"Vi har tappat grunderna" Efter måltrokan: AFF-tränaren sågar offensiven
Assyriska har bara gjort ett mål på de tre senaste matcherna.
Tränaren Azrudin Valentic anar att fokus på försvarsspelet har orsakat torkan.
Relaterat
Efter en stark säsongsstart har förlusterna blivit allt fler för Assyriska, som parkerar på nedre halvan i tabellen efter tio matcher.
Borta mot Öster i tisdags skapade laget ytterst få målchanser.
– Vi försökte vinna genom att vara taktiskt smarta och vinna kampen på mitten. Stefan (Batan) hade en bra chans och (Admir) Catovic två bra nickar som kunde gett mål. Men vi skapade inte mycket offensivt och det saknas en del där, säger tränaren Azrudin Valentic.
Han menar att fokus på försvarsspelet kan ha påverkat anfalls-
spelet.
– Vi har tappat grunderna i anfallsspelet i de senaste matcherna och det beror nog på att vi tränat mycket på försvarsspelet den senaste
tiden. Jag tycker att vi har ett bättre positionsspel än tidigare men vi måste försöka ha kvar i huvudet vad vi vill göra offensivt också, säger ”Valli”, som också försvarar tabellpositionen med att laget har spelat endast fyra av de tio matcherna på hemmaplan.
– Nu har vi hemmamatch på söndag och då är det viktigt att vi vinner. Jag hoppas att vi kan samla kraft, göra en bra match och vinna, det är viktigt att vinna hemma-matcherna, säger han.
På söndag kommer Jönköpings Södra till Södertälje fotbollsarena, som då också fått sitt nya konstgräs på plats. Saknas i Assyriska gör då mittfältaren Hezha Agai som fick sitt tredje gula kort för säsongen mot Öster och därmed är avstängd.



