Stökig sommar på Hall Fångar hotade personalen
Fångar på Hall har hotat personal och vandaliserat sina rum i samband med att de känt sig orättvist behandlade. Detta framkommer i en ny incidentutredning.
Relaterat
Säkerhetsanstalten Hall utanför Södertälje innehar några av Sveriges farligaste fångar. Säkerheten är hög, inte bara för rymningsrisken, utan också för personalens skull. Trots det kände sig anställda oskyddade och ville inte vistas bland internerna på grund av hot och vandalisering.
– Självklart är det allvarligt, men det här är endast en av tre incidenter under hela året, vilket är lite med tanke på vilka intagna vi har här, säger anstaltschefen Elisabeth Anestad.
En av de som arbetade under den turbulenta veckan i juni var Joakim Helmerson, som är chef för den berörda avdelningen.
– Man är alltid mån om sina medarbetare, man bryr sig om dem. Och detta sattes på sin spets under incidenterna.
Han berättar vad som hände:
– Vi gjorde en omorganisation här på Hall i somras. Bland annat flyttade vi tio intagna från C3 till min avdelning B2. På den tidigare avdelningen var de vana vid vissa rutiner som var annorlunda på den nya. Då passade de på att skapa stökigheter.
Under en tid hade personalen känt av fångarnas missnöje, och vid en incident i samband med ett tvättbyte, då de intagna inte accepterade reglerna, var stämningen mycket hotfull. Två vårdare fick stå emot avdelningens samtliga intagna som var hetsiga och mycket aggressiva. Enligt incidentutredningen kände sig personalen ”mycket oskyddade”.
– Men hade de känt sig allvarligt hotade hade de tryckt på larmknappen, och det gjorde man inte i det här fallet, säger Joakim Helmerson som själv inte kände någon oro över att personalen inte kunde hantera situationen.
Enligt utredningen kände dock anställda obehag och flera av dem ville inte gå in på avdelningen ensamma efter incidenten vid tvättbytet.
– Vi valde då att låsa in de berörda internerna på sina bostadsrum. Samma kväll vandaliserade de rummen i protest.
Efter detta isolerades de mest aggressiva fångarna. De fick också varningar vilket kan skjuta upp deras kommande frigivning.
Ansvariga på Hall såg fångarnas missnöje som en chans till att skapa bråk. De som flyttades från C3 till B2 blev arga för att de inte längre fick samma förmåner. Bland annat mindre tid på rastgården, men också mindre ersättning. Avdelning C3 hade nämligen inte uppdaterat ersättningssystemet vilket gjorde att de fick en minskad ersättning på 25 procent när de flyttade.
– Självklart var det olyckligt, vi ska behandla alla lika. Dock såg vi här ett klassiskt grupptrycksbeteende, vilket personalen ihärdigt kämpade emot, säger Joakim Helmerson om orsaken till incidenten.


8 m/s






































Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 okt 2010 08:15 j (Ej registrerad)
Minskad ersättning??????
Alla pengar ska gå tillbaka till samhället och dom drabbade dom ska inta ha ettt skit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Skrivet 9 okt 2010 08:51 fängelser skulle inte behövas om brott inte begicks (Ej registrerad)
Önskar personalen all den styrka de behöver i sina jobb. Det klientel de arbetar med sitter där de sitter på goda grunder. Det är människor som valt att leva sina liv genom att förstöra andras. Så deras grupptryck hoppas jag verkligen att personalen kan stå emot. Att de intagna kräver rättigheter gör att man önskar dem till ett arbetsläger i Sibirien. Utan lön och tidsangivna raster - men med mycket utomhusarbete och ingen fritid.
Skrivet 9 okt 2010 08:54 Jom (Ej registrerad)
Ja tycker att bovarna har rätt att kräva lite bättre betalt.
