Kings vann efter förlängning
Det blev en hård och jämn match för Södertälje Kings - men laget visade styrka genom att vinna efter förlängning, 83-76, mot Uppsala.
Relaterat
En stark första period - följt av tre mindre bra. Kenneth Simms dominerade och satte 14 av lagets 22 poäng i första perioden. Kings förlorade däremot de följande tre perioderna men vann matchen ändå.
Efter ordinarie tid stod det 68-68, och i förlängningen var Kings det starkare laget. Simms började sätta bollarna igen och avgjorde matchen. 15-8 i förlängningen gav seger med sju poäng.
Som vanligt var det lagets starka försvarsspel som lade grunden för segern. Coachen Vedran Bosnic var dock inte helt nöjd med lagets offensiv.
- Jag ger beröm till mina spelare som bara släpper till 68 poäng. Offensivt var vi inte fantastiska men gör vad som krävs, säger Bosnic.
Simms var poängbäst i Kings med 27 poäng, Toni Bizaca god tvåa med 21 poäng. I Uppsala var Södertäljesonen Johan Jeansson dominant med 25 poäng.




