Förberedelser för Antikrundan i gång Hög tid att fynda på vinden
Fram till den 1 augusti kan Södertäljebor som vill visa mer skrymmande föremål för Antikrundans experter höra av sig till programmet för att få hjälp med frakt. Antik och loppishandlare Johan Sevén tycker att du ska ta med något udda till inspelningen på Södertäljemässan.
Relaterat
Fakta
Så gör du stora fyndet
* Hitta guldkornen säljaren missar. Skaffa specialkunskaper som du kan mer om än säljaren.
* Sälj till rätt person vid rätt tillfälle. Priset på ett föremål varierar beroende på tid och var du säljer.
* Vad är ett fynd? Bara du själv är nöjd så behöver ett fynd inte ha något med pris och popularitet att göra.
I en röd lada utanför Enhörna huserar Johan Sevén och Norrlöts handel och auktion med sina prylar. Han tycker det är väldigt roligt för Södertälje som stad att Antikrundan gör ett stopp här och hoppas att besöket gör folk mer uppmärksamma på andrahandsmarknaden. Johan står bakom disken och synar en detaljerat snidad ko i trä.
– Jag har inte bestämt mig för om jag ska till Antikrundan. Men skulle jag gå så tar jag med den här. Jag gillar den för den är oansenlig men charmig. Den har ingen signatur och jag vet ingenting om den så det skulle vara intressant att höra om experterna vet något, säger Johan Sevén.
Kon har Johan haft i många år och den är egentligen inte till salu. Historien bakom hantverket är viktigare än priset och så tycker han att det borde vara även för andra som vill vara med i Antikrundan.
– Jag skulle hellre se att de upplyser folk om prylarna än fokuserar på priset. Det händer att folk kommer hit med något de tror är värdefullt, men så är det sällan, säger han.
Vad du ska ställa dig i kön med är svårt att säga tycker Johan. Gamla kopparföremål börjar bli populära igen, kanske vintagekläder från de stora modehusen eller konstglas kan vara idé.
Men den gamla servisen med guldkant som du har i vitrinskåpet kan du lämna hemma.
– Det finns många fina serviser, men få av värde. Försök i stället hitta något udda. Det är roligt och ofta det de visar i tv, säger han.
Johan Sevén hoppas få se verk från lokala förmågor. Han har själv flera tavlor och skulpturer från Enhörnabon Åke Falk. Några föremål som annars skulle utmärka sig för Södertälje känner han inte till. Ja, det skulle vara Scaniasouvenirerna då.
– Det är det många som frågar efter och samlar på. Saker med Scanias logga på som sålts vid olika jubileer eller som Scaniaarbetare fått, berättar Johan.
Antikrundan kommer ta plats på Södertäljemässan i Södertälje hamn och in i byggnaden kommer bara de med föremål som ska filmas. Planeringen är i full gång och utanför ordnar Södertälje kommun och Södertäljemässan fika och kanske någon enklare underhållning.
Även om inspelningen är på en tisdag så hoppas Linda Lindius, Södertäljemässan, på mer än tusen besökare.
– Experterna kommer ju röra sig i kön också. De har sagt att alla som kommer ska få sitt föremål bedömt och det är roligt, säger Linda Lindius.






