Leandersson siktar på stafettmedalj
Bad, kortspel och stickning – förberedelserna som ska hjälpa Jonas Leandersson till VM-medalj i lördagens stafett.
Relaterat
Jonas Leandersson nämndes bland medaljkandidaterna när herrsprinten i VM i Schweiz avgjordes förra veckan. Leandersson slutade dock "bara" på en femtondeplats och var efter loppet mycket besviken, svordomarna stod som spön i backen.
Men nu har han laddat om och när stafetten avgörs under lördagen är det en mycket revanschhungrig orienterare som ger sig ut i spåret på förstasträckan.
- Jag tog fel väg och kom snett in i det från början senast. Det var inget jag var särskilt nöjd med alls men nu är det som det är. Jag har kunnat träna på bra sedan dess och även kunnat koppla av.
Under uppehållet har Jonas Leandersson bland annat hejat fram svenska lagkamrater, badat och spelat kort.
- Vissa här nere har stickat men det är väl inte min allra största styrka, skrattar han.
På den andra stafettsträckan springer Peter Öberg medan Anders Holmberg tar den sista. Målet för Sverige är solklart.
- Vi ska vara med där uppe i toppen med Norge, Ryssland och Schweiz.
Vad blir nyckeln?
- Att göra ett rent lopp tekniskt. Det finns inte utrymme för några misstag och det kommer att blir mycket tajt, säger Jonas Leandersson.
Läs mer i lördagens papperstidning



















