"Största som hänt svensk beachvolley"
Det blev stor succé för Södertäljespelarna i U20 EM. Förbundskaptenen för beachvolleylandslaget öser beröm över framgångarna.
– Det här är otroligt. Det största som hänt i juniorsammanhang.
Relaterat
Södertelge Volleybollklubb och Beachhallen i Södertälje hade tillsammans fyra deltagare med ner till U20 EM som spelades i Italien. Sverige, som ställde upp med tre par, har tidigare en nionde plats som bästa resultat i en ungdomstävling. Södertäljetjejen Sara Hellgren tangerade det rekordet tillsammans med sin kollega Matilda Skagerberg.
Tjejerna tog sig vidare från gruppspelet och vann också första matchen i slutspelet innan de sedan blev utslagna.
– Det känns riktigt kul att det gått så bra. Vi har framför allt haft otroligt bra försvar, sade Sara Hellgren.
Hennes par är inte det starkaste rent fysiskt, men enligt landslagets team manager Lasse Broström, från Södertälje VBK, har de en bländade teknik.
Bäst gick det dock för Södertäljesonen Hampus Randén och hans kollega Jakob Wijk Tegenrot. I slutspelet vann paret de två första matcherna för att sedan bli besegrade av det förstarankade laget från Polen. Till slut blev det en femteplats.
– De här resultaten är det största som hänt svensk junior-beachvolley någonsin, och det största som hänt beachvolleyn i landet på flera år, säger förbundskapten Ulric Svensson och fortsätter:
– En anledning till denna framgång är att de spelar i Södertälje där det finns mycket bra möjligheter att lyckas. De har en av landets mest utvecklade klubbar och en av de bästa beachhallarna i landet.
Sverige hade också ett tredje par med i EM. Manne Norman från Södertälje och hans kollega gick inte vidare från gruppspelet. Men kanske kan de i stället glädjas med Hampus Randén, som själv nästan är överraskad över femteplatsen och sin egen potential.
– Det är egentligen helt sjukt att vi spelat såhär bra. Vi hade bara lirat tillsammans några gånger innan det här. Det som gav oss mest var veckan innan EM då vi hade finslipning på vissa detaljer, säger Randén som tillsammans med sin kollega ska ligga i hårdträning hela vintern och sedan tävla ännu mer i beachvolley nästa år.
– Det finns mycket mer att ge. Vi har egentligen hur mycket som helst att jobba med, framför allt våran serv och våra shots.


3 m/s











