Kommunen: "Kanske kan vi söka 2014"
Det blir ingen schlager i Södertälje 2013. Det står klart sedan SVT släppt Melodifestivalturnén för nästa år.
– Det är lite tråkigt för det hade varit kul att få visa upp stan, säger Boel Godner.
Relaterat
Södertälje kommun skickade före sommaren en ansökan till SVT att få hålla en deltävling i Melodifestivalen 2013.
Men Produktionsbolaget Live nation som gör bedömningar av vilka städers arenor som är lämpliga, som SVT sedan väljer mellan, säger att Södertälje aldrig varit aktuellt för 2013 utan att det handlar om längre fram i tiden.
– Diskussioner förs med kommunen, men det har inte gjorts någon bedömning och därför kan vi inte säga något om stadens chanser, säger Catarina Oscarsson, marknadsansvarig på Live nation.
Bakom ansökan stod även Arenabolaget som driver Axa sports center samt Centrumföreningen.
– Jag vet att det förekommit kontakter mellan kommunen och produktionsbolaget fast jag vet inte vad det föll på. Men jag är glad åt det lokala engagemanget som visats i sammanhanget, säger Boel Godner som inte stängt några dörrar för en framtida medverkan i Melodifestivalen.
Eduardo Morris, marknadsförings- och sponsoransvarig, tycker också att det är tråkigt att det inte blir någon schlager i stan nästa år, men tror på framtiden.
– Södertälje har lärt sig massor av det här och det känns positivt, kanske kan vi göra något för att söka till Melodifestivalen 2014, säger Eduardo Morris.







