SSK får ny målvaktstränare
SSK värvar från Tre Kronor. En av landets bästa målvaktstränare ansluter till klubben.
Relaterat
I Augusti ansluter Stefan Lahde till SSK, enligt Marie Hallmans hockeyblogg. Han ska arbeta med ishockeygymnasiet, juniorerna men framför allt a-laget.
Han rankas som en av de absolut vassaste målvaktstränarna i landet och kommer ersätta Anders Persson som tidigare haft den posten.
Lahde kommer dock att arbeta mer, nästan heltid, med SSK. Men under landslagsturneringar och läger arbetar han med Tre Kronor.
En intervju publiceras i papperstidningen senare i veckan.


4 m/s














Senaste kommentarerna:
Skrivet 6 jul 2010 11:41 Vipera (Ej registrerad)
Kanonbra jobbat,nu får såväl juniorer som A lagets målvakter verklig hjälp
att utvecklas till det steg dom har i sig.Tror för övrigt Pontus kommer göra en kanonsäsong när han får speltid. Både Mattson och Eriksson kommer få en enorm nytta av träningen till deras redan grundande talang.
Skrivet 6 jul 2010 21:43 Leffe (Ej registrerad)
Inte lätt att ha rätt: SSK:s tidigare målvaktstränare heter Anders Persson. Sören Persson är ishockeydomare och har troligtvis inte haft så mycket med SSK:s målvakter att göra. Kan tycka att en lokaltidning ska ha koll på namnen.
Skrivet 9 jul 2010 14:30 SSK för evigt!!! (Ej registrerad)
Känns som att SSK har lyckats bra med nyförvärv mm detta år! Både på och utanför isen. Ser fram emot en riktigt bra säsong!!
Skrivet 12 jul 2010 01:03 David Nilsson Hamne (Ej registrerad)
Leffe
Ber om ursäkt för den tankevurpan. Men hade det inte varit bra att ha en domare i SSK:s a-lag? Det skulle vara skönt med lite extra fördelar på plan, inte sant?