SSK förlorade mot Brynäs
"Vi måste verkligen hänga våra chanser"
SSK:s lagkapten Per Hallin var klart missnöjd efter 2–3-förlusten hemma mot Brynäs.
Relaterat
Hallin var den som hade den bästa chansen att förändra matchbilden. Vid ställningen 0–0 kom Hallin fri i spela fyra mot fem, drog Brynäs målvakt Jacob Markström och satte upp en backhand – i ribban. Det plingade till rejält, men Hallin höjde armarna som i ett litet jubel.
Domaren blåste aldrig för mål och 30 sekunder senare utnyttjade Brynäs sitt numerära överläge och gjorde 1–0.
– Jag drog en rövare. Domaren kollade ju sedan på reprisen, så det var uppenbarligen inget mål. Det är klart att det hade kunnat påverka om jag gjort mål där, säger Hallin.
I stället fick SSK jaga och efter en ganska skaplig förstaperiod blev det en skral andraperiod. Brynäs ökade på till både 2–0 och 3–0.
2–0 gjorde Stephen Dixon på kontring efter en utsökt pass av Eero Somervuori. Hade Linus Videll tittat mer på Dixon och mindre på puck hade Somervuori möjligen fått en jobbigare passningsväg.
3–0 kom också från Dixon, den här gången i spel i numerärt överläge. Anderas Dackell tog in pucken i zon, drog på sig två SSK:are och släppte eller möjligen tappade pucken till Dixon som kallt drog Pontus Sjögren och skickade in 3–0.
– Brynäs gör en bortamatch ungefär som vi förväntar oss. De backar och vill få till kontringar. De gör ett mål på kontring och två i power play. Vi gör en bra tredje period sedan, men det är synd att vi inte gör en lika bra andra, säger Hallin.
SSK tryckte tillbaka Brynäs i tredje och fick utdelning två gånger om. Först gjorde Linus Videll 3–1 på ett prydligt dragskott med drygt 12 minuter kvar. 3–2 kom i spel sex mot fyra. Det såg ut som att Stefan Petterson fick träff på Petri Pakaslahtis passning, men domaren bedömde det som självmål och gav målet till Pakaslahti.
Men det målet kom med bara drygt en minut kvar och SSK kom aldrig riktigt nära 3–3.
– Det är inte alltid pest eller kolera. Det är surt att vi förlorar, men vi gör många bra saker också. Det är det där med chanserna. Vi får fortsätta träna på det, kanske efter de vanliga träningarna. Det är nog lite så att man spänner sig när man ligger under och chansen dyker upp. När vi slog Modo med 5–0 bockade vi ju upp den i krysset och hade oss, säger Hallin.















Senaste kommentarerna:
Skrivet 8 okt 2009 23:18 JoB (Ej registrerad)
...efter dagens match är inte SSK:s förlust som gör mig mest nedstämd - däremot är jag fly förbannand över det som utspelade sig i och utanför arenan.
Fick hela upplevelsen av kvällen förstörd av ett gäng ociviliserade individer (som säkert fått fribiljetter genom Ronnaskolan eller något liknande), klättrandes, bråkandes, skrikandes som chimpanser över hela läktarsektionen! Glåpord (som jag inte tänker skriva ut här) och trakasserier mot yngre skräckslagna tjejer.
Vid matchslut sluter detta gäng upp med en större pöbel utanför arenan - för att starta slagsmål, genom att mucka med allt och alla.
Det är inte första gången det händer att ett 50-tal individer står utanför och väntar när matcherna är slut och "luktar" sig till bråk.
Scaniarinken var tills nyligen den sista utposten där vi Södertälje-bor tryggt och i trevlig atmosfär kunde umgås och trivas. Tyvärr är icke så längre fallet...
Var Assyriska Föreningens manifestation mot våld bara ett spel för gallerierna?
Skrivet 9 okt 2009 01:18 Master Jedi (Ej registrerad)
JoB (Ej registrerad) skrev: ...efter dagens match är inte SSK:s förlust som gör mig mest nedstämd - däremot är jag fly förbannand över det som utspelade sig i och utanför arenan.
Fick hela upplevelsen av kvällen förstörd av ett gäng ociviliserade individer (som säkert fått fribiljetter genom Ronnaskolan eller något liknande), klättrandes, bråkandes, skrikandes som chimpanser över hela läktarsektionen! Glåpord (som jag inte tänker skriva ut här) och trakasserier mot yngre skräckslagna tjejer.
Vid matchslut sluter detta gäng upp med en större pöbel utanför arenan - för att starta slagsmål, genom att mucka med allt och alla.
Det är inte första gången det händer att ett 50-tal individer står utanför och väntar när matcherna är slut och "luktar" sig till bråk.
Scaniarinken var tills nyligen den sista utposten där vi Södertälje-bor tryggt och i trevlig atmosfär kunde umgås och trivas. Tyvärr är icke så längre fallet...
Var Assyriska Föreningens manifestation mot våld bara ett spel för gallerierna?
Assyriska föreningen försöker göra en förändring till det bättre och att du kallar det för ett spel för galleriet tycker jag är väldigt tråkigt.
Vart var du under manifestationen, du kanske skulle ha varit där och lyssnat på vad som sades. Det kanske kommer att ta 1 år eller 10 år vad vet jag men manifestationen är ett första steg och förhoppningsvis så kommer kampanjen "stå upp för Södertälje" att segra. Vi måste ha tro och tålamod.
