Privatekonomi på schemat
Inför privatekonomi som obligatoriskt ämne i alla gymnasieskolor som kommunen är huvudman för.
Det föreslår Folkpartiet i en motion till fullmäktige.
Partiet menar att det finns stora brister i våra kunskaper kring privatekonomi och att detta ledder till att en del av oss hamnar i ”lyxfällan”.
– Initiativ bör därför tas till en kurs i just privatekonomi för Södertäljes gymnasieelever, gärna sista terminen i årskurs tre innan den hägrande ”studentexamen”. Då sitter kunskaperna i färskt minne inför fortsatta studier och arbetsliv, skriver partiet i sin motion.
Kurserna ska vara fristående från övriga ämnen och inte betygsättas.
I dag finns det externa aktörer, Unga aktiesparare är en, som ger en sådan utbildning men Folkpartiet menar att lärarna i samhällskunskap skulle kunna sköta detta i Södertäljes skolor.


4 m/s




































Senaste kommentarerna:
Skrivet 19 maj 2011 09:26 finskan (Ej registrerad)
ÄNTLIGEN! Hette det inte en gång "lära för livet"?
Ett absolut nödvändigt steg till att minska klassklyftorna, att förse ungdomar på väg ut i livet med medvetenhet om samhället, inte bara som en konstruktion utan det liv, som väntar dem som vuxna.
Kunskap om ekonomi på kort och lång sikt, insikt och nödvändighet av medveten planering helst från allra första början ska ingå i grundundervisning. Vinnare idag är barn med medvetna föräldrar och vuxna. Alla barn ska vara vinnare och då är även samhället - vinnare.
Ett äkta uggleägg är kläckt. Av politiker!!!!!
Skrivet 19 maj 2011 20:57 Olsson (Ej registrerad)
Tja det var ju inte så nytt, läs samhällskunskapskursen i LGy11...
Skrivet 20 maj 2011 11:06 tanten i trädet (Ej registrerad)
Jag tycker det vore bättre att föräldrarna slutar köpa alla lyxprylarna canada goose jackor7.000 jaens för tusentals kronor likaså andra dyra lyxvaror.
Låt ungarna spara ihop till det dom vill ha.lär dem att inte dra på sig lånför annat än bostäder. Vuxna har också massor med konsumtionslån Skärpning. Bort med skuldsanering lånar man skall man själv betala tillbaka. Spara först köpa sen svårare än så är det inte.