FRITAGNINGSFÖRSÖK VID SJUKHUSET Beväpnade män försökte frita fånge
Det var strax efter klockan sex som polisen kallades till Södertälje sjukhus. En intern från Håga skulle föras till sjukhuset i för vård – men när transporten anlände till sjukhusområdet slog tre maskerade och beväpnade män till försökte frita fången.
Fritagningsförsöket misslyckades dock och enligt polisen kunde vakterna återföras till anstalten. Ingen av vakterna på platsen ska ha skadats.
De tre maskerade männen ska ha varit beväpnade med någon typ av vapen eller tillhygge och flydde från platsen i en bil. Ett stort antal polispatruller sattes in i jakten efter männen och man sökte bland annat med hundpatrull i området. Dock utan resultat.
Polisen har även varit på sjukhuset och förhört vittnen och personal som varit på plats vid sjukhuset under fritagningsförsöket samt förhört vakterna på anstalten.






































Senaste kommentarerna:
Skrivet 20 feb 2009 22:35 ich (Ej registrerad)
... kunde vakterna återföras till anstalten. Men - fången då????
Skrivet 21 feb 2009 07:47 Fler poliser (Ej registrerad)
En vanlig vardag på Södertälje Akuten! Tur att ingen i personalen blev fysiskt skadad, men psykiskt? Börjar kanske bli dags för poliserna att utgå från akutmottagningen istället för polisstationen...
Skrivet 21 feb 2009 09:48 Medborgaren (Ej registrerad)
Vilken tur för banditen att han inte kom loss.... För det är 8 minus grader tror han har det bättre på Hotell Håga med helpension och skön säng och varmt och obonat.
Skrivet 21 feb 2009 11:33 "Danielsson/Alfredson" (Ej registrerad)
"släpp fångarne loss, det är vår!" (-;;;!!!
Skrivet 21 feb 2009 13:25 Arga kvinnan (Ej registrerad)
Vaktena är ju där som dom ska...eller? Fången vem bryr sig....
Skrivet 21 feb 2009 13:49 Bengt (Ej registrerad)
Som vanligt i Menlösa så var väl vakterna obeväpnade och fången saknade helt säkert handfängsel. Det kanske till och med var så att vakterna var småtjejer vilket till och med förekommer inne på Hall.
När skall vi få ordning i Sverige?
Skrivet 21 feb 2009 16:43 Bengt (Ej registrerad)
Ynkligt LT
Skrivet 21 feb 2009 21:27 O.K (Ej registrerad)
Vakterna avvärjde fritagningsförsöket med de enkla medel de hade till hjälp, samt sjukpersonal hjälpte till på sitt sätt! på ett föredömligt sätt tog de tillbaka intagne till kriminalvården, pga av den humana vård vi i sverige har har även den intage fått sin vård som han ALDRIG skulle fått om han fritagningsfösöket verkställts. BRA jobbat Kriminalvårdare!
Odugligt av fritagarna jä... pajaser.....
Skrivet 21 feb 2009 21:56 ms (Ej registrerad)
Ingen kameraövervakning och endast 1 vakt på huset. Inte konstigt att det jämnt uppstår hotfulla situationer och skadegörelser när det är så pass inbjudande.
Skrivet 22 feb 2009 09:49 Robert (Ej registrerad)
Men nu förstår jag inte Bengt.. Enligt artikeln så slutade det hela väl. Fritagningen lyckades inte och ingen kom till skada. Vad är det du stör dig på med det?
Skrivet 22 feb 2009 11:51 Det sunda förnuftet (Ej registrerad)
Tack och lov för att vårdarna inte är beväpnade, då hade de med all sannolikhet blivit beskjutna också.
Skrivet 22 feb 2009 20:38 Bengt (Ej registrerad)
Med fånge i hand och fotfängsel samt beväpnade vakter så hade det inte ens blivit ett försök.
Skrivet 23 feb 2009 13:11 LM (Ej registrerad)
Hur mår du Bengt? Måste vara jobbigt att känna som du! Oavsett om det är något bra eller dåligt så kommer du med klagan och negativa kommentarer. Inte bra för hälsan.
Rekommenderar ett besök hos en optimistkonsult.
Förresten: vad menade du med småtjejer inne på Hall??
Skrivet 23 feb 2009 16:44 Vis och ödmjuk (Ej registrerad)
Bengt Bengt....vet du vad, jag tror inte du skulle vilja råka i handgemäng med Småtjejerna på Hall, vännen! Den dag du vaknar upp från dina ständigt negativa drömmar, så lär du bli mäkta snopen! Bevakningen på en fånge beror dessutom på vad det är för en typ. Det finns nämligen helt ofarliga men dock ohederliga människor, snälla som lamm och som man aldrig skulle en fantisera om att...och så är "olyckan" framme. Av sånt blir man vis, Bengt! Vis och ödmjuk det är nånting det, att lära sig!
Skrivet 23 feb 2009 16:49 Vis och ödmjuk 2 (Ej registrerad)
Förresten Bengt..igen. Jag vet inte om du är riktigt med i vad som står i artikeln, men du säger att med hand och fotfängsel samt beväpnade vakter så hade det inte ens blivit ett försök? Skulle hand och fotfängslet då sättas på innan på de 3 maskerade och beväpnade män som skulle fritaga vederbörande eller hur menar du nu? Spelar det någon roll om så fången satt i bur, vaktad av Fenrisulven själv....om 3 utomstående planerar att försöka fritaga fången? Nä Bengt...LÄS artiklarna, tänka och kommentera sedan och gärna med en gnutta respekt ( tänker då på snack om småtjejer)!