Farligt träd kommer fällas
Ett av kommunens största träd, en poppel vid Grusåsen, ska tas ner. Beslutet fattades efter att två oberoende arborister(trädvårdsspecialister) bedömt trädets skick. Per Stjernberg, arborist vid Jacksons trädvård är en av de som bedömde trädet.
– Min bedömning är att det finns stora risker med trädet. Sannolikheten att en gren faller ner är stor och trädet står på ett ställe som gör att det blir farligt.
Som LT tidigare rapporterat om var en av kommunens parkarbetare nära på att träffas av en gren som gick av från trädet. Poppeln är placerad på en innergård mellan Sveagatan och Östergatan.
– Det är ett stort och viktigt träd som ger karaktär till området. Men grenar har fallit ner tidigare och kan komma att göra det igen, säger Per Stjernberg.
Kommunen planerar att ta ner trädet under början på nästa vecka.