Skrivet 9 okt 2009 06:33 HOCKYHÄXAN (Ej registrerad)
PER - det är just det som är pricken över i - att tuffa på, chansa, och hålla i!- vet inte hur många gånger jag hört dig ursäkta dig med samma fras - dåligt spel över lag när ni förlusten har därbak - visar varken kulturell eller sportslig smak. Ända tills ni verkligen i kvalet 2009 tvingades av nöden att spela på topp- hissade manskapet SSK-FLAGGAN opp och spelade med ansvar på topp -att komma nu när serien redan rätt så långt gången är - med "att vi detta på tränng kanske lär"- visar verkligen lagets
allmänna karaktär. Ni i laget har egen dyrbar skridskoskola för elithockyspelare - hoppas ni var da tar tillfället i akt med Poppe som träningsfördelare! Kämpa på! SSK goooo, bara gooooooooooo!!!!
Skrivet 9 okt 2009 07:56 Bäst 4:a i kvalserien (Ej registrerad)
Kvalserien nästa.
Har sagt det hela tiden och kommer ha så rätt i att SSK kommer åka ur Elitserien och lär inte ha nån chans där mot Leksand och Malma eller AIK
Skrivet 9 okt 2009 09:03 Mike (Ej registrerad)
Till JOB...
Då kan du inte ha varit på Gnagets, bajens eller Skansens (dif`s)matcher, där sträcker sig pöbeln, shimpanserna till 20dubbla i antalet, vart blir då alla stockholmares nästa tillflyktsort...You get it???
Skrivet 9 okt 2009 09:31 Professorn
Den största anledningen till varför SSK just nu ligger på kvalplats stavas POWERPLAY.
Igår så gjorde Brynäs 2 mål på 6 försök och SSK ett mål på 8 försök. År ut och år in så har PP varit så j-vla usel. Sämst i hela Elitserien denna säsong, endast 4 mål på 40 försök. Hälften av tiden så har Klasen haft pucken i sin ägo, kan det vara en av anledningarna till det usla PP?
Skrivet 9 okt 2009 09:42 SSK-TOK (Ej registrerad)
Jo visst är det så, tycker att man spelmässigt höjt sig många snäpp i jmf med tidigare säsonger, man måste komma igång med pp, viktigt ytterst viktigt att man får in en kille som dirigerar på blå och framförallt vågar och kan skjuta från blå- i övrigt som sagt finns absolut ingenting att klaga på i årets upplaga, en budgetvariant som faktiskt stundtals presterat propagandahockey, finns ju undantag (s.pettersson) men det är ändå sport vi snackar om får han hänga en eller två kassar framöver så får han nog en boost som heter duga-lite sparkapital där mao!!!
Skrivet 9 okt 2009 10:43 Robert N Höger rad 18 plats 8 (Ej registrerad)
Till JoB>> Så istället för att ingripa och be dessa småungar att sköta sig, satt du och blev irriterad över deras sett att sköta sig inne i arenan och sedan passera dom utanför arenan, var det då du kom på att du skulle hem och skriva en kommentar här på LT:s hemsida?? Om du nu inte vågade ingripa,så vet jag till 100% att det finns säkert 20-25 ordningsvakter och säkert 5-10 poliser inne i arenan,varför kunde du inte påpeka detta till dom?? NEJ gå hem och skriv hur dåligt folk från ronna sköter sig och du glömde skriva att du är trött på Södertälje och att du snart ska flytta från stan. Så länge det finns patetiska människor som du,så kommer dessa småligister att vinna.STÅ UPP FÖR SÖDERTÄLJE och gör det genom att visa att du inte tolererar skadegörelse eller våld.
Skrivet 9 okt 2009 10:57 Sanna (Ej registrerad)
Det var första matchen jag var på denna säsong, jag brukar kunna gå varje hemmamatch och det brukar vara mycket trevligt! Har inget emot matchen igår trots förlusten, men i 1:a pausen skulle jag gå ut och röka och vad händer?? Fullt slagsmål och gap och skrik och en mycket otrevlig stämning...Jag bara undra vad är det som händer i Södertälje?? Har aldrig varit med om något liknande...Ska man inte ens kunna gå i en trevlig samvaro med kompisar för att titta på en match längre? Och efter matchen var det fullt med polispådrag och vakter som sprang vid arenan och letade efter en massa småkillar...Fruktansvärt skrämmande och obehagligt...Inte ett dugg intresserade av hockey, bara går dit för att slåss!! Hoppas på bättre stämning nästa hemmamatch....
Skrivet 9 okt 2009 16:44 cityzen (Ej registrerad)
SSK har elitseriens sämsta målvaktspar Bjurling kan göra någon enstaka bra match men är alldelles för ojämn, Sjögren är stabilt urusel. Förra säsongen kom Henrik Karlsson och räddade kvar ssk i elitserien. Det är en fullständig gåta hur man kunde behålla Bjurling och Sjögren efter fjolårets misslyckande. Man måste ut och värva en bra stabil målvakt för annars är det totalt chanslöst att man hänger kvar.
Skrivet 12 okt 2009 10:59 P J (Ej registrerad)
Jaha, då så var sistaplatsen redan ett faktum med två oerhört svåra bortamatcher framför oss. Inget ont om BB eller Pontus S. Men jag har precis för mig att Henrik Karlsson värvades lagom till kvalserien på grund av att just denna målvaktskonstellation icke fungerade riktigt tillfredsställande. Tänk när BB och J. Enroth sporrade varandra till stordåd. Gick det inte bättre då, eller? Rätta mig gärna om jag har fel.