En till sjukhus efter olycka i Hovsjö
Räddningstjänsten ryckte vid halvelvatiden på fredagsförmiddagen ut på en trafikolycka som inträffat i Hovsjö. (UPPDATERAD 14:12)
Relaterat
Det var två personbilar som hade krockat i korsningen mellan Tvetavägen och Gröndalsvägen. En person uppgavs vara skadad och polis, brandkår och ambulans ryckte ut till platsen.
Under räddnings- och bärgningsarbetet fick Tvetavägen stängas av tillfälligt. När trafiken släpptes på vid elvatiden sträckte sig kön bort till boulehallen.
Styrkeledare Stefan Swärds teori är att en bil, med tre unga killar, kom från Västergårdshållet medan den andra bilen, med en man, kom från Hovsjö och inte stannade trots väjningsplikt. Mannen fördes i ambulas till sjukhus. Killarna kördes dit i en polisbil.
– Killarna ville inte till sjukhus, men jag tyckte att de ändå borde åka dit, säger Stefan Swärd.
Två kvinnor som var snabbt på plats efter olyckan hjälpte den skadade.
– Jag såg inte vad som hände, men hörde. Det var en rejäl smäll, säger en av dem.


3 m/s


































Senaste kommentarerna:
Skrivet 12 mar 2010 20:01 Mormor (Ej registrerad)
De är ju många som inte kan köra bil i den här stan, så är man ute o kör får man räkna med en bunt idioter. Har man väjningsplikt ska man stanna och vara säker på att de inte kommer något fordon , men de kanske är svårt förstå för vissa. Ni hade tur killar, krya på er.
Skrivet 13 mar 2010 14:06 hovsjöbo (Ej registrerad)
Bor själv i hovsjö och det är inte så lätt att se om det kommer bilar från OK hållet då det är en jätte hög med snö precis vid infarten ,så man ser absulut ingenting om man inte kör ut bilen på vägen.Livsfarligt.Väjningsplikt eller inte man ser inte ett dugg av trafiken från det hållet.Och det här problemet finns på flera ställen,livsfarliga korsningar.
Skrivet 13 mar 2010 18:43 ivo (Ej registrerad)
man kan märka höger hand om man inte vet vad är häger eller vänster!
Skrivet 13 mar 2010 23:10 Stava rätt (Ej registrerad)
Har inte LT något stavningsprogram i datorn? Det är alltid massor av stavningsfel i tidningen och på nätet. Man ska ut med händelser så fort man kan för att vara först så man hinner inte använda stavningsprogram. Skärpning nu LT
Skrivet 13 mar 2010 23:12 vy (Ej registrerad)
Det är en livsfarlig korsning man ser inget pga all snö.
Skrivet 16 mar 2010 22:39 Christoffer (Ej registrerad)
Vadå man ser inget pga snöhögen? Jag gick förbi den korsningen idag och då var inte snöhögen så stor så att man inte ser något och den va lika stor den dagen det smällde(såg hur stor den va då). Sen om man inte ser något är ju det ännu en anledning att stanna eller har jag fel? Man kan ju inte kasta sig ut om man inte ser något.