WEBB-TV: SSK tog första bortasegern "Det blev tajt på slutet"
Den kom till slut. SSK:s första bortaseger. Det blev 3-1 mot Almtuna i Gränby ishall.
Relaterat
Almtuna tog ledningen i en jämn förstaperiod. Comebackande Daniel Hermansson sköt ett rappt dragskott som överlistade Anton Forsberg.
SSK såg länge ganska trögt ut, samtidigt som Almtuna hackade sönder spelet en del. Men SSK fick betydligt mer fart efter en tursam kvittering i mittenperioden. Johan Andersson sköt ett skott som hemmamålvakten Alexander Hamberg själv lyckades stöta in med skridskon.
- Vi gjorde två mål på "skitskott". Vi sköt säkert tio skott som var bättre än mitt och Damiens som gick in. Men skönt att vinna här i Gränby. Det är svårare att göra än vad många tror, sade Johan Andersson efteråt.
I den tredje perioden var SSK effektivt. Damien Fleury satte 2-1 i powerplay tidigt. Och Emil Billberg avslutade med 3-1 i öppen kasse efter att Almtuna tagit ut målvakten och några minuter tidigare haft ett par fina kvitteringschanser.
- Vi är såklart nöjda med segern. Det blev tajt på slutet och den här gången hade vi lite flyt med oss. Annars tycker jag vi skapade tillräckligt med chanser i den andra perioden för att vinna. Det var inte vår bästa bortamatch hittills sett till prestation, den var mot Djurgården, men det var den bästa i och med att vi vann, summerade SSK-tränaren Johan Strömwall.
För SSK väntar ny uppgift redan på fredag kväll. Då kommer överraskningslaget Troja till Axa sports center.
Läs mer i torsdagens papperstidning och i natt på sportbloggen.


