Nya satsningar på unga Ungdomsgård vid Telgehallen och parkourpark vid Sydpoolen
Kultur- och fritidsnämnden höll i går ett extra sammanträde. Resultatet: en ny mötesplats för ungdomar och en parkourpark.
– Det här är en bra pusselbit, sa Anna Bohman, nämndens ordförande, om besluten.
Relaterat
När kultur- och fritidsnämnden i går kallade till extra sammanträde stod Sydpoolen på dagordningen. Överst låg punkten om ett ägarbyte.
– Det är egentligen Actic som byter ägare, säger Anna Bohman, ordförande i nämnden.
Den nya ägaren är bolaget IK Investment parters. Ett bolag som sedan tidigare äger bland annat Attendo. De köper upp Actic som i sin tur äger Sydpoolen och 143 andra anläggningar runt om i landet.
– Det här är deras första friskvårdsanläggning. Men det här är en bransch som går bra och jag tror att IK kan vara en viktig del i vårat arbete att inspirera, engagera och vägleda Södertäljeborna till en förbättrad livsstil, säger Anders Carlson, Actics VD.
Ägarbytet kommer inte innebära stora förändringar. Något som däremot kan lyfta stan är de två andra satsningar som presenterades i samband sammanträdet.
– Vi kommer anlägga en parkourpark i anslutning till skateparken vid Sydpoolen. Det är ett jättebra läge och blir en typ av kluster av hälsoanläggningar i området,
säger Bohman.
– Just nu finns det bara skisser men vi planerar att kunna öppna Parkourparken våren 2013. Parkour är en växande idrott och vi har diskuterat det här under några år, så det känns verkligen roligt att vi har fått med oss Sydpoolen, fortsätter hon.
Sydpoolen kommer att investera 150 000 kronor i parken samt uppge delar av sin mark.
– Vi har tidigare funderat på andra utomhusaktiviteter i anslutning till Sydpoolen, som ett utomhusgym. Så när vi fick förfrågan om parkourparken kändes det rätt, säger Andreas Larsson, regionchef för Actic.
En annan glad nyhet för Södertäljes ungdomar är att de sju fritidsgårdarna i stan den fjärde september kommer kompletteras med ytterligare en mötesplats för unga upp till 18 år.
– Vi har länge velat variera driftformerna på fritidsgårdarna, bland annat driver ju Telge Hovsjö en gård med mycket goda resultat. Nu kommer vi öppna en mötesplats för unga i Telgehallen, säger Bohman.
Södertälje basketbollklubb (SBBK) kommer att driva verksamheten tillsammans med kommunen och förhoppningen är att den ska kunna fungera som ett bra komplement till övriga ungdomsverksamheter. Också här kommer Sydpoolen att investera pengar.
– Det här är ett direkt svar på ungdomarnas önskemål. En bra fritid är livsviktigt, jag tror att det är bra att det både finns fritidsgårdar nära hemmet men det här kommer bli en mötesplats på neutral mark i centralt läge där alla är välkomna. Det kommer bli en bra pusselbit, ett komplement till de andra fritidsgårdarna i stan, säger Bohman.







