Debatt

Publicerad 17 september 2009
Textstorlek 1 2 3

Fotograf:
LT-arkiv

FP vill ha ett fryshus som värmer

Äntligen blev det full rulle i skejtparken. Sedan tidigare kan Södertäljes ungdomar träffas på Café Nova i Luna och på fritidsgårdarna. Men det räcker inte. Tonåringar behöver svängrum. Vi bor i en ung stad som växer hela tiden. Här skulle det sitta fint med en lillasyster till Fryshuset i Stockholm.

Relaterat

Folkpartiet lanserade redan för två år sedan idén om ett Fryshus, inspirerad av originalet i Stockholm. Det vore ingen alltför vild gissning att en central samlingsplats skulle tas emot med samma jubel som en hemmastrut på Jallavallen.

Ett Fryshus öppnar en arena för möten och aktiviteter över alla gränser; för flickor och pojkar, för yngre och lite äldre, för kulturintresserade och sportare, för ungdomar med rötter i olika kulturer och länder – snart sagt, en katedral för integrationen. Ju fler möten i socialt kontrollerade miljöer, desto större är chansen att utveckla konstruktiva relationer.
Våra politiker har lite pompöst utnämnt Södertälje till ”internationell huvudstad”, där de mångkulturella kvaliteterna lyfts fram som plusvarianter. Det finns till och med kommunala dokument, där man döpt om begrepp som flykting och invandrare till ”tillväxtfaktorer”. Och visst ställer vi upp på det, men nu återstår att gå från skrivna ord till spade i marken.

Tanken att samla ungdomar från hela Södertälje under ett och samma tak är inte ny. För tio år sedan prövades detta grepp, men utan framgång. Det var för trångt i Torekällskolan. Fika och snacka gick bra, men i unga kroppar finns energi som behöver spelrum.

När man besöker Fryshuset i Stockholm och möter det breda utbudet av fritidsaktiviteter och den smarta organisationen kan man inte tro annat än att ett liknande skulle fungera även här. Eller vad sägs om replokaler, musikkurser, drama, basket och gymnasium i samma byggnad.

Förutom det stora utbudet av kultur och utbildning har Fryshuset en omfattande socialt förebyggande verksamhet som Lugna Gatan, United Sisters, Exit och Nätvandrarna. När man knyter samman bred och nyttig fritidsverksamhet med lyckade sociala projekt når vi en bonuseffekt, som förebygger utslagning och utanförskap.

Visst, vi befinner oss i en djup ekonomisk svacka och kommunen måste vända på varje sten och krona, men de socioekonomiska vinsterna är i sammanhanget betydligt större än invester- ingarna. En 15-årig olycka i sluten vård kostar samhället 1 666 gånger mer än en plats på fritidsgård. Det är med förebyggande insatser vi stoppar nyrekryteringen till kriminella gäng.

Utvecklingen av stadskärnan har tillryggalagt en lång, krokig och minst sagt stormig resa. Nu ska alla Södertäljeborna få säga sitt. Vi säger gärna vårt. Folkpartiet vill ha en plats för ungdomar i anslutning till det tänkta kulturhuset vid Inre Maren.
Här är det gångavstånd till den nya skejtparken och Sydpoolen, likaså till bussar och tåg. Men då måste vi sätta igång vid infarten till Kringlangaraget, där McDonalds i dag står parkerat.

Om denna idé ska kunna gå i mål och bli livskraftig måste vi ha ung-
domarna med på tåget. Utgångsläget är givet i Fryshusets filosofi som utgår från att se möjligheter i stället för hinder, att göra problem till resurs och att förena entreprenörskap med sociala verksamheter.

Det finns alltså en del att fundera över, men tiden jagar oss. Södertälje brinner och blöder. En trygg samlingsplats för ungdomar kan vända utvecklingen. Vi ser helst att denna satsning blir en kick-off för hela centrumförnyelsen – nu, inte om fem år.

Bo Håkan Stockhaus (FP)
ledamot, kultur- och fritidsnämnden
Ninos Maraha (FP)
ersättare, kultur- och fritidsnämnden

Publicerad 17 september 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 17 sep 2009 14:49 Frans et Heiko (Ej registrerad)

Torekällskolans Ungdomens hus var inte för trångt.
Det handlade om att personalens och politikers uppfattning om vad ungdomar "vill ha" inte var verklighetsförankrad. Så vitt jag minns så var det tämligen glest med folk som besökte Ungdomens hus.

De hade visserligen inte tillgång till bottenvåningen men den dåvarande verksamhet som utgjorde det planet hade ändå fullt ös med ungdomar in och ut på kvällarna.

Vad det var för verksamhet?
Jo, idag bortglömd men det som för 20 år sedan var en kraftig stomme och kulturbärare genom Södertälje.Kulturskolan.

...och med det vill jag fråga :
"är det inte dags att man gör en förnuftig satsning på Kulturskolan?"

Skrivet 17 sep 2009 16:49 Undrande... (Ej registrerad)

Vem skall lära ungdomarna att använda papperskorgen som står bredvid. Det ser ut som en soptipp runt "gropen"? Man ger och man tar, eller tar man bara (för givet)?

Innehåll

Annat innehåll

SÖK PÅ LT.se

Top Jobs

Kontaktinformation

DAGENS RUBRIKER

SPORT

Inga artiklar har skapats ännu

KULTUR & NÖJE

Inga artiklar har skapats ännu

Mars 2010

  1. Ti
  2. On
  3. To
  4. Fr
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32.  
  33.  
  34.