Minska övervakningen med 25 procent till 2010
Relaterat
När det gäller frågan om administrativa kostnader för företag så genomför Tillväxtverket (tidigare Nutek) årliga mätningar av om kostnaderna ökar eller minskar. På samma sätt borde regeringen mäta vilken nivå av övervakning vi för tillfället har i det Svenska samhället och sätta upp ett mål om minskad övervakning med 25 procent till 2010.
Tyvärr har utvecklingen gått åt helt fel håll sedan FRA-frågan aktualiserade övervaknings och integritetsfrågorna på bred front i samhällsdebatten och det kommer ständigt nya förslag som innebär ytterligare övervakning. På samma sätt som Regelrådet granskar hur nya regler påverkar företagens administrativa kostnader borde det även finnas en tydligare redovisning och kontroll av hur nya regelverk påverkar skyddet för den enskildes integritet.
På samma sätt som Regelrådet avstyrker förslag som leder till ökade administrativa kostnader för företag borde ett ickepolitiskt expertråd kunna granska och avstyrka förslag som leder till ökad övervakning. Jag skulle till och med vilja föreslå införandet ett tak för integritetskränkande lagstiftning och nya övervakningsåtgärder.
På detta sätt kommer lagstiftaren att tvingas prioritera bland alla förslag till ytterligare integritetskränkande lagstiftning och även tvingas montera ned en del av de övervakningsfunktioner som man redan skapat för att nå målsättningen om en minskning med 25 procent till 2010.
Min förhoppning är då att kloka lagstiftare kommer att prioritera riktade insatser mot exempelvis bidragsfusk, smygfotografering och organiserad brottslighet framför att övervaka samtliga internetanvändare. Men detta är endast en förhoppning från min sida.
Oscar Fredriksson
Centerpartiet






































Senaste kommentarerna:
Skrivet 28 apr 2009 08:19 Mkn
Rösta inte på centerpartiet då. Var ju någon lirare från just centern som skrev insändare här på LT hur bra FRA är osv. Piratpartiet nästa val.
Skrivet 28 apr 2009 09:26 Oscar Fredriksson (Ej registrerad)
Kan du säga vem det var?
Skrivet 28 apr 2009 09:54 D (Ej registrerad)
Först och främst FRA och de andra övervakningsmetoderna (lagarna) är till för att statsmakten ska kunna övervaka medborgare och på ett effektivt sätt låsa in människor vid behov(stör ordningen). Uppkomsten av sådana här lagar och ideer bygger på ett osäkert samhälle med farliga grupperingar. Ledordet är terrorism. Visst finns det sådana grupperingar men frågan är om de utgör ett sådant hot att man behöver ett starkt kontrollsamhälle som ska kontrollera alla männsikor. För som det snart ser ut kan vem som helst bli anklagad och sättas bakom lås och bom utan någon rättegång. Vem granskar granskarna och vems intressen driver dom??? Att de spenderar så mycket skattepengar av folket för att kontrollera folket börjar likna kommunsimen. Men den största skillnaden är att de visste att de var under stark kontroll. Det nya kontrollsamhället ska vara ett samhälle där medborgarna ska tro att de är fria för den perfekta slaven är ju den slav som tror att han är fri!!!
Skrivet 28 apr 2009 18:17 Oscar (Ej registrerad)
Helt rätt. Varför denna övertro till att man skall kunna fånga brottslingar och terrorister via en massiv övervakning av alla internatanvändare! Är det verkligen så att alla behöver övervakas hela tiden för att inte begå brott... Vilken typ av samhälle blir det då?
Skrivet 29 apr 2009 09:50 Jussi (Nationaldemokraterna)
"Uppkomsten av sådana här lagar och ideer bygger på ett osäkert samhälle med farliga grupperingar. Ledordet är terrorism."
Jag skulle nog vilja påstå att uppkomsten bygger på ett "styre" som är rädd för sin befolkning. Det ligger helt i led med mediamonopolet och lagstiftning som filtrerar vad människor ska få veta och till att tysta kritiker.