Södertäljebo häktad för vapenbrott
En 25-årig man från Södertälje häktades under torsdagen misstänkt för vapenbrott. I mannens bostad hittade polisen två pistoler med tillhörande ammunition.
Relaterat
Södertäljepolisen har under en tid haft narkotikaspaning i 25-åringen bostadsområde och mannen väckte polisens intresse eftersom de misstänkte honom för att bruka narkotika.
Polisen beslutade sig därför för att göra en husrannsakan i 25-åringens bostad men väl där hittade man, förutom narkotika- och dopningspreparat, även två pistoler med ammunition.
25-åringen greps under måndagen och anhölls samma dag misstänkt för vapenbrott, narkotikabrott och dopningsbrott. Åklagaren begärde även mannen häktad av Södertälje tingsrätt eftersom han anser att det finns risk för att 25-åringen fortsätter med sin brottsliga verksamhet.
- Det misstänkta vapenbrottet i samband med hans tidigare brottshistoria ligger till grund för häktningen. En ostraffad person hade kanske inte häktats för samma misstankar, säger kammaråklagare Fredrik Karlsson.
25-åringen är tidigare dömd till långa fängelsestraff bland annat för tre rån. Enligt häktningsframställan har mannen i förhör erkänt brotten.