Skrivet 9 okt 2010 09:37 Ulla (Ej registrerad)
Många av dom intagna känner säkert att loppet är kört för deras del,det spelar ingen roll vad dom gör, livet är förstört och aggressionerna går ut på petitesser.Därför blir det korkade grejer,anstalter där dom fått ADHD medicinering har ju tydligen funkat bra.
Skrivet 9 okt 2010 09:44 Professorn
LT skriver om landets farligaste bovar som bara ställer till det för vanlig hederligt folk. Att bovarna känner sig orättvist behandlade och???
Jag tycker att Hall kan bommas igen helt och hållet. Istället kan kriminalvårdsstyrelsen lägga ut kriminalvården på entreprenad. Bangkok Hilton kan ta över.
Skrivet 9 okt 2010 09:59 bengt (Ej registrerad)
Självklart så får de fortsättningsvis bo i sina vandaliserade rum. Renovering är inte aktuellt för än dessa fångar frigivits. Ersättning talas det om, ersättning för vadå? Om någon ersättning betalas ut så skall de gå till brottsoffren. Fångarna behöver ingen ersättning de har fri mat och logi, det räcker.
Skrivet 9 okt 2010 11:38 Kongo-Kim (Ej registrerad)
Jocke är KUNG!
Skrivet 9 okt 2010 11:51 Fafhrd (Ej registrerad)
Bor man på "hotell" där man får mat 3 gånger om dagen och husrum och då ska man ju inte gnälla alls.. och inte nog med att de kostar oss skattebetalare 4000kr/ dag va fan får de betalt också???
Förmånerna har de ju redan, de slipper kakerlackor och andra djur som lever och som inte "antastar" dem på nätterna...
Vilket samhälle detta är, tror fanimej jag ska bli kriminell för det verkar vara mycket förmåner man får i jämförelse med att jobba ihjäl sig och betala för andra!!!
Min fru som är utomeuropeisk sa när hon såg programmet inlåst på "varför bor de på hotell"...
Skrivet 9 okt 2010 13:35 Axel von Fersen (Ej registrerad)
Prvatisera fånvården.Gör som busstrafiken,lägsta anbud vinner och spar massor av friska skattekronor till betydelsefullare ändamål.Kasta inte pärlor för svinen!!!
Skrivet 9 okt 2010 14:09 Gnirre (Ej registrerad)
Vill man bli behandlad som en vuxen mäniska får man uppträda som en ansvarsfull vuxen. Uppträder man som småbarn i trotsåldern blir man behandlad som ett sådant.
Skrivet 9 okt 2010 16:36 Flångarnas kör i orginal (Ej registrerad)
Bästa lösning, endast förflyttning av en fånge utanför cell i taget, samfot och handbojor.
Cellerna skall vara av gallertyp med full insyn dygnet runt.
Vakter i balkonger ovan med M16.
Skrivet 9 okt 2010 18:25 Lilla jag (Ej registrerad)
Dom sitter ju inte där utan anledning.
"If you cant do the time, don´t do the crime"
Skrivet 9 okt 2010 20:02 Mats (Ej registrerad)
Dessa "tjuvar" kommer att bli någons granne, kanske din", när dom kommer ut.....ni som tycker att dom skall bo som skadedjur och inte känna något värde, vad vill ni ha för grannar???
Skrivet 9 okt 2010 22:04 js (Ej registrerad)
Ca, 87 % av det som avtjänar straff på svenska fängelser och övriga psykiatriinstanser är människor som inte ens är ifrån Europa!
ca, 4000-5000 kr är kostnaden per dygn!
Det borde finnas upphandling med ex. Ryssland då vi betalar kanske 1000 kr. per dygn för en fängelsevistelse alt. annan behandling!
Tyvärr har Politiker bra löner, bor i trygga bostadsområden och har ingen annan verklighetsuppfattning om de kostnader vi skattebetalare betalar för!
Skrivet 9 okt 2010 22:31 hoppas kunna följa lagen (Ej registrerad)
rymningssäkra fängelser skapar sånt här,fanns det en iten chans o dra skulle fångarna va lugnare,snart tar dom gisslan.
