Rattfull kraschade in i dagisgård i Hovsjö
Strax efter midnatt natten mot torsdagen fick polisen in ett larm om en trafikolycka vid Måsens förskola i Hovsjö.
Relaterat
På plats fann patrullerna dock bara en övergiven bil som kraschat rakt genom staketet till förskoleområdet.
Föraren kunde dock lokaliseras till en lägenhet intill. Det visade sig att en 20-åring kört sin pappas bil onykter. Han är nu misstänkt för rattfylleri, grov olovlig körning och smitning från trafikolycka.


3 m/s

























Senaste kommentarerna:
Skrivet 23 feb 2012 09:06 mia (Ej registrerad)
Törs inte ens tänka tanken om det har varit på dagen när alla barnen är där.Får hoppas att den mannen aldrig får hålla i en bilratt.
Skrivet 23 feb 2012 09:20 bengt (Ej registrerad)
Hovsjö, ja då blir det avskrivet pga att spaningsuppslag saknas.
Skrivet 23 feb 2012 18:56 Ej rattfull (Ej registrerad)
Dialogpooliis!! Var är ni?
Skrivet 26 feb 2012 16:30 Förare (Ej registrerad)
Dags att även undersöka de körskolor som utfärdar körkort till uppenbart ansvarslösa och totalt olämpliga människor. Polisen driver ju inga frågor så ansvaret måste läggas någon annanstans. Inför gärna 2 års fängelse för ratt- och drogfylleri. Plus 2 års samhällsnyttig tjänst för att se om någon lämplighet infunnit sig. Samt dra in alla körkort utfärdade i i utomeuropeiskt land.