Tufft för Helene i Barcelona-EM
Knappt 55 sekunder långt blev Helene Bourdins EM. Konkurrensen var stenhård och det var lång väg kvar till en finalplats för Södertäljehoppet.
Relaterat
Eftersom kvaltävlingarna i tisdags ställdes in blev det direkt semifinal för Helene Bourdin (tidigare Nordquist) på 400 meter vid friidrotts-EM i Barcelona.
Förutsättningarna var att de två bästa i varje av de tre heaten gick till final och även de två bästa tiderna.
Tidigare i somras satte Helene nytt personligt rekord med 53.43 men riktigt så fort gick det inte i går då hon sprang in på 53.78.
– Det gick alldeles fruktansvärt långsamt första 200 vet jag nu när jag sett tiderna. Men slutet kändes bra och jag tänkte att jag skulle knäcka bulgariskan som slagit mig tidigare och det klarade jag, säger Helene efter loppet.
– Jag var lite feg i början men jag vet inte vad det beror på. Jag var inte nervös men det är som att jag sparar krafter fast jag inte behöver.
Är du nöjd med ditt EM?
– Jag hade gärna sprungit någon halv sekund snabbare men det var svårt när det var så blåsigt. Men på det stora hela är jag nöjd.
Läs mer om Helenes EM-debut i torsdagens LT


2 m/s