Skrivet 9 okt 2010 22:58 Tänk så olika rättshjälpen fördelas...........Den fördelas ej på "Svensson" (Ej registrerad)
Apropå fångar.Läste i GT/Expressen nätupplagan ikväll.
22 åring i Göteborg är dömd till 16 års fängelse för mordet på Nancy.
Den dömde ska överklaga domen, har bytt advokat för tredje gången.
Snart skall han få Silbersky vid överklagandet.
Hittills har advokatkostnaden blivit 458.000 kronor!!
Blir betydligt högre framöver eftersom Silbersky skall överklaga snart.
Skrivet 10 okt 2010 13:22 Jakthund (Ej registrerad)
Ersättning!!!??? Ja..herregud.. kräken gnäller över mindre ersättning.
Varför skall vi behöva ha dessa element sittandes o kosta samhället en massa skattepengar?
Skrivet 10 okt 2010 17:06 Greven (Ej registrerad)
Ta och tänk efter lite nu!!! Visst det stämmer att dom får ersättning i fängelset och det kostar nåra tusenlappar per dygn. Men om man tänker på hur mycket det kostar samhället att ha dom lösa på stan så kostar det betydligt mer än att ha dom inlåsta. Och många av dom som sitter inne vill faktiskt förändra sig och det finns hjälp att få på kåken om man vill. Och för att dom ska komma bättre ut i samhället får dom ersätning så dom har något när det är dags för muck. Så tro på en förändring hos dessa människor istället för att gnälla!!!!! en vacker dag kanske just du hamnar på kåken glöm inte det.
Skrivet 10 okt 2010 18:34 Gordon (Ej registrerad)
På c-avd. har tjuvarna fått bestämma! Dom har fått som dom velat hela tiden. Personalen som jobbar på c-avd är rädda amatör pedagoger! En personalgrupp som inte är sams och uppdelad i 2 läger! Sist och inte MINST anstaltschefen Elisabet vilket skämt!
Skrivet 11 okt 2010 08:08 EjeCar (Ej registrerad)
Va då orättvist behandlade? Har de tagit den hänsynen när de utfört sina brott?
Skrivet 11 okt 2010 08:37 GMP (Ej registrerad)
Håller med många insändare. Vadå orättvist behandlade. Vad tog de för hänsyn när de begick sina brott, de har själva sett att de har hamnat där. De skall absolut inte ha några förmåner, det är väl ändå inte en semesteranläggning. Det är bara deras eget fel att de har hamnat där, så då får man väl ta konsekvenserna av det.
Skrivet 11 okt 2010 09:03 samira (Ej registrerad)
att fångarna inte fattar hur bra dom har det jämfört med andra länder.Var utomlands i sommar och vi snacka om hur fångar i sverige har det, skillnaden var stor kan jag säga,Sveriges fångar lever i lyx jämfört med ex, balkanländers fångvård. (min sambo har suttit i fängelse i sverige). SE får tom bättre mat i fängelserna än vad skolbarn får i skolan så dom borde bara hålla käften och vara nöjda o ta sitt "straff"....
Skrivet 12 okt 2010 16:53 anna (Ej registrerad)
Gordon (Ej registrerad) skrev: På c-avd. har tjuvarna fått bestämma! Dom har fått som dom velat hela tiden. Personalen som jobbar på c-avd är rädda amatör pedagoger! En personalgrupp som inte är sams och uppdelad i 2 läger! Sist och inte MINST anstaltschefen Elisabet vilket skämt!
Haha..vilken nolla du är "Gordon".
Hittade du inget bättre alias?
Jag tycker lite synd om dej som verkar vantrivas så mycket med ditt jobb och ändå inte vågar ta steget att söka nytt.
Skrivet 12 okt 2010 16:58 m.e (Ej registrerad)
Allt detta hade kunnat förhindras med bättre kommunikation och en dialog mellan vårdare, chefer och intagna.