Krasch vid brandstation
Flera personer fick föras till sjukhus efter en singelolycka på Nyköpingsvägen sent på måndagskvällen.
Relaterat
Exakt hur olyckan gått till var i går kväll oklart, men den svarta Audin blev totalt kvaddad i olyckan där bilen demolerade en lyktstolpe utanför Stadshuset och sedan kraschade över vägbanan och hamnade mittemot brandstationen.
Tre personer färdades i bilen och enligt uppgift från polisen fick alla tre föras till sjukhus. Deras skador ska dock inte ha varit livshotande.


3 m/s


























Senaste kommentarerna:
Skrivet 14 jun 2011 08:59 Thomas (Ej registrerad)
Tänk vilka skador det blir i 50km/h, trodde aldrig att en bil kunde bli så demolerad i en så låg hastighet.
Och att alla fick föras till sjukhus med!!!
Hade jag inte vetat bättre hade jag påstått att det gått väldigt fort här...
Skrivet 14 jun 2011 09:04 ush (Ej registrerad)
Vissa personer vet inte vad hastighetsbegränsningar betyder.
Skrivet 14 jun 2011 10:26 benny (Ej registrerad)
Det har gått betydligt fortare än det tillåtna 50km/t.
Men vem är förvånad i denna stad med så mycket idioter både högt och lågt i samhällstegen?
Skrivet 14 jun 2011 10:30 A.s (Ej registrerad)
Tro mig, 50 är ruskigt fort.... Jag bor längs med stockholmsvägen, så jag vet!!!
Skrivet 14 jun 2011 12:55 J.N. (Ej registrerad)
frågan är ju bara HUR olyckan skede då föraren plockade med sig en lycktstolpe så det är nog betydligt mer än 50 km/t
Skrivet 14 jun 2011 13:57 Stoffe (Ej registrerad)
Jag satt i närheten vid centralen och såg när bilen kraschade och voltade och kan med största säkerhet säga att det inte gick i 50 km/h, mer troligt i 150 km/h. Hur som helst, väääldigt, väldigt fort!
Skrivet 14 jun 2011 15:33 Jorum (Ej registrerad)
Det vore intressant om de får ut något på försäkringen, förhoppningsvis inte. Liv(s)försäkringen har det åtminstone fått.
"Nä men OJ, kan man visst volta när man tar en kurva i hög hastighet" Tur att de inte klippte till någon mer än en stolpe...idioter!
Skrivet 14 jun 2011 15:46 Nenne (Ej registrerad)
Jag säljer min Audi idag eftersom krockskyddet vid 50km/h är så uselt! De som tillverkar stolpar borde också kunna göra stolpar som klarar "normal" stadstrafik.
Skrivet 14 jun 2011 17:55 änglavkat (Ej registrerad)
hörde att bilden tappade greppet precis efter rödljuset, sen gick det ju som det gick, totalkvaddade stolpen som flög säkert 50 meter, voltade två gånger och landade inte alls lång ifrån en bil i det motsatta körfältet, som tur var gick det ju bra med dom, men så många andra hade ju kunnat skadats. förstår inte idioter, speciellt unga som nyss fått sitt körkort, att inte tänka på att man faktiskt kan skada till och med döda folk för att man kanske tycker det är coolt att köra fort. det står faktiskt flera liv på spel, är det då lika coolt sen att stå för att man har skadat en person för livet eller dödat någon? tror inte de. som tur var hade de tre personerna änglavakt denna gång.
Skrivet 15 jun 2011 13:34 ivo (Ej registrerad)
Nenne (Ej registrerad) skrev:
Jag säljer min Audi idag eftersom krockskyddet vid 50km/h är så uselt! De som tillverkar stolpar borde också kunna göra stolpar som klarar "normal" stadstrafik.
Ja det ska vara gummi stolpar.
Skrivet 16 jun 2011 01:41 privat (Ej registrerad)
gud va med er,det va ett mirakel, södertäljes största och farligaste olycka genom tiderna men men de 3 som tur gav gud de all styrka och kraft att de kunde överleva något man inte kunde tro men tack o lov att ni mår bra önskar er all lycka och ja hoppas att de inte händer igen sköt om er boys och skit i all skitsnack som händeer här uppe som folk kommenterar skit, Peace