar i barnomsorgen, ishallen och vad kommer mer? Alltid barnen dom små som kommer ikläm. Dom som inte kan göra sin röst hörd genom val eller på andra sätt. Det skulle vara högintressant för Järna-Mölnbo-Vårdinge borna att veta hur många kronor på varje 100 lapp som man betalar i kommunalskatt går unikt till kommundelen & hur många som går till staden Södertälje. Dvs hur många kronor betalar man till "sin verksamhet" & hur många går till andras? Kan ju vara intressant nu när man diskuterar en kommundelning & för Järnapartiets intressenter.
Skrivet 12 mar 2010 17:31 Mamma (Ej registrerad)
Alla höjdarna jobbar "på uppdrag" av någon annan instans. VEM jobbar på direkt uppdrag av barnen? Av oss föräldrar som vill att våra barn ska ha bra hälsosam och innehållsrik vardag?
Det gör mig ledsen att min 5 åring ska behöva vänta på att kunna be en kompis hämta en fröken för att få hjälp efter toalettbesök. Det gör mig ont i hjärtat att han har suttit och ropat länge utan att någon har hört han och kommit för att hjälpa.
Det gör mig också ont att min 4 åring ber fröknarna att få gå ut och leka, men säger när han kommer hem att det inte gick idag heller.
JAG MÅR faktisk ILLA. Det är såklart inte personalens fel, de gör så gott de kan och mer därtill (all cred till er, ni är bäst och utan er hade allt rasat för länge sedan) men hur kan jag som vuxen se mina barn i ögonen och säga att de är viktigast i samhället, att de är vår framtid och att samhället faktiskt inte är bara elände?
Tack vare vårt lilla upprop så kan vi i Järna iallafall säga att barnen är viktigast för OSS.
Skrivet 12 mar 2010 17:36 Benny Hansen (Ej registrerad)
Jag känner att jag vill förtydliga lite. Jag skrev "...visst är LSS (som det ser ut nu) en riktigt tung post..."
Jag menar inte att LSS är onödigt, ska skäras ned eller försummas på något sätt.
Vad jag menar är att Södertälje har tagit fram LSS flera gånger som ett argument till att Järna inte kan bli en egen kommun utan att höja skatten.
Jag vänder mig mot att använda LSS som slagträ i frågan om att vi ska bli en egen kommun eller ej.
vad jag vill ha sagt är - om Södertälje kan klara av LSS, så kan vi också. Det är rimligt och rättvisst att kräva att Järna kommun får rättvisa förutsättningar att klara sig.
Men nu handlar inte denna debatt om LSS, den handlar om att våra barn i Järna har rätt till en vettig förskola, till en vettig skola och för detta krävs resurser och jag anser att politikerna har ansvar att göra en rätt prioritering.
MVH
Benny Hansen
Järna Partiet
Skrivet 12 mar 2010 22:28 Lucia (Ej registrerad)
Järna vill ju bli EGEN KOMMUN......säger bara:
LÅT DOM BLI DET!!!
Så slipper vi dom i Södertälke kommun.
Skrivet 13 mar 2010 15:25 Nils (Ej registrerad)
Hej påre Lucia! Det är bara Bengt Tegel (M) och Benny Han-
sen (JP) som vill att Järna ska bli egen kommun. Det är alltså 2 st missledda av 8500 invånare i Järna. Det är väl inte myck-
et att hänga upp sig på.
Skrivet 14 mar 2010 06:58 Åsa G (Ej registrerad)
Skulle inte Ni två; Kenth Tegel (M) och Benny Hansen (JP), kunna göra en låtsasbudget för Järna som en egen kommun och presentera den för Järnaborna på ett öppet möte i Futu-
rum??? Alltså en budget där Järnaborna tydligt och klart ser alla inkomster och alla utgifter.
Om inte Tegel och Hansen har den kunskapen så kanske något annat parti skulle kunna göra det; varför inte Socialde-
mokraterna???
Det borde faktiskt av något parti ingå som en del av valrörel-sen att göra en sådan redovisning.
Åsa G
Skrivet 14 mar 2010 09:49 Åsa G (Ej registrerad)
Hej Benny Hansen! Jag vet att denna debatt rör förskolan. Men eftersom Du i alla sammanhang drar upp detta med Järna som egen kommun måste jag delge Järnaborna nedanstående:
Jag träffade på en moderat och en Järnapartist utanför ICA i Järna. Jag frågade vad dom hade gemensamt, mer än att man ville att Järna skulle bli en egen kommun. Båda fundera-
fde en stund, men till slut kom moderaten på att han läst att svenskarna är rädda för vildsvin. Därför föreslog han att den nya kommunen Järna borde göras fri från vildsvin på samma sätt som kommunfullmäktige i Nordanstigs kommun beslutat att göra kommunen vargfri. Av brist på någon bättre idé så instämde Järnapartisten.
Ska man alltså av detta; nu dra slutsatsen att de båda alli-
anspartierna Järnamoderaterna och Järnapartiet, nu har två viktiga punkter på sitt valprogram; det ena är att Järna ska bli en egen kommun och det andra att den nya kommunen ska bli vildsvinsfri? Men att frågan om förskolans problem är oviktig?
Åsa G
Skrivet 15 mar 2010 15:15 Vilsvinsnisse (Ej registrerad)
Jag mötte en "Åsa G" utan för ICA i Järna en annan dag. då frågade jag vad hon tyckte om att dra löje över vildsvinen? Pinsamt sa Åsa G, Grymt sa grisen Häpp!
Lägg ner sidodebatten och fokusera på våra barns rätt till bra förskola och skola. med vilken rätt tar Södertälje kommun från våra barn och ger 4000 mer per barn till t.ex. Hovsjö och Ronna?!?!
Räknar man ihop kommunala skolbarnen i Järna handlar det om 2,4 miljoner per år! Minst!
Skrivet 16 mar 2010 09:40 Åsa G (Ej registrerad)
Hej Vidsvinsnisse! Jag ycker nog att det är klarlagt hur under-
skottet inom Järna förskolor uppstått, så det bör vara helt ok med lite sidodebatt. Speciellt om det kan påvisa för Järna-borna att med Järnapartiet vid rodret så skulle det sannolikt bli ännu sämre för förskolebarnen i Järna.
Sen Du Vildsvinsnisse; så stjäl ju inte kommunen pengar från Järna, utan det hela ingår i en fördelningsmodell som, om jag förstått det hela rätt, partierna i kommunfullmäktige är överens om.
Underskottet för 2009 är det inte några tjänstemän eller poli-
tiker i den centrala staden som åstadkommit. Det är något som politikerna i Järna Kommundelsnämnd redan på hösten 2008 kunnat förbereda sig inför och minskat effekterna av.
Men det gjorde man inte och det beror på dålig, såväl uppfölj-ning som framförhållning. Eller helt enkelt på grund av att man saknar kunskap om kommunal ekonomi i kombination med dåligt intresse och avsaknad av respekt inför sitt politiska uppdrag.
Åsa G