Olaglig affischering av politiska partier
Det finns regler för hur valaffischer får sättas upp. På samhällsbyggnadskontoret i Södertälje har det kommit in klagomål på affischeringen.
Relaterat
Några som gjort sig skyldiga till övertramp är Ung Vänster som bland annat satt upp affischer med klister på elskåp. Affischerna sitter på olaglig plats och är mycket svåra att få bort.
– Jag tycker att det är slyngelfasoner. Vi hade samma problem förra valrörelsen, säger Lennart Rendik som är ordförande för Vänsterpartiet i Södertälje.
Han berättar att det är personer från Ung Vänster i Stockholm som satt upp affischerna i Södertälje och att Vänsterpartiet varit tydliga mot dem. Partiet har nu anlitat en person som ska ta bort affischerna nästa vecka.
– Allmänheten kan höra av sig till vårt kansli om var affischerna sitter på telefon 550 349 82, fortsätter Rendik.
På Ung Vänsters distriktsstyrelse i Stockholm säger Patrik Eriksson att de inte vet vem som affischerat i Södertälje.
– Vi har många volontärer, men är noga med våra instruktioner.
Men det är inte bara Ung Vänster som misskött sig i Södertälje kommun.
– De vanligaste klagomålen som kommer in är att affischerna sitter i korsningar eller för nära vägen, säger Jan Haraldsson på kommunens samhällsbyggnadskontor och fortsätter:
– Vi har skickat ut mejl till samtliga partier två gånger. Nu börjar det bli dags för
ett tredje mejl.


1 m/s














































Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 sep 2010 00:14 Lägg ner! (Ej registrerad)
Det här kan bero på att ett tillstånd för att få sätta upp affischer kostar 600kr. / tillstånd.
Så klart att de stora partierna, finansierade delvis med mina skattemedel, har råd att slänga ut dessa pengar. Men hur fan ska ungdomar, utan jobb och stora budgetar kunna både finansiera tillståndet, sen dessutom ha råd att trycka upp affischer? SKÄRPNING!
Om det inte vore för all den jävla byråkratin - och kostnader som följer med - så kanske man skulle respektera reglerna. Som det nu är så är det bara ännu ett medel för att stänga ute mindre partier från debatten och betala någon pappersvändare på kommunen.
Personligen är jag glad över att våra ungdomar engagerar sig. Hellre en affisch på ett elsåk än en sur jävla gubbe som försöker hålla på regler i valtider. Val är det en gång vart fjärde år - kan man inte bara hålla käften och se glad ut under de här få veckorna?
Upp med affischer bara, kör hårt!
Skrivet 9 sep 2010 09:10 Helena (Ej registrerad)
Eftersom det framkommer tydligt, vilka som har beg¨tt ett brott, kan ni skicka en faktura till dem. Vi skattebetalare skall inte bekosta sanering av alla slag.
Skrivet 9 sep 2010 09:36 Mia (Ej registrerad)
Oavsett så måste det till fler anslagstavlor! Det finns bara 2st och de sitter på Storgatan. Det är inte så mycket att hurra för...
Vi i Pretzeltown har precis samma problem när vi ska affischera för festivalen. Det är inte så att man vill vara olaglig, men man har inte mycket till val.
Skrivet 9 sep 2010 10:19 Trött Södertäljebo (Ej registrerad)
"– Vi har skickat ut mejl till samtliga partier två gånger. Nu börjar det bli dags för ett tredje mejl."
Vadå skicka mail, det skall väl räcka med ett mail och händer det ingenting, skicka faktura för saneringen. De som sätter upp affischerna vet precis vad som gäller, men med kommunens flathet så bryr de sig inte.
Skrivet 9 sep 2010 22:32 Krille (Ej registrerad)
Förbjud hela skiten - fullständigt värdelöst. De lovar ju ändå ingenting, men tävlar om att vinna floskeltoppen.