Planerad rättegång efter skottlossning
I slutet av september planeras en rättegång mot de personer som häktats för mordförsöket på Nedre Torekällgatan
i april. Analys av telefonsamtal är viktig bevisning för åklagarsidan.
Relaterat
Natten till långfredagen skadades två män som färdades i en bil i centrala Södertälje efter att de blivit beskjutna från en annan bil. Skottlossningen höll på att kosta en 28-åring livet, men även en 37-årig man träffades av flera skott. De skadade hade anknytning till Södertäljenätverket.
Totalt sitter nu fyra personer häktade för inblandning i skottlossningen. Flera av dem ska ha kopplingar till det rivaliserande gänget X-team. Den senaste i raden av häktade är en 23-årig kvinna från Älvsjö. Kvinnan sitter i Kronobergshäktet sedan början av juli.
– Misstankarna mot XX kvarstår och har efter genomgång av hennes mobiltelefon snarare stärkts, skrev tillförordnade åklagaren Marcus Ekman vid omhäktningen den 15 juli.
I juli har även en femte person suttit häktad för inblandning i skottlossningen. Det handlar om en 24-årig man från Södertälje. Mannen dömdes för tre år sedan för misshandel av två män i centrum. Han fick då en villkorlig dom och dagsböter. Mannen släpptes dock den 19 juli.
En person är också anhållen i sin frånvaro för medhjälp till försökt till mord.
– Den personen tror vi har upplysningar som är intressanta för oss, säger åklagare Marcus Ekman.
Men polisen hoppas också på att teknisk bevisning ska komma från Linköping.
– Vi får löpande svar från SKL (Statens kriminaltekniska laboratorium). Men det är otroligt många analyser som görs och det är en av anledningarna till att det tar så lång tid.
Något åtal lär inte vara att vänta inom kort. Däremot har Södertälje tingsrätt bokat in datum för en rättegång. Enligt planeringen inleds huvudförhandlingen den 27 september.


3 m/s

































Senaste kommentarerna:
Skrivet 31 jul 2010 08:08 ARG (Ej registrerad)
De är inte klokt de som händer här. Man ska ju inte tro att de tagit slut detta krig som utspelas bland oss alla. Kan bara hoppas att alla civilpersoner som inte är delaktiga i detta vansinne kommer till skada, för vem säger att dom inte går och pepprar ner varandra på ett uteställe eller varför inte mitt i stan så alla vi normala människor får sätta livhanken till.
Tragiskt att några rötägg får förstöra våran stad..
Skrivet 31 jul 2010 09:58 Bengt (Ej registrerad)
Är tolkfrågan fixad?
Skrivet 31 jul 2010 15:19 Lattjolajban (Ej registrerad)
Oj oj vad tyst det blev i denna tråd nu da! ;) Alla "mörkklädda" som står på stan o raljerar över hur polisen inte "vågar" och "kan" ta fast "mördare"... Vad har hänt nu da? Sitter det personer häktade för ett mordförsök (skjutning)...??? Konstigt, för "polisen gör ju inget, det "VÅGAR" ju inte"....
Haha, så skön läsning till alla er med "mörka" kläder som står o e kaxiga... det händer MYCKET utanför eran lilla scarface-bubbla... Många dörrar som "slås" in hela tiden... ;)
Har'e....