Bjurling kan missa kvalserien
SSK riskerar att hamna i kvalserien.
Väl där kan man få klara sig utan sin mest rutinerade målvakt Björn Bjurling.
– Det är jävligt trist, säger han.
Relaterat
SSK har haft ett bra målvaktsspel sedan Björn Bjurling fick problem med en cysta i axeln. Pontus Sjögren och den senaste tiden Riku Helenius har spelat bra.
Och tur är nog det, för Björn Bjurling kan bli borta – kanske resten av säsongen.
– Cystan i axeln har kommit tillbaka och jag kan glömma att spela i grundserien. Det kan bli operation, och då missar jag resten av säsongen, suckar han.
Bjurling hade problemen långt före OS-uppehållet, och hade hoppats att vara tillbaka nu när elitserien drar igång igen. Han har opererat bort cystan och rehabtränat för att stärka upp musklerna i axeln igen.
Men cystan kom tillbaka.
– Det känns så jävla segt att sitta vid sidan. Jag är otroligt spelsugen, säger Bjurling som ändå kunnat träna på is den senaste tiden.
Men han saknar kraft i axeln.
– Jag kan inte ens lyfta två kilo, berättar han.
Onsdagens träning bad han att få stå över.
– Jag blev så jävla less att jag bad att få slippa. Det känns riktigt tråkigt, jag har suttit vid sidan i sex veckor nu och längtar efter att få spela. Men nu ska jag vara positiv och peppa laget och göra allt för att stötta grabbarna, säger Bjurling.
Han har kunnat glädja sig åt att Riku Helenius storspelat sedan ankomsten från USA.
– Båda han och Pontus har skött sig bra, och det är ruggigt skönt att se. Det är inte där det sitter (att SSK är kvar under strecket).
Bjurling är heller inte orolig över att SSK ska klara sig i kvalserien.
– Det känns sjukt mycket bättre än förra säsongen, då var man lite orolig över hur det skulle gå. Nu är känslan en helt annan, säger Bjurling.


4 m/s













