Johansson lämnar politiken "Dags att lämna plats åt andra"
När Socialdemokraterna fastställde sin lista till kommunfullmäktigevalet saknades ett tungt namn – utbildningsnämndens ordförande Thomas Johansson.
Hans sex år som utbildningsnämndens ordförande, som förutom att det är en av de tyngre politiska uppdragen i kommunen också är ett heltidsarvorderat arbete, har inneburit en hel del.
Thomas Johansson har ofta få stå i skottgluggen.
– Att vara ansvarig för Södertäljes skolor är ett tufft uppdrag, det förstår alla. Jag har brunnit för det, men har kanske tappat lite mot slutet och då måste man sluta. Det politiska systemet är trögt och det tar väldigt mycket på en som person att stångas för att få igenom sina förslag, säger en lättad Thomas.
Beslutet att inte finnas med på valbar plats på Socialdemokraternas lista tog han för några veckor sedan. Att det också innebär att han måste byta arbetsplats ser han inte som några problem.
– Men jag sitter kvar över valet. Sen blir det en ny utbildningsnämndsordförande, vare sig vi vinner eller förlorar valet.
– Medborgarna förtjänar politiker som är hungriga, så det gäller att lägga av i tid. Många av mina kollegor sitter kvar alldeles för länge. Jag tycker inte att man kan betrakta sina politiska uppdrag som ständiga. Jag tycker att Miljöpartiet har en bra regel som bestämmer hur länge och hur många mandatperioder man får sitta.
Han tror inte att han kommer att arbete i valrörelsen för sitt parti.
– Det är väl de som ska väljas som ska synas och höras.
Läs mer om Thomas Johansson i torsdagens pappers-LT.


2 m/s




































Senaste kommentarerna:
Skrivet 11 mar 2010 07:57 Sandra (Ej registrerad)
Verkligen jättesynd, en av de få politiker som har talat på en mänsklig nivå utan en massa byråkrati.
/Skolungdom
Skrivet 11 mar 2010 08:48 Mattemannen (Ej registrerad)
Att ansvara för förskolor och skolors utveckling är ett av de viktigaste och mesta ansvarsfulla uppdrag man kan inneha. Dessvärre har inte Tomas Johansson tagit detta uppdrag på allvar då han misslyckats totalt.
Södertälje ligger sist i all skolstatistik och så var det inte för 6 år sedan.
Att snacka är en sak men att verkligen se till att det händer något, det är politik.
I konsekvensens borde självklart även utbildningsdirektören ochså avgå.
Att i elfte timmen föreslå att 35 miljoner skall anslås till skolorna för att förbättra resultaten är inte att ta dessa allvarliga signaler på allvar i kommunen.
Tomas du kommer lyckas alldeles utmärkt som försäljare av det mesta, dock inte av skolutveckling.
Skrivet 11 mar 2010 08:50 Johan (Ej registrerad)
Jävla synd. :(
Skrivet 11 mar 2010 09:28 ante (Ej registrerad)
Jobbigt att följa partipiskan och göra tvärt emot samvetet och förnuftet
Skrivet 11 mar 2010 10:27 Hej (Ej registrerad)
Så tråkigt att han lämnar. Thomas var duktig och påläst, det är inte alla gånger politiker som är det.
Skrivet 11 mar 2010 14:36 Invandrare 1957 (Ej registrerad)
Förstår honom vad ska man kunna göra när pengarna aldrig räcker till. Förstår honom men inget som kommer bli bättre för Södertälje.
Skrivet 11 mar 2010 17:13 Björn Blaske (Ej registrerad)
Hejdå.
Och så kommer det snart en ny pratkvarn ut på löpande bandet ur sossarnas massproducerande broilerfabrik och ska ojja sig över konsekvenserna över den sinnessjuka flyktingpolitik de själva begåvat samhället och skolan med.
Skrivet 11 mar 2010 18:01 ap (Ej registrerad)
Du borde tjacka spikskor och listigt dra iväg. (En gammal slagdänga av "Blomman", som du själv har sjungit på dina SSU-fester).
Ja Thomas det är bäst att du flyr nu. När du och dina partikamrater har negligerat skola efter skola i Södertälje. Det var inte länge sedan LT skrev om hur illa det var ställt i Södertäljes skolor jämfört med övriga i Sverige.
Känner du någon stolthet av ditt arbete? Du är ytterst ansvarig för skolverksamheten, är kommuninvånarna stolta?
Nu är det Brunnsängsskolans tur att få ännu en käftsmäll. Berätta för mig hur 30-40 barn klassvis ska kunna lära sig något. Berätta för mig hur lärarna ska motivera sig att lära ut på ett pedagogiskt sätt. Berätta för mig om du anser att det är rimligt att det finns 30-40 elever i varje klass. Berätta för mig hur du och de andra ansvariga har resonerat i denna fråga.
Skrivet 11 mar 2010 18:25 T (Ej registrerad)
Skööööönnt!!!! Att vara politiker är att lyssna på oss boende i Södertälje och stämma av hur vi vill att våra barn ska ha det i skolan och det har du inte gjort, vad du tror har varit bäst stämmer inte alla gånger.