Kungen till Södertälje
Kungen kommer, men allmänheten får vänta till Igelstaverkets ”Öppet hus” den 8 maj. Det stundar kraftvärmeinvigning i Södertälje.
Landets största och nyaste bioeldade kraftvärmeverk i Igelsta invigs av kungen den 17 mars.
Enligt ägarbolaget Söderenergi är Igelsta kraftvärme världens största bioeldade kraftvärmeverk. Igelsta är dessutom platsen där eldning pågått sedan stenåldern, vilket arkeologen Göran Werthwein från Stockholms Länsmuseum invigningsberättar om. Teater Sláva gestaltar 5000 år av eldning på Igelsta.
Kraftvärmeverk är en teknisk anläggning som producerar kraftvärme, alltså el och fjärrvärme. Kraftvärme bygger på att det finns fjärrvärmenät som kan ta emot den värme som blir över vid produktionen av el.
Vanligtvis drivs verken av kol och olja, för Södertälje kommun var det avgörande viktigt att verket om det skulle byggas på Igelstas tomt blev biobränsledrivet.
Programmet för den 8 maj är ännu inte klart.


2 m/s














































Senaste kommentarerna:
Skrivet 14 mar 2010 18:24 Curt (Ej registrerad)
NU måste det städas !!!!!!!!
Skrivet 15 mar 2010 09:00 Jim (Ej registrerad)
Skulle jag va Kungen,så skulle jag nog välja en bättre och tryggare stad en denna Södertälje!
Skrivet 15 mar 2010 17:59 Olle (Ej registrerad)
Det finns väl några pansarvagnar kvar Sverige som våran största Social bidrags tagare kan åka i.