Blåljus

Publicerad 5 februari 2010 Uppdaterad 5 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Fotograf:
LÄSARBILD - 0730-12 11 11

Lastbilar i krock på Genetaleden

Vid lunchtid på fredagen ställde det hala väglaget till det för några trafikanter på Genetaleden.

Relaterat

Enligt räddningstjänsten var det två lastbilar och en bilar som kolliderat i korsningen Genetaleden-Hovsjövägen vid bussgaraget.

Inga personskador har rapporterats men räddningstjänsten fick sanera platsen.

Publicerad 5 februari 2010 Uppdaterad 5 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 5 feb 2010 13:24 Tina (Ej registrerad)

Vad bra att ingen kom till skada.

Skrivet 5 feb 2010 17:47 F.W (Ej registrerad)

Håller med Tina!

Skrivet 5 feb 2010 18:42 293 (Ej registrerad)

Personen i Golfen fick uppsöka läkare för smärtor i nacke samt ben.

Skrivet 6 feb 2010 08:33 Johan (Ej registrerad)

Det var inte väglaget.

Det var förarna av fordonen som inte anpassat sitt körande, till rådande förhållande.

Hela samhället så är det aldrig ens fel alltid nånannans.

Skrivet 6 feb 2010 10:49 pinsamt (Ej registrerad)

"en bilar" vafaaan schkärp dihg!?

Skrivet 6 feb 2010 11:20 "gråsuggan" (Ej registrerad)

Bilarna ligger alldeles för NÄRA varann, åkte själv Genetaleden en bit igår, det var ISKANA, och då gäller det att köra sakta, samt HÅLLA AVSTÅND!! Det kan ju hända ändå att man glider fram.....och då i framförvarande bil.

Det var alldeles för många som låg för nära, en gjorde t.o.m. en omkörning!!! Men den sladdade också...rena turen ingen kom från andra hållet.
MAN FÅR ANPASSA FARTEN TILL VÄGFÖRHÅLLANDET!

Skrivet 6 feb 2010 14:42 452 (Ej registrerad)

Olyckan var INTE på Genetaleden utan Hovsjövägen. Håller med att man ska hålla avstånd och inte minst hastigheten när väglaget var som det var. I detta fall gick det alldeles för fort innan chauffören han fatta hur halt det egentligen var.

Skrivet 6 feb 2010 21:33 GG (Ej registrerad)

Otur (för de påkörda) att det var just en lastbil. Ju tyngre fordon desto värre skador, materiella som fysiska.
Då kanske vi ska återgå till nästa fråga, var det en slump att det var just en tung lastbil som inte kunde stanna utan brakade in i en liten Golf?
För tunga fordon finns det inte något krav på vinterdäck, och att det inte gör det, det är ett mirakel. Det finns vissa krav på mönsterdjup på däcken men inte mer än så… Vinterdäck på lastbilar/bussar och långtradare, det kommer vi inte att få se förrän det blir lag på det. Så enkelt? är det. Allt är en kostnadsfråga, men blir det till lag, ja då…
"En konkurrenshämmande åtgärd och som förhindrar fri rörlighet av varor och tjänster", (enligt EU).
Med andra ord, lite spill i form människoliv eller svårt skadade, det får vi räkna med tills EU kommer till insikt och inför generella krav på vinterdäck och som gäller inom hela EU.

Skrivet 6 feb 2010 21:56 congus66 (Ej registrerad)

Kanske ni som inte behöver vara ute på vägen ska hålla er hemma!! Man ser alldeles för många osäkra ute i trafiken. Det är ni som orsakar olyckorna!!! Hål undan (= hemma)!!

Skrivet 7 feb 2010 11:14 Ole olyckan (Ej registrerad)

När det gäller olyckor är det 99% mänskligt fel. obefintligt teckniskt fel resten är att skylla på något annat.

Skrivet 8 feb 2010 14:54 Evert (Ej registrerad)

Klassiskt fall av att framförvarande bil(ar) inte håller tillräckligt avstånd till bakomvarande. Det också halkans fel samt någon annans som inte varit ute och sandat.

Skrivet 8 feb 2010 17:58 Tugge (Ej registrerad)

Hoppas att du menar motsatsen "Evert" att dom bakomvarande skall hålla avstånd då det är mer eller mindre så att gasar dom på och inte håller hastigheten så är det bilen framför som håller hastigheten som får ta smällen.
Har själv varit med där bilar gör rent idiotiska omkörningar för att dom har för bråttom och tror att hastigheten sätts bara för skojs skull och inte för säkerheten (vilket är I.D.I.O.T.I på ALLRA högsta nivå.).
Vill man testa vad man går för i vått och torrt bakom ratten och se hur tuff man KAN vara så finns det utsatta test-banor för detta och den summa pengar det kostar att "hyra" en sådan bana är MYCKET billigare än att sätta sig själv eller annans liv i fara.

Skrivet 9 feb 2010 09:57 Evert (Ej registrerad)

Tugge det kallas ironi. I det här fallet vet jag inte riktigt men som det ser ut så har lastbil 2 kört in i golfen som sedan kört in i den främre lastbilen. Men om det är som du antyder att golfen gjort en omkörning och sedan tryckt sig in mellan lastbilarna blir det en annan visa. Då hoppas jag han blir skyldig att betala samtliga bilars skador.
Vad jag menar är att det verkar aldrig vara förarnas fel. Det verkar som att ingen i dagens samhälle kan anpassa sig till rådande omständighet utan förväntar sig sommarväglag året om och uppfylls inte det så är det kommunens fel att de inte har sandat stadens alla gator exakt samtidigt så att ingen råkar illa ut

Innehåll

Annat innehåll

SÖK PÅ LT.se

Top Jobs

Kontaktinformation